SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Zneužitím kariet prichádzajú Slováci o tisíce. Viete sa chrániť?

Peniaze treba nielen zarábať, ale aj chrániť.

Vedeli ste, že na Slovensku je v súčasnosti viac platobných kariet ako obyvateľov? V obehu sa ich točí približne 5,7 milióna, z toho väčšina je bezkontaktných. Ide o ideálne prostredie pre zlodejov. Prácu im uľahčujú aj ľahkovážni používatelia. Obzvlášť v období sviatkov a zimných dovoleniek, keď platobnú kartu využívame častejšie na nákup cez internet, rezerváciu dovoleniek, hotelov, či na platby v zimných strediskách.

„Dôležité je, aby klient k platobnej karte pristupoval ako ku "kľúču" k svojim financiám a teda, aby sa správal zodpovedne,“ hovorí Linda Lalinská z Tatra banky. Pri vhodnom zabezpečení platobných kariet, je totiž hotovosť lepšie krytá ako v peňaženke.

Limity ustriehnu rozpočet

Zásady pri narábaní s platobnou kartou sú rovnaké na Slovensku aj v zahraničí. Je teda jedno, či vyrážate na lyžovačku do Tatier, alebo do Álp. Samozrejmosťou je nenechávať kartu bez dohľadu, neznačiť si na ňu PIN kód, nezadávať údaje z karty pri neoverených obchodníkoch. To všetko už zrejme poznáte. Existujú však ďalšie možnosti, ako ochrániť peniaze pred sofistikovanejšími formami krádeží.

Ku kreditnej alebo debetnej platobnej karte je vhodné pristupovať ako ku klasickej peňaženke. To znamená, že v nej nemusíte nosiť všetky úspory, ale len toľko, koľko budete reálne potrebovať. Prvým krokom je teda nastavenie limitov pre platby, ktoré človek skutočne aj využíva.

„Prostredníctvom nastavení karty je možné ich online manažovať. Ak aktuálne neplatíte na internete, môžete si internetový limit úplne vypnúť. Všetky zmeny limitov a iných nastavení sa vykonajú okamžite a online. Klient si ich dokáže nastaviť prostredníctvom mobilnej aplikácie, alebo cez internet banking a zmeny sú bezplatné,“ radí ako zaobchádzať obozretne s kartou Klaudia Cebuľáková, produktová manažér pre platobné karty Tatra banky.

Kartu nechajte doma, plaťte digitálne

Z údajov o kartách vyplýva, že časť Slovákov vlastní viac ako len jednu platobnú kartu. Na lyžovačku ich so sebou určite nemusíte nosiť všetky. Dokonca si môžete vystačiť aj bez jedinej a účty uhradiť digitálne. Chcete si objednať pizzu cez internet? Nezadávajte skutočné číslo svojej karty. Pomocou mobilnej aplikácie banky je dnes už možné vygenerovať jednorazové číslo karty použiteľné iba na jednu transakciu. Naozaj nie je potrebné, aby reštaurácia poznala vaše skutočné číslo karty.

Ďalšou ochranou je priama platba mobilom. „Platiť mobilom je možné doma aj v zahraničí, pokiaľ platobný terminál umožňuje bezkontaktné platenie. Tých je dnes už väčšina,“ hovorí Lalinská a dodáva: „Klienti Tatra banky môžu pomocou mobilu a mobilnej aplikácie z našich bankomatov vyberať pomocou mobilu aj hotovosť.“ Ochránite sa tak aj od skimmingu, ďalšej rozšírenej podvodnej metódy.

Ochráňte si kartu pred sfalšovaním

Skimming patrí medzi najrozšírenejšie metódy podvodu s platobnými kartami. Najčastejšie sa realizuje prostredníctvom bankomatu, kde sa kamerou a čítačkou osadenej v otvore pre kartu, nahrajú údaje z karty a PIN. Práve na dovolenke človek niekedy nevie rozlíšiť, či ide o upravený bankomat so skenerom, keďže výzorom sa môže líšiť od toho, aký používa doma. Ľahšie sa tak stane obeťou podvodu.

Získané údaje sa podľa zistení Slovenskej bankovej asociácie odovzdávajú do vzdialených krajín. Najčastejšie do USA, Dominikánskej republiky, Kolumbie, Ruska, Brazílie, Mexika a Thajska, kde sa údaje z kariet v bankomatoch načítavajú prostredníctvom magnetického pásika a nie čipu ako na Slovensku.

Zabrániť zneužitiu prípadne ukradnutých údajov je možné zakázaním používania karty na kontinentoch, kde sa nenachádzate. „Možnosť povoliť alebo zakázať použitie karty na vybraných kontinentoch sveta minimalizuje riziko zneužitia karty v prípade skimmingu. Uvedené obmedzenia kontinentov platia pre fyzické použite karty pri platbe na platobnom termináli, teda kartou na zvolenom kontinente nezaplatíte,“ vysvetľuje Cebuľáková.

Čo robiť ak vám už peniaze zmizli?

Aj napriek bezpečnostným opatreniam sa môže stať, že vám peniaze z karty nečakane odídu. Aby ste si to hneď všimli, je dôležité mať nastavené napríklad SMS notifikácie. Pri podozrení zo zneužitia karty je nutná okamžitá blokácia. Ani o peniaze, ktoré odišli však nemusíte prísť. „Ak už kartou boli uskutočnené platby, klient má nárok si podať reklamáciu, ktorú banka riadne prešetrí a v prípade, že sa potvrdí zneužite karty, tak sú klientovi vrátené finančné prostriedky v plnej výške,“ hovorí Linda Lalinská.

Nie vždy však musí ísť o krádež. „Strávili sme s manželkou príjemný pobyt v hoteli, ktorý sme rezervovali kreditnou kartou. Po návrate domov mi znovu odišla platba za hotel. Volal som do banky, kde mi potvrdili, že hotel znovu zrealizoval transakciu a odporučili mi kontaktovať prevádzkovateľa. Zaslal som im naskenované potvrdenie o platbe a zistili, že sa stala chyba. Platbu omylom zúčtovali dvakrát. Za chybu sa ospravedlnili a následne čiastku vrátili,“ hovorí Marián z Prievidze o zážitku zo zimnej dovolenky.

Pri akomkoľvek neočakávanom pohybe na účte je preto najdôležitejšie čo najskôr kontaktovať banku. Tá vám poradí, čo robiť, aby ste neprišli o ďalšie peniaze a dostali sa späť k tým strateným.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 23 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu