SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kúsok Toskánska v typovej drevostavbe

V drevostavbe na kľúč si manželia z Nitry vytvorili osobitý priestor podľa vlastných predstáv, bez stereotypov.

Zdroj Dom SnovZdroj Dom Snov

Po dvadsiatich rokoch života v mestskom byte sa manželia z Nitry rozhodli nestrácať čas zdĺhavou stavbou a vybrali si typovú drevostavbu na kľúč. Mali však veľmi jasné predstavy, ako by mal ich nový domov vyzerať. V spolupráci so stavebnou firmou vytvorili osobitý priestor, ktorý nemá so stereotypmi nič spoločné.

Štvorčlenná rodina bývala v trojizbovom byte, majiteľka Petra však už dlhé roky túžila bývať v rodinnom dome. Na výbere si dali záležať, prešli veľa domov, prezreli mnoho ponúk, ale nič im nesadlo. Upútala ich až vzorová drevostavba Dom snov na Chrenovskej v Nitre. Veľkosť aj dispozícia sa im pozdávala, využili aj výhodnú akciovú zľavu a tak získali komfortný 4 - izbový nízkoenergetický dom za cenu 3 - izbového. Ušetrené peniaze sa rozhodli investovať do rôznych vylepšení typovej drevostavby. Už vopred vedeli, že si svoju vysnívanú predstavu nenechajú len tak vziať a trpezlivo plánovali. „Prípravou sme úplne žili. Aj keď nie sme stavbári, povedali sme si, že keď staviame, chceme to mať všetko dobre a podľa našich predstáv,“ hovorí majiteľka Petra. Pri všetkých dôležitých krokoch preto boli radšej vždy osobne. Pracovníci firmy im však pri všetkých požiadavkách ochotne vyhoveli.

Kúsok Toskánska pri Nitre

„Náš dom je v úplne inom štýle, ako bývajú ostatné moderné drevostavby, chceli sme ho urobiť tak po svojom,“ vysvetľuje Petra. Ako ďalej dodáva, musela sľúbiť manželovi, že to nebude príliš „kvetinkové“. V každom prípade sa však zhodli na tom, že chcú útulný interiér s prírodnými materiálmi a detailmi, ktoré budú mať pre nich osobný význam. V kombinácii tehla – kameň – drevo - kov tak vytvorili priestor, ktorý dýcha tradíciou a Stredomorím. „Máme veľa zmien oproti typovému domu, ale vždy sme ich vopred konzultovali a odsúhlasili, ešte pred tým, ako išiel dom do výroby,“ dodáva majiteľka. Lampy, úchytky, garniže a konzoly si dali ukovať u kováča na mieru. Všetko je v jednom štýle, ale každý kus je trochu iný. Stredom domu vedie stena z fermacellu, ktorá oddeľuje dennú zónu od spální. S pomocou tehlárov ju obložili originálnymi starými tehlami narezanými na požadovaný rozmer. Je to výrazná dekoračná dominanta v interiéri, ale zároveň aj tepelno – akumulačný prvok. Ako vraví majiteľka, tá stena doslova nasáva teplo.

Teplo domova

Majitelia nízkoenergetickej drevostavby si aj dnes často musia vypočuť komentáre odporcov drevodomov. Prežili v nej však minulú tuhú zimu a tepelnú pohodu si pochvaľujú. Využívali elektrické podlahové vykurovanie a krbové kachle na drevo. „V zime bolo aj mínus 20 °C a keď k nám v tých mrazoch začali chodiť „kolaudačné“ návštevy, vyzliekali sa a museli sme im požičiavať tričká,“ spomína s úsmevom majiteľka. K príjemnej klíme v interiéri prispieva aj dôkladná tepelná izolácia a okná s izolačnými trojsklami. Prierez vonkajšej steny tvorí až 70 % tepelná izolácia, dokopy približne 25 cm. Strecha je tiež dôkladne zateplená minerálnou vlnou Knauf Insulation s hrúbkou 28 cm. Nosnú konštrukciu tvorí KVH drevená rámová konštrukcia a sádrovláknité dosky Fermacell.

Čas sú peniaze

Jednou z výhod drevostavieb je aj rýchlosť stavby. Na tú sa majitelia z dedinky pri Nitre nemôžu sťažovať. Základy ich domu začali kopať v polovici augusta 2016, na konci augusta im priviezli pripravené diely a hrubá stavba bola dokončená za 4 dni. Potom sa mesiac čakalo, kým príde objednané zariadenie. Na konci novembra 2016 majiteľom domček odovzdali a sťahovali sa doň týždeň pred Vianocami.

Realizátor : Dom snov

Tepelné izolácie : Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najväčšia sieť hobbymarketov OBI otvorila v Michalovciach celkom novú predajňu.


1 h
Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasu?

Ako aktualizovať radary, firmvér alebo jazyk hlasového upozornenia v autokamere MIO? Pozrite si toto inštruktážne video:


2 h

Tesco has strengthened its ambition to tackle climate change by announcing a new group-wide, net-zero target for its operations.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu