INZERCIA

Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur

Rebríčky najdrahšej liečby, liekov a operácií vedú deti.

(Zdroj: Pixabay)

Všeobecná zdravotná poisťovňa v roku 2017 vynaložila v priemere na jedného poistenca 941 eur, čo je najviac zo všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku. V poistnom kmeni má však aj tisícky pacientov, ktorí priemer mnohonásobne prekračujú. Vďaka solidárnemu systému majú aj oni právo na modernú liečbu. A za ňu uhrádza VšZP veľmi vysoké sumy.

Chýbajúci enzým

Cítite sa dobre a nad tým, že by to mohlo byť inak, sa ani nezamýšľate? Tak si skúste predstaviť, že život vášho milovaného dieťaťa každý rok závisí od liečby za státisíce eur. Dieťa má 13 rokov a odmalička bojuje s mukopolysacharidózou. Geneticky podmienené metabolické ochorenie vyvoláva chýbajúci enzým v organizme a porucha, ktorá v dôsledku toho v jeho tele nastala, poškodzuje pečeň, slezinu, srdce, mozog... Toto nie je fikcia, ale reálny príbeh chlapca z Trnavského kraja. Všeobecná zdravotná poisťovňa mu v priebehu desiatich rokov uhradila špecifickú liečbu za takmer šesť miliónov eur. Vlani za jeho liečbu VšZP zaplatila až 789-tisíc eur. Ide o jej najnákladnejšieho poistenca.

Ochorenie krvi

v smútku mali aj rodičia 6-ročného chlapčeka, tiež z Trnavského kraja, keď mu lekári diagnostikovali hemofíliu – vrodenú poruchu zrážania krvi, pri ktorej sa stáva život ohrozujúcou už drobná ranka na tele. U zdravých ľudí sa krv zrazí za pár minút a rana sa môže začať hojiť. Ak však telo nie je schopné produkovať látku umožňujúcu zrážanie krvi, krvácanie, najčastejšie do svalov a kĺbov, pokračuje a spôsobuje ich trvalé poškodenie. Moderná medicína si dokáže poradiť aj s týmto ochorením. Pri hemofílii A, ktorou trpí aj spomínaný chlapček, sa na liečbu používa produkt z krvnej plazmy získanej od darcov alebo synteticky vyrobená náhrada. Až 780 611 eur – to je účet, ktorý VšZP neváhala vlani zaplatiť za zdravie tohto malého dieťaťa. Pri správne nastavenej liečbe a jej dodržiavaní má nádej dožiť sa v priemere toľko rokov ako jeho zdraví vrstovníci.

Inovatívne lieky

VšZP pomáha tisíckam pacientov so závažnými diagnózami. Často ide o zriedkavé, dedičné či geneticky podmienené metabolické poruchy, ktorých liečba patrí k finančne najnáročnejším. Práve vďaka nej títo poistenci dostávajú druhú šancu na život. Len v roku 2017 za liečbu troch „najdrahších“ poistencov vo veku 6, 13 a 52 rokov VšZP zaplatila takmer 2,3 milióna eur.

Veľkou položkou pri každej finančne náročnej liečbe alebo terapii sú výdavky na inovatívne lieky. Cena za jeden liek pre „najdrahších“ poistencov sa vlani pohybovala približne od 467- do 786-tisíc eur. Vďaka inovatívnym liekom, z ktorých mnohé nie sú kategorizované, čiže VšZP ich uhrádza nad rámec verejného zdravotného poistenia, nie sú pacienti odkázaní na dlhodobý pobyt v nemocnici a napriek svojmu ochoreniu dokážu viesť kvalitný život v domácom prostredí.

O individuálnych prípadoch, kedy zdravotná poisťovňa neschváli tzv. výnimkový liek, vie verejnosť takmer okamžite, médiá prinášajú srdcervúce emotívne príbehy. Bohužiaľ, len tie negatívne, ktoré skresľujú vnímanie a zložitosť tejto problematiky. Tisíce pacientov, ktorým VšZP uhrádza inovatívne lieky nad rámec zákona, sú v médiách neviditeľní.

Napriek svojim limitovaným zdrojom a povinnosti hradiť kategorizované lieky a zákonom zadefinovanú zdravotnú starostlivosť, v minulom roku Všeobecná zdravotná poisťovňa z celkového počtu 6 957 žiadostí o liečbu na výnimku schválila až 5 884, čo je takmer 85%.

Za 1. polrok 2018 VšZP posudzovala 3 858 žiadostí, z toho v 85% prípadov súhlas k úhrade dala. Na výnimkové lieky tak za prvých šesť mesiacov tohto roka vynaložila viac ako 13,5 milióna eur.

Najdrahšia operácia

Najdrahšou z operácií, ktoré VšZP vlani zaplatila svojim poistencom, bola nepríbuzenská transplantácia krvotvorných buniek za takmer 193-tisíc eur. Absolvovalo ju len 8-ročné dievčatko z Nitrianskeho kraja. Nákladná podporná liečba zasa vrátila do rodiny dvoch 66-ročných poistencov so zlyhávajúcim srdcom. Za tieto dve operácie zaplatila VšZP približne 220-tisíc eur.

VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku nie je založená nato, aby vytvorený zisk vyplácala akcionárom na súkromné účty, ale aby zdravotné odvody ľudí, ktoré povinne všetci musia platiť, boli správne prerozdelené, ostali v systéme zdravotníctva a pacienti tak dostali maximum.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár

Hlavné mesto SR Bratislava spolu s investorom HB Reavis pokračuje v revitalizácii ulice Mlynské nivy.

Tlačové správy

DEXIS SLOVAKIA má nového generálneho riaditeľa

Po zlúčení DELUX a SLS-TECHNACO, kde sa právnym nástupcom stala firma DEXIS SLOVAKIA, dochádza k výmene na strategickej pozícii.

Tlačové správy

Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať

Strávte hlavné sviatky roka netradične - namiesto zimy si oddýchnite v exotike.

Tlačové správy

Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC

V dňoch 11. a ž 14. septembra sa na Stavebnej fakulte STU v Bratislave uskutočnila piata medzinárodná konferencia CSASC 2018