SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili

Málo platí. Krachuje. Ruší zmluvy. Míňa na sekretárky. Je nemoderná.

MÝTUS 1

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate, veľa šetrí, málo platí, ruší zmluvy s lekármi a nemocnicami.

Fakt je ten, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vynaložila v roku 2016 na liečbu 1 poistenca v priemere 925 eur, čo je oproti ostatným poisťovniam o stovky eur viac. A v tomto trende pokračuje aj tento rok. Možno vás hneď napadne, však musí platiť viac, keď má najviac poistencov, no nie? Nie! Suma 925 eur je ročný priemer na 1 poistenca, ostatné dve zdravotné poisťovne dosahujú priemer jedna 702 eur a druhá len 603 eur. Tieto čísla pochádzajú z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zverejnených účtovných uzávierok.

Opäť vás môže napadnúť protiargument, však preto musí lekárom platiť najviac, lebo má asi „najchorejších“ poistencov a tí sú drahší. Veď to má VšZP predsa kompenzované z prerozdeľovacieho balíka, do ktorého prispievajú aj súkromné poisťovne, a tým pádom sa pomery vyrovnávajú, no nie? Nie. Aj po započítaní príjmov z prerozdeľovacieho balíka platí VšZP navyše za zdravotnú starostlivosť o 83 miliónov eur viac! Keby hospodárila ako súkromné poisťovne, tak by mala 83 miliónov vo vrecku a bola by v zisku. Ale VšZP ako jediná poisťovňa nie je založená nato, aby tvorila zisk, ale aby pacienti dostali maximum.

VšZP šetrí kvôli ozdravnému plánu, ale nie na poistencoch – tým, že nakupuje lieky za nižšie ceny, znižuje marže subjektom, ktoré poskytujú CT, MR, laboratórne či iné vyšetrenia, stláča ceny zdravotníckeho materiálu nadol a pod. Šetrenie je nastavené tak, aby ho poistenec v praxi nepociťoval.

Ak VšZP rozviaže zmluvu s nejakým lekárom, tak je to z vážnych dôvodov a tak to robia aj súkromné poisťovne – napr. ak lekár neposkytoval pacientom dohodnuté služby, nebýval k dispozícií počas ordinačných hodín, podvádzal pri vykazovaní činností a pod. Pri tisícoch lekárov ide skôr o ojedinelé prípady. VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa zazmluvňuje optimálnu sieť na okresnej a nie na krajskej úrovni, aby jej poistenci nemuseli namáhavo cestovať za vyšetrením. Má zmluvy s takmer 9-tisíc zdravotníckymi zariadeniami, viac ako 29-tisíc lekármi a vyše 2-tisíc lekárňami. Je stabilizovaná, nekrachuje, plní si záväzky riadne a včas.

MÝTUS 2

VšZP má najdrahšiu prevádzku, priveľa zamestnancov, míňa na sekretárky, autá, budovy.

Každá zdravotná poisťovňa má nejaké náklady na správu, prevádzku, propagáciu. To všetko sú náklady, ktoré nesúvisia so zdravotnou starostlivosťou. Podľa oficiálnych zverejnených účtovných závierok však na tieto náklady míňajú súkromné zdravotné poisťovne takmer dvojnásobok v porovnaní s VšZP. Jedna súkromná poisťovňa vynakladá 65 eur a druhá až 67 eur priemerne ročne na jedného poistenca, pričom v prípade VšZP je to len 35 eur. Súkromné poisťovne si najímajú stovky náborových pracovníkov, ktorí práve v týchto dňoch intenzívne oslovujú Slovákov a snažia sa ich osobne či telefonicky presvedčiť, aby sa prepoistili, šíria paniku a mýty aj medzi poistencami VšZP. Títo ľudia sú platení z prostriedkov, ktoré by mohli byť vynaložené možno lepšie, napr. na vašu zdravotnú starostlivosť.

MÝTUS 3

VšZP neschvaľuje liečbu mnohým pacientom.

Kým je človek mladý a lekárov navštevuje len sporadicky, nemá možnosť posúdiť skutočné rozdiely medzi zdravotnými poisťovňami. Až keď prichádzajú väčšie problémy so zdravím, v praxi zistí, že VšZP dáva najviac.

Svedčí o tom aj profil prichádzajúcich a odchádzajúcich poistencov. Do najväčšej zdravotnej poisťovne vstupujú predovšetkým ľudia, ktorých liečba je o takmer 12 % drahšia v porovnaní s priemernými ročnými výdavkami na poistenca. Naopak, odchádzajú tí, ktorých zdravotná starostlivosť je lacnejšia v porovnaní s priemerom až o 34 %. VšZP sa snaží upozorňovať verejnosť na to, aby sa nenechala zlákať reklamou a marketingom a pri výbere poisťovne porovnávala fakty a čísla.

VšZP poisťuje 63 % slovenskej populácie, ale výdavky má 70 %, čo je aj po započítaní dodatočných príjmov z prerozdeľovacieho balíka o 83 mil. eur viac. To, že sa VšZP zodpovedne stará o ťažko chorých pacientov a prepláca im finančne náročnú liečbu, dokazujú aj ďalšie štatistiky.

Zo 100 % onkologicky liečených Slovákov je až 74% poistených vo VšZP, z kardiologicky či diabetologicky liečených pacientov je to 73 %. Zo všetkých Slovákov, ktorí sa liečia na finančne náročnú hemofíliu, je 100% poistených vo VšZP. Zo Slovákov, ktorí potrebujú dialýzu, je až 78 % vo VšZP. Na finančne náročnú liečbu vynakladá ročne desiatky miliónov eur. Najdrahším pacientom bol napríklad v roku 2016 poistenec so špecifickým metabolickým ochorením, ktorého celkové náklady na liečbu sa vyšplhali na viac ako 918-tisíc eur.

Načítavam video...

MÝTUS 4

Je jedno, v akej som poisťovni, keď som mladý, zdravý a nič ma nebolí.

Omyl, pravidelné preventívne vyšetrenia sú zárukou kvalitného a dlhého života. Len minulý rok investovala VšZP do preventívnych výkonov vyše 53 miliónov eur, mnohé zazmluvnila nad rámec zákona. Vďaka tomu všeobecní lekári pre dospelých zachytili 2 383 nových pacientov s vysokým krvným tlakom a 309 poistencov s onkologickým ochorením. Až 518 poisteniek vďaka preventívnej gynekologickej prehliadke zistilo, že majú karcinóm krčka maternice vo včasnom štádiu, čo je pre liečbu tohto ochorenia kľúčové. U urológov bolo zachytených 816 poistencov so zvýšeným markerom ukazujúcim na rakovinu prostaty, pričom väčšina z nich vyžadovala následnú liečbu. V rámci preventívnej kolonoskopie boli u 412 poistencov odstránené polypy z hrubého čreva ako potenciálne ložisko onkologického ochorenia.

Výhody prevencie vo VšZP nad rámec zákona:

 • Vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody – pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára pre dospelých
 • ABI index - pri preventívnej prehliadke u všeobecného lekára pre dospelých, odhalí ischemickú chorobu dolných končatín, predpovedá pravdepodobnosť výskytu srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody
 • Cytologické vyšetrenie sterov krčka maternice – každý rok pri preventívnej gynekologickej prehliadke
 • Test na okultné krvácanie – už od 40. roku života
 • Preventívna urologická prehliadka - už od 40. roku života
 • Očkovanie proti chrípke
 • Očkovanie proti hepatitíde B

MÝTUS 5

VšZP je zastaraná, ťarbavá, spiatočnícka štátna inštitúcia.

Je pravda, že mobilná aplikácia je pekná vec a zatiaľ ju štátna poisťovňa nemá, ale intenzívne pracuje na jej spustení. V elektronických službách pre poistencov je však na podobnej úrovni ako súkromné poisťovne - má elektronickú pobočku aj eRecept.

Avšak dôležitejšie v praxi je to, že práve VšZP bola vždy lídrom v inovatívnych metódach. V detskej ortopédii ako prvá podporila magnetické tyče, ktorými sa upravuje krivá chrbtica a ktorých špecifikom je, že rastú spolu s dieťaťom. Rovnako to platí aj pri vstrebateľných skrutkách, drôtoch a klincoch, ktoré ešte stále nehradia všetky poisťovne na trhu. Deti sú zachránené od opakovaných operácií a bolesti. Ako jediná plne a bez výnimky uhrádza rastúce endoprotézy stehnovej kosti u detí, ktoré majú kostný nádor.

Taktiež je jediná, ktorá pre svojich poistencov bezplatne zabezpečuje novú metódu vyšetrenia žlčových ciest, tzv. Spyglass, ktorá zistí presnú príčinu ich zúženia, odlíši prípadné nádory, alebo terapeuticky vyberie kamene z úzkych žlčovodov bez potreby operácie. VšZP ako jediná podporuje špeciálnu liečbu rezistentnej anorexie, ako prvá začala uhrádzať liečbu morbídnej obezity. Zároveň zjednodušuje život poistencom tým, že rozšírila kompetencie všeobecným lekárom pre dospelých. Tí majú zazmluvnené tak predoperačné vyšetrenia, ako aj manažment hypertenzie u svojich pacientov.

VšZP je lídrom aj v uhrádzaní zahraničnej liečby, ako prvá napr. schválila vnútromaternicovú operáciu rázštepu chrbtice plodu, aby sa dieťa dobre vyvíjalo a narodilo ako zdravé. VšZP ako prvá tiež začala preplácať liečbu onkologických pacientov v zahraničných protónových centrách.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 33 798
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 373
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 758
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 353
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 242
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 810
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 491
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

CK Wachumba ako prvá prináša revolučnú novinku, ktorá uľahčí prácu animátorom.


INZERCIA 22 h

Úloha zamestnávateľa na kolísavom pracovnom trhu v súvislosti s udržaním si kvalitných pracovníkov je veľmi široká.


31. mar

Prečo sa rozhodli míňať práve teraz?


INZERCIA 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu