SME
Sobota, 7. december, 2019 | Meniny má Ambróz
INZERCIA

Dlažba a jej rozdielne ceny? Aká je teda pre mňa vhodná?

Vybrali sme si dlažbu s pekným povrchom, ako zistíme že dlažba je kvalitná?

kde-kupime-obklad-dlažbu

Na trhu je množstvo produktov. Čím ďalej tým viac sa k nám dostávajú nové a nové produkty, nielen z oblasti stavebníctva, ale aj z iných sfér. V tomto článku vám však nenapíšeme o tom, ako sa máte stravovať. Preberieme si hlavne kvalitu dlažieb a podľa čoho sa orientovať. 
Na trhu pôsobíme už od roku 1990, zaoberáme sa sanitou. V minulosti sme sa špecializovali hlavne na výrobu vaní, umývadiel, sprchových vaničiek, ale posledné desaťročie sa orientujeme hlavne na kompletné vybavenie kúpeľní. Dôležitou súčasťou tejto sféry sú dlažby. 

Dlažby majú rozdielny povrch a hlavne rozdielnu tvrdosť. Základne dlažby sú pálené na hnedej hline. Takéto dlažby sú vhodné do miestností s nízkou záťažou, napr. do kúpeľne. 
Dlažby sú označované značkou PEI. PEI - je označenie, ktoré definuje odolnosť proti povrchovému opotrebeniu. Označujú sa rímskymi číslami. 
PEI I - pohyb s mäkkou obuvou - kúpeľne, spálne, wc 
PEI II - podlahy zriedkavo vystavené znečisteniu, obytné miestnosti, nie vstupné chodby, či predsiene 
PEI III - podlahy vystavené častému znečisteniu. V bytoch, domoch - balkóny, chodby, lodžie, kuchyne, hotelové byty. 
PEI IV - podlahy s intenzívnou frekvenciou pohybu. Priestory budov, chodby hotelov, kancelárie.
PEI V - vysoko namáhané podlahy. Obchody, reštaurácie, schodiská, nákupné centrá, showroom-y 
Dlažby ktoré sú vyrábané s označením PEI II a vyššie číslo sa vyrábajú z materiálu gres, alebo keramika. Najkvalitnejší materiál je porcelán, ten označuje počtom mikrónov, vsiakavosťou, presnosťou a inými označeniami, ktoré však sú použité aj pri ostatných dlažbách. 
Gres, keramika, porcelán - dôležité je vždy pozrieť vsiakavosť, tú udáva výrobca. Čím nižšia vsiakavosť, tým tvrdšia dlažba a kvalitnejší materiál. 
biela-dlazba-60x60-leskla

Príklad: ak hľadáte bielu lesklú dlažbu v rozmere 60x60, musíte pozerať hlavne na kvalitu. Lesklosť musí byť zachovaná. Ako ju však zachovať? V prípade že chceme ozaj kvalitu, orientujeme sa na porcelán. Dlažby s označením PEI IV, alebo PEI V sú síce povrchovo veľmi tvrdé, ale ich povrch je glazúra. Porcelán neobsahuje glazúru, je sfarbený buď v polovičnom, alebo v plnom tele. Narozdiel gres, alebo keramika majú svoj povrch upravovaný glazúrou. Jedná o milimetrový film, pod ktorým sa nachádza iná farba tela. Samotná tvrdosť je však veľmi vysoká, ale dlažba môže po čase zmatnieť. V prípade porcelánu je zmatnenie povrchu takmer nemožné. Gres, keramika a hlavne porcelán sú najvhodnejšie podlahy určené na podlahové kúrenie.

Kvalitu a hlavne cenu ovplyvňuje aj odchýlka a hrúbka dlažby. Veľa typov dlažieb a v poslednom čase aj obkladov sa vyrábajú pomocou kalibrácie. U predajcu sa môžete stretnúť s označením rezané hrany, alebo rektifikácia. Klasické dlažby majú hranu s miernym rádiusom, ale dlažby rektifikované, majú hranu rezanú na 90 stupňov. Ak chceme dosiahnuť jednoliaty povrch, používame čo najmenšiu špáru. Pri klasických dlažbách dosiahneme špáru 3 a viac mm. Pri rektifikovaných dlažbách môžeme začať so špárou 1 mm. Nazývajú sa takzvané bezšpárové. Pozor, špáru však musíme použiť kvôli tomu, že každá budova nám neustále pracuje a dlažbu by nám mohlo zdvihnúť a odlepiť. 
Existujú aj ďalšie kritéria kvality. Tie však bežný laik nespozná. Najlepšie vám poradí váš predajca:
TGB Plast s. r. o.
Bratislavská 71
90301 Senec
02/45923525

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu

Patríte medzi majiteľov malých kuchýň? Tak určite viete, ako je niekedy ťažké navrhnúť jej priestor tak, aby sa do nej vše vošlo.

Tlačové správy

​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile

Ahoj vtáčik, si tu? Gorila ti radosť z Vianoc nepokazí. Priatelia sa dali dokopy a vyrobili vtipnú kvízovú hru o známych kauzách.