SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou

Človek sa vzdeláva kvôli sebe. Zvyšuje svoju gramotnosť, stáva sa nezávislým, naozaj je sám sebou.

„Ľudia by nemali byť obmedzení doterajším vzdelaním. Zvyknem hovoriť – práca a cestovanie je ešte pred vami, môžu prísť nové vyhliadky, noví ľudia, nové príležitosti. Nedajte sa zatlačiť do kúta!“ hovorí Denisa Fedáková, riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied.

Oblasťami jej vedeckého záujmu sú sociálna psychológia, prieskum Európska sociálna sonda (European Social Survey) a tiež pracovná psychológia, najmä problematika zlaďovania práce a osobného života. Na základe vlastných skúseností a výskumných zistení Denisa Fedáková uvádza:„Práca a rodina sú prepojené, pohoda, pokoj a spokojnosť v rodine sa premietajú v práci a komunikácia v práci je zasa pozitívna pre život v rodine.“

V EÚ neštudujú len mladí

Denisa Fedáková sa v rámci riešenia projektu Horizont 2020 ENLIVEN venuje aj celoživotnému vzdelávaniu, čo je na Slovensku nedostatočne rozvinutá oblasť, najmä v porovnaní s inými krajinami Európskej únie. Tam je samozrejmé, že aj človek v zrelom veku naďalej zvyšuje svoju kvalifikáciu a pracuje na zdokonaľovaní svojich zručností, vedomostí i schopností.„Je prirodzené, že v EÚ nastupujú napríklad študenti na vysoké školy vo vyššom veku. Pokojne tam môžete stretnúť doktorandov vo veku nad 40 rokov. U nás sa vzdelávanie dospelých málokedy chápe ako celoživotné,“ uvádza Denisa Fedáková.

Neupadnime do stereotypu

S akými prekážkami a bariérami sa najčastejšie stretáva? Často je počuť argument:„Na to som už pristarý/á.“ Prípadne „ďalšie vzdelávanie už nie je potrebné“ alebo „nechce sa mi“.

Ľudia podľa Denisy Fedákovej neraz vyštudujú školu len kvôli očakávaniam okolia či iným vonkajším faktorom, no chýba im vzťah k vzdelaniu samotnému. Neuvedomujú si hodnotu, ktorú im vzdelanie poskytuje – že im napríklad otvára cestu ďalej, k lepšiemu uplatneniu sa na trhu práce, k využitiu svojich schopností a pod. Zapadnú do životného stereotypu, ktorý sa im nechce meniť. K slovu sa dostávajú lenivosť, pohodlnosť. A napokon chýbajú impulzy z okolia či dostatočná motivácia.

Peniaze nerozhodujú

Aj keď si to mnohí myslia, pri ďalšom vzdelávaní v dospelom veku nerozhodujú len finančné faktory. Nejde o nákladnú záležitosť a prostriedky na štúdium sa nepochybne nájdu.„Na základe rozhovorov napríklad v IT firmách môžem potvrdiť, že ak zamestnanec prejaví o ďalšie vzdelávanie záujem, zamestnávateľ nájde spôsob, ako mu na to prispieť,“ tvrdí vedecká pracovníčka Denisa Fedáková.

Silnejšia motivácia vzdelávať sa je v akademickom prostredí. Tu sa častejšie objavuje aj vnútorná potreba a túžba po vzdelaní, posúvanie hraníc svojich schopností – absolventi si uvedomujú, že pri vyššej kvalifikácii získavajú výhodu na pracovnom trhu, rastie ich hodnota a rozširujú sa kariérne príležitosti.

Vzdelávanie podporuje nezávislosť

Na otázku, či presviedčať o potrebe vzdelávania skôr zamestnancov alebo zamestnávateľov, odpovedá Denisa Fedáková, že obe skupiny – a možno ako prvých zamestnávateľov, aby „svojim ľuďom“ dali možnosť vzdelávať sa, pretože je to forma investície, ktorá sa nepochybne vráti. A ako motivovať zamestnancov? Napríklad argumentom, že vek nad 40 rokov nie je vôbec žiadnym obmedzením. A že okrem pracovného uplatnenia upevňuje vzdelanie v zrelom veku aj nezávislosť človeka.

„Vyššie vzdelanie znamená aj schopnosť nenaletieť, byť si istý, nedať sa oklamať – je to zvyšovanie gramotnosti v každom smere. Človek posilňuje svoju nezávislosť a možnosť byť sám sebe pánom,“ tvrdí Denisa Fedáková, riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied SAV. A čo je podľa nej najdôležitejšie? Nachádzať motiváciu na vzdelávanie sa počas celého života.

Mesiac vzdelávania

Ponuka kurzov

Akreditované vzdelávacie programy

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 675
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 066
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 040
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 433
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 288
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 984
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 753
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na výletnej lodi sa nudí len ten, kto to tak chce.


INZERCIA 25. apr

„Bola som nervóznejšia, než pred zápasom!“


24. apr

Projekt už prekročil dôležitý míľnik – celkovo už bolo vysadených viac ako 670 tisíc stromčekov.


24. apr

Štátny dozor neidentifikoval žiadne porušenie legislatívy.


24. apr
SkryťZatvoriť reklamu