INZERCIA

Ako vyčistiť šperky tak, aby ste ich nepoškodili?

Nesprávnym čistením vašim šperkom nielenže neprinavrátite lesk a pôvodný vzhľad, môžete ich ešte poškodiť.

Predpokladáme, že doma nemáte ultrazvukový prístroj s miskou na čistenie šperkov, aké využívajú klenotníci. V tom prípade musíte siahnuť po jednoduchších domácich metódach, ktoré sú pri miernom znečistení šperkov efektívne. Najprv si ale povedzme, čo na šperky určite nepoužiť:

  • škrabky
  • príliš tvrdé kefy
  • agresívne chemikálie

Na prvý pohľad to znie logicky, no čudovali by ste sa, koľko ľudí siaha po týchto nekonvenčných metódach. Základom je poznať kov alebo materiál, z ktorého sú šperky vyrobené a tomu prispôsobiť aj spôsob čistenia.

Čistenie zlatých šperkov

Zlato sa nešpiní často a po vyčistení vám vydrží dlhšiu dobu. Mierne znečistenie jednoducho odstránite saponátom alebo prostriedkom proti mastnote, ktoré rozriedite vo vode. Zlaté šperky povarte v roztoku, prepláchnite ich a poutierajte suchou handričkou určenou na leštenie šperkov.

Čistenie platinových šperkov

Platinové šperky môžete čistiť rovnako ako tie zlaté, prípadne siahnuť po špecializovaných zmesiach na báze kyselín. Pri nich si však dávajte pozor na čas pôsobenia prípravku.

Čistenie strieborných šperkov

Overeným domácim spôsobom, na ktorý využijete len to, čo máte doma, je vyvarenie strieborných šperkov vo vode s kúskom hliníka - napríklad s alobalom, a s jedlou sódou. Po ozdravnej procedúre vášho striebra ho stačí prepláchnuť a vysušiť suchou handričkou.

Čistenie bižutérie z chirurgickej ocele

Šperky a bižutéria z chirurgickej ocele nepodliehajú korózii a iným vplyvom oxidácie, preto sa v porovnaní so svojimi drahšími príbuznými nemusia často čistiť. Viditeľné odtlačky na širších povrchoch šperku však určite nechcete, preto ich sem-tam môžete pretrieť mydlovou či saponátovou vodou, opláchnuť a vysušiť handričkou.

Zdroj: Bigstockphoto

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis

Spoločnosť Stredoslovenská energetika Holding, a. s. predáva na strednom Slovensku niekoľko zaujímavých nehnuteľností.

Tlačové správy

Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje

Občianske združenie Svetielko nádeje už 17 rokov pomáha zlepšovať život detí a mladistvých s onkologickým ochorením.

Tlačové správy

Noerr appoints a new national counsel starting from 2019

Noerr has promoted experienced lawyer, Martin Ťupek to national counsel from 1 January 2019.

Tlačové správy

Gansberg: Každý deň v objatí komfortu

Prvky bytového štandardu sú zásadnou súčasťou luxusného bývania. O tom niet pochýb.