SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
INZERCIA

3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?

Zdravotná poisťovňa Dôvera reaguje na článok VšZP.

Na Slovensku fungujú 2 súkromné zdravotné poisťovne (Union a Dôvera) a jedna štátna (Všeobecná zdravotná poisťovňa). Podľa poslednej Správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2016, má najväčšie množstvo poistencov štátna poisťovňa a to necelých 3,3 milióna, druhá v poradí je Dôvera s 1,4 milióna a Union s 0,5 milióna.

Zdravotná starostlivosť sa týka nás všetkých, preto je dôležité, aby sme mali o nej úplné informácie. Týmto článkom poisťovňa Dôvera dopĺňa a reaguje na niektoré tvrdenia štátnej poisťovne z tohto článku. Dôvera vychádza zo zdravotných poisťovní najlepšie.

Mýtus číslo 1 - VšZP by mohla byť v roku 2017 v zisku 83 miliónov eur

Tvrdenie: "Keby hospodárila ako súkromné poisťovne, tak by mala 83 miliónov vo vrecku a bola by v zisku. Ale VšZP ako jediná poisťovňa nie je založená nato, aby tvorila zisk, ale aby pacienti dostali maximum."

Keď minulý rok v polovici mája nastúpilo nové vedenie štátnej poisťovne, nechalo si vypracovať účtovnú analýzu. Jej výsledkom bolo, že zo zisku 17 miliónov eur v roku 2015 vznikla strata celkovo 280 miliónov eur, ako písalo v októbri minulého roka SME. Strata vznikla v dôsledku nedostatočnej tvorby technických rezerv, ktoré poisťovňa zo zákona tvoriť musí. V súvislosti s tým bol podaný aj podnet na orgány činné v trestnom konaní.

Dôsledkom toho vznikol Ozdravný plán, ktorý koncom decembra schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho cieľom je, sériou opatrení v hospodárení zdravotnej poisťovne, postupne ju dostať zo straty do zisku - čo je ostatne cieľom každej firmy. Vychádzajúc z Ozdravného plánu a podľa analýzy INEKO, štátna poisťovňa by sa mala dostať do mierne prebytkového hospodárenia až v roku 2019.

Mýtus číslo 2 - VšZP má ako jediná zmluvy s tisíckami lekárov, lekární a zdravotníckymi zariadeniami

Tvrdenie: "Má zmluvy s takmer 9-tisíc zdravotníckymi zariadeniami, viac ako 29-tisíc lekármi a vyše 2-tisíc lekárňami. VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa zazmluvňuje optimálnu sieť na okresnej a nie na krajskej úrovni, aby jej poistenci nemuseli namáhavo cestovať za vyšetrením. Má zmluvy s takmer 9-tisíc zdravotníckymi zariadeniami, viac ako 29-tisíc lekármi a vyše 2-tisíc lekárňami."

Poisťovňa Dôvera disponuje takou istou sieťou zazmluvnených lekárov, lekární a zdravotníckych zariadení. Iba Dôvera však schvaľuje plánované hospitalizácie do 3 dní a ďalšiu zdravotnú starostlivosť u nezmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v skrátenom režime.

Mýtus číslo 3 - Súkromné zdravotné poisťovne míňajú 2x toľko ako VšZP na správu, prevádzku a propagáciu

Tvrdenie: "Podľa oficiálnych zverejnených účtovných závierok však na tieto náklady míňajú súkromné zdravotné poisťovne takmer dvojnásobok v porovnaní s VšZP."

Pozrime sa však aj na ďalšie štatistiky. Ak prepočítame počet poistencov na jedného zamestnanca poisťovne, potom štatistika vyznieva jednoznačne v prospech Dôvery. Štátna poisťovňa má 1563 poistencov na jedného zamestnanca, pričom Union 1604 a najlepšie z porovnania vychádza Dôvera s 2455 poistencami. Je to paradoxné, keďže štátna poisťovňa má viac ako dvojnásobné množstvo pacientov.

Rovnako ak porovnáme prevádzkové náklady na jedného poistenca, tak počty vyzerajú nasledovne: Dôvera na svoju prevádzku minie len 26,5 eur na jedného poistenca, štátna poisťovňa 27,1 eura a Union 28 eur..

Dôvera pomáha a vždy bude

Nebránime sa porovnávaniu, dokonca ho vítame. Malo by však byť férové, aby sa poistenec vedel rozhodnúť na základe úplných informácií. Ak vás zaujímajú ďalšie naše čísla, môžete si ich pozrieť na tomto linku. Za všetky spomenieme jedno, ktoré pre nás znamená najviac. Ročne dávame na liečbu alebo zdravotnícke pomôcky, ktoré nie sú hradené z verejných zdrojov, približne 300-tisíc eur. Poistite sa u nás: www.dovera.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách.


1 h

Ceny energií ešte porastú: ako ušetriť desiatky eur ročne?


INZERCIA 5 h

Objavte nový spôsob cestovania, ktorému patrí budúcnosť.


INZERCIA 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu