SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Zelená strecha sa dnes dá inštalovať jednoducho

Vegetačné strechy nie sú oproti štandardným náročnejšie a majú mnoho výhod. Tie „ľahšie“ je možné inštalovať aj na staršie domy.

Zdroj Knauf InsulationZdroj Knauf Insulation

Vegetačné strechy nie sú v porovnaní so štandardnými náročnejšie a prinášajú mnoho výhod. Chránia interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom a prehrievaním v lete, znižujú náklady na vykurovanie a chladenie a tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie. Medzi ich prínosy patrí aj protipožiarna ochrana budov a zvýšená produkcia kyslíku. Pochôdzne strechy s intenzívnou zeleňou ponúkajú trávnaté plochy, kríky a niekedy aj stromy, ich korene však potrebujú 30 až 100 cm pôdy a tak sa hmotnosť celého vegetačného súvrstvia pohybuje od 200 do 500 kg/m2(1000 kg/m2). Oveľa menej starostí je s extenzívnou zelenou strechou. Aj bežné trávy a byliny si však vyžadujú statický posudok a aspoň 10 – 15 cm vegetačného substrátu, čo znamená zaťaženie často až 150 kg/m2. Dnes už na našom trhu nájdeme aj „ľahšie“ strechy, ktoré je možné inštalovať aj na staršie domy.

Ako si vybrať zelenú strechu

Výber vegetačnej strechy závisí hlavne od toho, na aký účel chce majiteľ strechu využívať, na okrasu, ochladenie objektu a vytváranie kyslíka, alebo ako plnohodnotnú záhradku. V druhom prípade sú ale nároky na statiku aj náklady vyššie. Majitelia domov, ktorí nechcú alebo nemôžu venovať veľa času budovaniu a údržbe zelenej strechy, môžu zvoliť systém zelených striech Urbanscape, ktorý je vlastne „polotovarom“ dodávaným so všetkým potrebným. Výhodou týchto systémov je rýchla montáž a uvedenie do prevádzky. „Štandardná zelená strecha je plnohodnotne zelená po 2 – 3 rokoch, systém s minerálnou vlnou je zelená ihneď po realizácii,“ vysvetľuje Kamil Vinca, projektový manažér Knauf Insulation pre zelené strechy. Pri výbere vegetačnej strechy záleží aj na tom, či sa jedná o existujúcu budovu alebo novostavbu. Pri 90 % existujúcich budov nie je možné dodatočne inštalovať klasickú zelenú strechu. Systém s minerálnou vlnou je možné aplikovať takmer na všetky stavby dodatočne, vždy to však odporúčame konzultovať so statikom. Čo sa týka novostavieb, každá strecha novostavby, ktorá je pripravená na priťaženie hydroizolácie štrkom cca 150 kg/m2, je vhodná pre minerálny systém aj bez ďalšieho posúdenia.

Aké sú nároky na ich údržbu?

Údržba intenzívnej strechy si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, v závislosti od použitých rastlín. Extenzívna strecha je menej náročná, odporúča sa 1 až 2 krát do roka. Vyžaduje si odstránenie nežiaducich rastlín, ktoré sa môžu ujať vo vegetečnom koberci z vetrom prifúknutého semienka. Ak vegetačný kryt vykazuje nedostatok vlahy, treba ho zavlažiť. „V prípade systému s minerálnou vlnou je túto kontrolu potrebné urobiť pokiaľ viac ako 4 týždne nepršalo. Reálne dokážu rastlinky fungovať aj 6 týždňov zo zásoby vody, ale tento interval môže byť skrátený extrémnymi teplotami a hlavne veternou oblasťou,“ dodáva Kamil Vinca. Prehnojenie vegetačnej vrstvy sa robí buď v druhej polovici jesene alebo na jar, keď prestanú mrazy. Pri vizuálnej kontrole je zrejmé či je nutné niektoré miesta vegetačného krytu nahradiť.

Odolné rozchodníky

Vegetačný kryt zelených striech so substrátom z minerálnej vlny sú zložená z 10 až 12 druhov rozchodníkov. Viac druhov umožňuje vegetačnej vrstve kvitnúť v dlhšom období. Iné rastliny majú obdobie spánku, v ktorom nepôsobia tak „zeleno“. Nie je ich treba kosiť, lebo po vysiatí vrchná časť rastlinky odumrie a stáva sa hnojivom pre živé časti. Suché a horúce letné dni a malá hrúbka substrátu vystavuje vegetáciu na zelenej streche náročným podmienkam. Rozchodníkom sa v tomto prostredí darí najlepšie. Mnohé z nich pochádzajú zo suchého alebo studeného prostredia severnej pologule, predovšetkým zo Stredomoria, ale tiež zo Severnej Afriky a Južnej Ameriky. Rozchodník dokáže udržať vodu v svojich listoch a prečkať krátke obdobie nevľúdneho počasia s nízkymi alebo vysokými teplotami.

www.knaufinsulation.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ambiciózny projekt počíta aj s heliportom!


8m

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


14 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 24 h
SkryťZatvoriť reklamu