SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Voda v meste je fenoménom. Aj umeleckým

Dunaj by mohol byť rovnako inšpiratívny ako Tatry.

Do predaja pôjde posledných 50 kusov grafiky Dunaj od slovenského umelca žijúceho v Holandsku Tomáša Gabzdila Libertínyho, ktorá symbolizuje bohatosť života na rieke.

Dielo vzniklo v rámci Slnovratu na Dunaji, verejnej prehliadky podujatí a komunít na rieke, ktorej iniciátorom je Dunajský fond. Z výťažku fond podporí ďalšie verejnoprospešné aktivity a projekty na rieke.

„Dunaj by mohol byť rovnako inšpiratívny ako Tatry. Len to treba dobre uchopiť,“ hovorí v rozhovore Tomáš Gabzdil Libertíny.

Pre Dunajský fond ste spravili umelecké dielo. Prečo?

Bolo by zaujímavé vytvoriť niekoľko umeleckých diel pozdĺž Dunaja, ktoré by ľudí motivovali ísť do tohto priestoru a aktívne v ňom byť.

Tomáš Gabzdil Libertíny

S Jurajom Čorbom z Dunajského fondu sme sa už dávnejšie stretli na jednom podujatí v Košiciach, ktoré sa venovalo vode v meste. Bol som tam na workshope ako umelec, ktorý dlhodobo rieši spojenie umenia a prírody. Dohodli sme si stretnutie v Bratislave, i keď išlo skôr o prechádzku po zaujímavých miesta pri Dunaji v Bratislave a okolí. A tu niekde vznikla idea umeleckého diela. Dokonca som spolupracoval s Dunajským fondom pri príprave koncepcie jeho práce. Takže predtým, ako toto dielo vzniklo, sme tejto téme obetovali naozaj veľa času a práce.

Venujete sa spojeniu umenia s riekou dlhodobo?

Nesústredím sa iba na vodu. Dlhodobo pracujem na spojení umenia s prírodou. A keďže sa rád zaoberám aj architektúrou a dizajnom, v mojej práci kombinujem všetky tieto prvky. Tie sa snažím spájať už viac ako pätnásť rokov. Voda v meste je jedným z fenoménov, ktorý ovplyvňuje všetky tieto prvky a pre mňa ako umelca je určite zaujímavá.

Prečo?

Pretože rieka nie je iba o vode, ktorá tečie. Je to fenomén, ktorý ovplyvňuje širšie vzťahy vo svojom okolí. Ja som pomerne známy svojou prácou so včelami. A rovnako ako včely menia svoje okolie, aj rieka mení krajinu, ktorou preteká. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že rieka v meste je regulovaná a stráca svoju prirodzenosť. Už to nie je rieka v pravom slove zmysle, ktorá každú chvíľu mení krajinu okolo seba, ale je zviazaná ľuďmi. Dovolím si povedať, že rieka v meste stratí svoju vôľu a je uväznená.

Čo vás inšpirovalo pri tvorbe tohto diela?

Viacero vecí. V Bratislave som študoval na vysokej škole, a teda mám na túto rieku a dunajské nábrežia vlastné spomienky. Veľký vplyv, samozrejme, mali aj prechádzky, ktoré som absolvoval teraz nedávno počas spolupráce s Dunajským fondom. Mojím systémom práce je čo najlepšie si naštudovať a osobne zažiť danú tému, ktorú chcem spracovať. Okrem toho som mal k dispozícii aj podnety od ľudí pôsobiacich na rieke, ktorí mohli napísať, čo si predstavujú pod pojmom Dunaj.

Ako sa dá táto grafika interpretovať?

Dielo je ohraničené dvoma čiernymi útvarmi, ktoré reprezentujú Čierny les, z ktorého Dunaj vyteká, a symetrický čierny objekt na spodku diela symbolizuje Čierne more, kam sa vlieva. Drobný rozdiel pri oboch útvaroch je v tom, že objekt symbolizujúci Čierny les má zelený rám, čo má evokovať práve stromy a sviežosť lesa. V spodnej čiernej ploche ohraničenej symbolicky modrou farbou je zasa jednotná linka symbolizujúca plachetnicu na mori. Medzi nimi je ako keby kruhový útvar, ktorý symbolizuje sonarovú snímku dna. Tá je spravená veľmi jednoduchou technikou vpíjania tušu na mokrý papier.

Dielo je do určitej miery abstraktné, ale zároveň aj symetrické a malo by byť aj meditatívne. Chcel som, aby ľudia pri pohľade naň aj trochu rozmýšľali o tom, čo Dunaj symbolizuje a čo všetko im prináša.

Čo je to podľa vás?

Je to tak trochu lekáreň pokoja, ktorú majú ľudia zadarmo uprostred uponáhľaného mesta. Naozaj nie je bežné, aby doslova pár minút od stredu mesta ako Bratislava boli také úžasné a nedotknuté miesta ako máme v okolí Dunaja pri Bratislave. To má napríklad aj evokovať kruh v strede diela. Mal by ľuďom, ktorí sa na dielo sústredia, vytvoriť pocit nekonečnosti, ale zároveň aj cyklickosti, pokoja a harmónie.

Ako dlho dielo vznikalo?

Nemám to spočítané na hodiny, ale bol to dlhší proces. Len bielu linku symbolizujúcu loď prerážajúcu vlny na mori som robil niekoľko desiatok krát, kým som bol spokojný s tým, ako vyzerá. Je totiž urobená jedným ťahom a keď o tom tak premýšľam, tak sa mi to určite nepodarilo spraviť skôr ako po sto pokusoch. Všetky elementy, ktoré tam sú, majú svoj význam a sú tam z nejakého dôvodu. Vymyslieť to trvalo určitý čas.

Aký bude osud tohto diela?

Vytlačili sme sto kusov, ktoré som všetky podpísal. Päťdesiat rozdal Dunajský fond tým, ktorí sa zapojili do Slnovratu na Dunaji – podporovateľom a organizátorom verejných podujatí ako poďakovanie za spoluprácu a podporu. Tých ďalších päťdesiat bude zaradených do predaja na najbližšom podujatí Dunajského fondu. Výťažok bude použitý na realizáciu projektov Dunajského fondu.

Dotlač sa robiť nebude?

Nie. Je to limitovaná edícia, ktorá je, navyše, podpísaná mnou ako autorom, takže aj to by malo byť garantom, že tieto umelecké diela budú mať vždy svoju umelecko-výtvarnú hodnotu.

Aký je váš osobný pohľad na dunajské nábrežia?

Vidím nevyužitý potenciál. Bratislava má veľmi veľa krásnych miest pri rieke, ktoré sú dnes nevyužité, ale ktoré by sa dali využiť nielen na zlepšenie života Bratislavčanov, ale aj na marketingovú alebo turistickú propagáciu.

A keď odídete trochu ďalej z vybetónovaného nábrežia?

Ak spravíte pár krokov proti alebo aj po prúde z Bratislavy, ocitnete sa na brehu úžasne mohutnej rieky, ktorá tečie - miestami by som sa nebál povedať - divočinou. Slabšie povahy by sa v tých lesoch mohli aj trochu báť. Je úžasné, čo tam Dunaj ponúka a musíme sa zamyslieť aj nad tým, ako tento potenciál využiť.

Veľa ľudí počujem hovoriť, že boli v lete v Tatrách. Ale podľa mňa je Slovensko veľmi dobre definované heslom Od Tatier k Dunaju, pretože celá táto krajina ponúka unikátne zážitky a aj Dunaj by mohol byť rovnako inšpiratívny ako Tatry. Len to treba dobre uchopiť. V týchto lokalitách musíme rozmýšľať aj o tom, ako do tohto priestoru citlivo zapracovať ľudí. Skôr alebo neskôr tieto územia budú zaujímať aj developerov a ja si myslím, že by mali k tomuto územiu pristupovať citlivo. Skúsenosti v zahraničí ukazujú, že sa to dá.

Vy žijete v Rotterdame. Ako je tam zapracovaná voda v meste?

Tu je symbióza ľudí s vodou na úplne inej úrovni. Holanďania majú vzťah k nej vštepený odmalička, keďže veľká časť krajiny je pod úrovňou mora. Rotterdam je jedným z najväčších, ak nie úplne najväčší európsky prístav, podľa toho, ako sa na to pozeráte. Aj keď cez mesto preteká rieka, je to úplne iné ako v Bratislave. Veľa ľudí vrátane mňa žije priamo pri rieke, respektíve pri vodných kanáloch. Ľudia na rieke veľa športujú. Dokonca veľká časť mestskej hromadnej dopravy je vedená po vode.

V čom by sa mohla Bratislava inšpirovať?

Práve napríklad dopravou po vode. Na Slovensku je tento potenciál absolútne nevyužitý. Takisto by som v Bratislave rád videl viac ľudí športovať na a pri Dunaji. Samozrejme, aj u nás občas vidíte pár kajakárov alebo veslíc, dalo by sa však urobiť oveľa viac.

Patrí podľa vás umenie k rieke?

Umenie patrí ku všetkému, ale zároveň nikde nie je nevyhnutné. Preto je také krásne, pretože ho ľudia robia ako dobrovoľnú činnosť, aby potešili seba alebo iných ľudí. Bolo by zaujímavé vytvoriť niekoľko umeleckých diel pozdĺž Dunaja, ktoré by určitou formou ľudí motivovali ísť do tohto priestoru a aktívne v ňom byť. Nemôžem teda povedať, že by tam muselo byť, ale ak by tam bolo, určite by mu to pomohlo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.