SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dopyt po nehnuteľnostiach v Bratislave stále rastie

S blížiacom sa koncom roka a očakávanými obmedzeniami v poskytovaní hypoték silnie v hlavnom meste dopyt po kúpe nehnuteľností...

S blížiacom sa koncom roka a očakávanými obmedzeniami v poskytovaní hypoték silnie v hlavnom meste dopyt po kúpe nehnuteľností. Podľa analýzy NBS už v druhom kvartáli ceny poskočili medziročne o viac ako šesť percent a odborníci odhadujú, že rast bude pokračovať aj ďalej. Ceny starých bytov sú nezriedka porovnateľné s novými, čo hrá v prospech dobre nastavených novostavieb.
 

projekt nobelova

Za rastom stoja podľa Filipa Žoldáka z realitnej spoločnosti HERRYS okrem nízkych úrokových sadzieb hypoték predovšetkým blížiace sa obmedzenia v ich poskytovaní. „Obavy z možného zníženia dostupnosti viac ako 80 %-ných hypoték a prísnejšieho preverovania žiadateľov v budúcom roku motivujú ku kúpe množstvo ľudí, ktorí by ju za iných okolností riešili možno o rok či o dva,“ dodáva. Tí sa podľa neho primárne sústredia na pripravované a rozostavané novostavby.

Niektoré novostavby sú lacnejšie ako staré byty

Aj keď priemerná cena bytov v novostavbách dosahuje dnes podľa analýz spoločnosti HERRYS viac ako 2 400 eur na m2, čo je o vyše tretinu viac v porovnaní so starými bytmi, v niektorých projektoch to neplatí. Nedávno napríklad vstúpila do predaja posledná etapa projektu Nobelova, v ktorej sú byty aktuálne dostupné už od 1 766 eur na m2. Dvojizbový byt s výmerou 58 m2 sa tam dá kúpiť už za menej ako 99 tis. eur s DPH. Projekt, ktorého prvé dve etapy patrili k najlepšie sa predávajúcim novostavbám v hlavnom meste, vďaka tomu zaznamenal priam raketový štart. Za prvé dva mesiace sa tu predali takmer dve pätiny zo 120 ponúknutých bytov, ktoré budú dokončené do konca roka 2018.
 

projekt nobelova


Splátkový kalendár nezaťažuje

Na rozdiel od minulosti už developeri postupne upúšťajú od priebežného splácania, čo výrazne zjednodušuje kúpu novostavieb. „Na začiatku nám kupujúci zaplatí len 15 % z ceny bytu, čo je čiastka, ktorú priemerný záujemca spravidla dokáže vykryť z vlastných zdrojov. Zvyšok je splatný až po kolaudácii,“ vysvetľuje Ľudovít Černák mladší zo spoločnosti SITNO HOLDING Real Estate, ktorá je developerom Nobelovej. Počas trvania výstavby tak kupujúci nemá s bytom  žiadne priebežné výdavky. „Jednoducho, kým byt nie je hotový, nič ho mesačne nestojí,“ hovorí Černák. Namiesto toho, aby ste už počas výstavby splácali úroky z hypotéky, si tak môžete postupne odkladať peniaze napríklad na zariadenie bytu.
 

projekt nobelova


To však neznamená, že úver si nemôžete zabezpečiť už teraz. „Na rozdiel od bežnej hypotéky na kúpu už existujúcej nehnuteľnosti, kde musíte peniaze vyčerpať  spravidla do pol roka od podpisu, pri developerskej hypotéke takéto obmedzenie nie je. Teda úver si vybavíte a podpíšte dnes, aj keď reálne ho čerpať budete napríklad až o dva roky,“ hovorí Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka projektu Nobelova. Práve táto možnosť hrá do karát ľuďom, ktorí sa chcú vyhnúť obmedzeniam v poskytovaní hypoték platným od januára budúceho roka.

Ceny bratislavských bytov do konca roka ešte porastú

Aj keď  Bratislava už nie je krajom s najdynamickejším rastom cien, ich vývoj smerom nahor bude do konca roka s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať. „Koniec roka bude jednoznačne v znamení stúpajúceho dopytu a to sa nepochybne odrazí na ďalšom raste. Byty s rozumne nastavenou cenovkou sa v ponuke realitných kancelárií či developerov neohrejú dlho,“ uzatvára Žoldák.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 7 h

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 7 h

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


INZERCIA 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu