INZERCIA

Aula Slovenskej poľnohospodárskej univerzity zdobí známku

Slovenská pošta 9. januára vydala novú poštovú známku s motívom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Slovenská pošta 9. januára vydala novú poštovú známku s  motívom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Konkrétne ide o pohľad na Aulu maximu SPU, ktorá je najcharakteristickejšou a najosobitnejšou časťou celého areálu univerzity. Slávnostné uvedenie poštovej známky sa konalo 17. januára v aule SPU v Nitre.

Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Igor Benca, autorom rytiny je František Horniak. Výplatná poštová známka s rozmermi 26,5-krát 22 milimetrov v nominálnej hodnote 1,25 eura z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vychádza vo forme tlačového listu so sto známkami. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 9. 1. 2017 a domicilom mesta Nitry. Motívom prítlače FDC obálky je detail rebrovej klenby interiéru Auly maximy SPU v Nitre. Motívom FDC pečiatky je rozetový svorník nachádzajúci sa na strope vstupnej haly univerzity.

                             Zo slávnostného uvedenia poštovej známky

Slávnostné uvedenie známky, ktorého spoluorganizátorom bola Slovenská pošta, a.s., a Zväz slovenských filatelistov, moderovala doc. Ing. arch. Roberta Štěpánková, PhD., prorektorka SPU pre informatizáciu a rozvoj univerzity. Zúčastnil sa na ňom aj poslanec NR SR Anton Hrnko, poštový ombudsman Ján Jasovský, riaditeľka odboru poštových služieb Ministerstva dopravy a výstavby SR Jarmila Brichtová, predseda NSK a viceprezident Výboru regiónov EÚ v Bruseli Milan Belica, primátor Nitry Jozef Dvonč, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre Anna Valeková, riaditeľ  Krajského pamiatkového úradu v Bratislave Peter Jurkovič a ďalší predstavitelia akademického, kultúrneho a spoločenského života. Za spoluorganizátor prijal pozvanie Martin Vančo, vedúci odboru POFIS, Slovenská pošta, a.s., a Miroslav Ňaršík, predseda Zväzu slovenských filatelistov. Na slávnostnom podujatí nechýbali ani autori známky Igor Benca a František Horniak. V rámci programu bola predstavená prezentácia Architektonické hodnoty pôvodného areálu VŠP a krátky film zostavený z historických záberov a fotografií z obdobia výstavby areálu VŠP, uložených v archíve SPU a SAV. Poštovú známku slávnostne uviedla do života prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., prorektorka SPU pre vzdelávanie a ECTS,  autor výtvarného návrhu Igor Benca, autor rytiny František Horniak a Martin Vančo, vedúci odboru POFIS, Slovenská pošta, a.s.  „Pokrstili“ ju pšenicou z odmerného valca, keďže akademické prostredie je nerozlučne späté s vedou a výskumom a pre tieto účely je príznačná nádoba práve valec. 

Martin Vančo objasnil dôvod, prečo sa SPU stala námetom poštovej známky, Igor Benca sa zase zmienil o príprave výtvarného návrhu a inšpirácii pri tvorbe návrhu, ako vnímal objekty SPU z pohľadu človeka z prostredia Nitry.     

„Veríme, že sa nám podarilo uviesť do života známku – drobný papierik, ktorý má však veľkú moc odniesť posolstvo o našej existencii aj do vzdialených miest, kde sa týmto spôsobom budú mať možnosť dozvedieť o našej univerzite,“ povedala doc. R. Štěpánková.  

Pre záujemcov bola k dispozícii poštová priehradka a príležitostná poštová pečiatka, prebiehala aj autogramiáda autorov známky. Pri príležitosti 65. výročia vzniku SPU v Nitre univerzita vydala pohľadnice s motívom auly a budovy rektorátu a detailu interiéru auly, ktoré si záujemcovia tiež mohli dať opečiatkovať na príležitostne zriadenej poštovej priehradke. Autorom fotografií je významný nitriansky fotograf  Ing. Ján Tarábek a akademický maliar Igor Benca.

                                              Z histórie                                                                                                           

Sídlo dnešnej SPU v Nitre patrí k najvýnimočnejším pamiatkovo chráneným architektonickým areálom na Slovensku. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vyhlásil rozhodnutím z 11. apríla 2014 areál Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre -  pavilón s aulou, bazén pred aulou, pavilón A, Z, T, CH, spojovaciu chodbu A a B s posluchárňami a laboratóriá - za národnú kultúrnu pamiatku. Šošovkovitá kupola auly s priemerom 36 metrov s jedinečnou monolitickou rebrovou klenbou sa stala neprehliadnuteľným symbolom mesta pod Zoborom. Ide o unikátne riešenie v takých veľkých rozmeroch na Slovensku a radí aulu medzi vrcholné inžinierske a architektonické diela. Pri jej výstavbe boli použité aj ďalšie moderné technológie ako dvojtraktový vákuový skelet či horizontálne konštrukcie Simplex-Record, umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby. Architekti pre túto stavbu navrhli aj 120 centimetrov široký okenný modul, ktorý bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a použil sa neskôr aj na ďalších budovách. Kapacita auly je 628 miest. Vysokoškolský komplex SPU v Nitre bol postavený v rokoch 1961 až 1966 podľa projektu architektov Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského.  

Viac na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/aula-slovenskej-polnohospodarskej-univerzity-zdobi-postovu-znamku/

dsc2565-r924_res.jpg

Výplatná poštová známka s rozmermi 26,5-krát 22 milimetrov v nominálnej hodnote 1,25 eura z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre vychádza vo forme tlačového listu so sto známkami.

dsc2643-r779_res.jpg

Poštovú známku slávnostne uviedla do života prof. RNDr. Zdenka Gálová, CSc., prorektorka SPU pre vzdelávanie a ECTS,  autor výtvarného návrhu Igor Benca, autor rytiny František Horniak a Martin Vančo, vedúci odboru POFIS, Slovenská pošta, a.s.         

                     

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom

Slnko, pláž, oddych. Problémy s autom však veľmi rýchlo môžu zmeniť letnú dovolenku na nepríjemný zážitok.

Tlačové správy

OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom

OMV ponúka vodičom tipy, ako si pripraviť auto na dovolenku bez stresu.

Tlačové správy

S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku

S kartou Mastercard World od VÚB Banky nezačnete dovolenku na preplnenom letisku, ale v pohodlí letiskových VIP salónikov.