SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Rekonštrukcia v zime? Prečo nie?

Rekonštrukciu interiéru môžete robiť aj v zime, vzduch vnútri má totiž nižšiu vlhkosť ako v lete a všetko uschne rýchlejšie

Zdroj Knauf SlovenskoZdroj Knauf Slovensko

Hoci stavebná sezóna vrcholí v letnom období, niektorým stavebným úpravám v interiéri zima nevadí. V zime má totiž vzduch vnútri oveľa nižšiu vlhkosť ako v lete, preto pri dobrom vykurovaní stavebné hmoty uschne rýchlejšie a kvalitu projektu to nijako neovplyvní.

Ľahké priečky

Ak sa chystáte zobytňovať podkrovie, stavať interiérové priečky či stropné podhľady alebo rekonštruovať bytové jadro, môžete sa do toho pustiť aj v zime. Stavba môže byť hotová aj za pár dní. Ideálne je použiť stavebné úpravy pomocou suchého procesu, teda sadrokartónové a sadrovláknité dosky, profily a moduly. Tieto materiály si získali obľubu vďaka svojej ľahkosti, šetrnosti k stavebnej konštrukcii, rýchlej a suchej montáži. Neuvoľňuje sa pri nich toľko vlhkosti ako pri malte a murive. Spájanie stavebných prvkov sa vykonáva mechanicky. Odborníci vám potvrdia, že v porovnaní s bežnými postupmi skráti čas realizácie približne na polovicu. Kvôli takejto významnej úspore sa nad sadrokartónom oplatí pouvažovať.

Pekné a funkčné stropy

Do obývačky, kuchyne, sa výborne hodia stropné podhľady. Umožňujú rozmiestniť osvetľovacie zdroje podľa vašej fantázie a popri nich môžu schovať aj technické rozvody. Závesný systém, na ktorý sa profily podhľadov inštalujú, dokáže pod stropom vytvoriť dutinu od 3 cm až do niekoľko metrov. Strop s rozdielnou výškou umožňuje vytvoriť optické rozdelenie miestnosti, celoplošné zníženie stropu zas môže pridať na útulnosti priestoru s vysokými stropmi a ušetriť na energii potrebnej na jeho vykúrenie. V podhľadoch vždy ostáva dosť miesta pre izolačnú vrstvu, ktorá môže byť veľmi užitočná. „Ideálnym materiálom sú izolácie z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka svojej pružnej vláknitej štruktúre vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam v dutinách a dokonale tento priestor vyplnia. Ušetria vám tak teplo, ktoré môže unikať cez strop,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation.

Ochrana pred hlukom

V interiéri často potrebujeme opticky alebo konštrukčne oddeliť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Sadrokartónové priečky a polopriečky sú ideálnym riešením. Ak potrebujete oddeliť miestnosť od okolitého hluku, vhodným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené sklenou minerálnou . Táto kombinácia je najlepšou zvukovou izoláciou, ktorou dosiahnete absolútne súkromie. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, môžete použiť ekologickú minerálnu vlnu na báze Ecose Technology, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu.

Ľahké a pevné

Ľahké priečky sú veľmi obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra. Sadrokartónové konštrukcie dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky udrží hmotnosť až 65 kg v závislosti od druhu konštrukcie. Veľmi dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť dôkladne zvukovo izolovaná a izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, na ktorých susedí s obytnými miestnosťami. „Ideálnou kombináciou pre zvukovú izoláciu je spojenie ekologickej minerálnej vlny so sadrokartónom – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. Takáto zvuková izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku viac ako tvárnice s rovnakou hrúbkou,“ dodáva Vladimír Beňo.

Maľovaniu stien sa v zime tiež nemusíte vyhýbať. V zime má vzduch nižšiu vlhkosť, preto pri dobrom vykurovaní a vetraní farba uschne rýchlejšie ako v lete a kvalitu náteru to nijako neovplyvní. Pri použití sadrokartónových podhľadov, priečok či predsadených priečok stierkovať nepotrebujete. Jeho povrch je dokonale rovný a vyžaduje si už len finálnu farebnú úpravu.

www.ecose.sk, www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu