SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dieru do „finančného sveta“ môžete spraviť aj z Bratislavy

Neštudoval na zahraničnej univerzite, napriek tomu dnes Martin Bednár spolurozhoduje o veľkej časti financií Dell Technologies.

Neštudoval na drahej zahraničnej univerzite, ani sa neodsťahoval do Londýna, New Yorku či Singapuru. Napriek tomu dnes Martin Bednár spolurozhoduje o veľkej časti financií jednej z najväčších technologických firiem sveta, Dell Technologies. Finančník podľa neho nemá byť ten, ktorý vypracováva podklady, ale ten, ktorý spolurozhoduje.

Spomínate si ešte na prvý deň, keď ste nastúpili do Dell? Čo ste si pomysleli?

Bolo to pred asi 17 rokmi a Dell tu bol vtedy úplne neznáma firma. Asi polovica ľudí si myslela, že idem vyrábať čokoládové tyčinky (smiech). To je prvá vec, ktorá mi vždy napadne, keď si spomeniem na svoje začiatky. Vo všeobecnosti to ale bolo pre mňa veľmi zaujímavé obdobie, pretože som mohol byť pri budovaní niečoho úplne od začiatku, byť súčasťou budovania novej pobočky. Vtedy som ešte netušil, že tu zostanem tak dlho a že Dell na Slovensku narastie na 2 500 zamestnancov.

Na akej pozícii ste začínali?

Začínal som vo finančnom kontrolingu technickej podpory, ale už po dvoch mesiacoch som sa posunul na inú pozíciu. Za prvých 5 rokov vo firme som vystriedal asi 7 pozícií. Na začiatku šiel rast veľmi rýchlo, potom sa síce o niečo spomalil, no stále sa u nás dá vypracovať pomerne rýchlo, ak je niekto šikovný.

Vyštudovali ste Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Ste príkladom toho, že kariéra vo finančníctve sa dá urobiť aj bez vzdelania zo zahraničných univerzít. Ako teda na to?

Určite na to nepotrebujete žiadnu extra školu. Keď sa pozerám na Dell, tak ľudia z bratislavskej pobočky sa výborne presadzujú všade vo svete - získavajú dôležité pozície a sú veľmi konkurencieschopní na globálnom trhu. Väčšinou majú vyštudovanú miestnu školu. Smerodajné je skôr to, či je človek ochotný na sebe pracovať, budovať vzťahy, investovať do porozumenia problematiky.

Čiže „diera do sveta financií“ sa dá urobiť aj z Bratislavy?

Podľa mňa áno, Dell je toho príkladom. U nás sa už nerieši to, či tá ktorá pozícia patrí do Bratislavy, do Austinu (mesto, kde sídli centrála Dell Technologies) alebo niekam inam. Ide o konkrétnych ľudí, čiže, ak je niekto na tú pozíciu pripravený, tak mu ju dáme. Bez ohľadu na to, kde žije. A nie sme to iba my, pracovný trh je dnes čoraz viac globálny.

Od februára ste sa stali senior viceprezidentom divízie Server a Storage. Čo sa vo vašej práci zmenilo?

Veľa toho zostalo rovnakého, keďže už predtým som 5 rokov pracoval na globálnej pozícii, no niečo sa samozrejme aj zmenilo. Napríklad sa zmenila asi polovica ľudí, s ktorými denne komunikujem. Vzťahy s biznis partnermi si musím teraz budovať nanovo. Rovnako som zmenil divíziu, takže aj samotná oblasť, v ktorej sa pohybujem, je iná oveľa viac technologiská. Náplň mojej denno-dennej práce sa ale zásadne nezmenila, stále je mojou hlavnou úlohou analyzovaľ náš business, prijímať strategické a operatívne rozhodnutia a rozvíjať náš team.

V čom presne spočíva práca zamestnanca finančného centra Dell?

Nedá sa to presne povedať, pretože nás tu pracuje asi 800. Rozdelení sú do 6 veľkých oddelení, pričom každé robí niečo iné. Oddelenie finančných plánov a analýz plánuje biznis pre prakticky celý Dell, „Pricing“ pripravuje ponuky pre našich zákazníkov, okrem toho sa v Bratislave spracovávajú výplaty obchodníkov, robia sa tu samozrejme dane, účtovníctvo a viaceré ďalšie služby. Väčšina z nich na globálnej úrovni. Máme tu pritom širokú škálu ľudí – od tých, ktorí nedávno skončili školu až po tých, ktorí majú 30 rokov skúseností.

Vie byť finančník inovatívny?

U nás má finančné oddelenie blízko k biznisu, čo už samo o sebe necháva veľký priestor na tvorivosť. Finančné oddelenie nevnímame ako „back office“, ktorý spracováva podklady, ale ako pravú ruku človeka, ktorý má na starosti biznis. Pri pozíciách, ktorých úlohou je udržiavanie procesov, sa zasa snažíme o čo najväčšiu možnú mieru automatizácie. Tak, aby repetitívne úlohy robil počítač a človek mal viac času na to ostatné – zamyslieť sa nad tým, čo dané dáta ovplyvňujú, ako ich vieme využiť a podobne. Čiže aj tu je čoraz väčší priestor na inovácie.

Na Slovensku je odvetvie biznisových služieb veľmi silné. Čo to pre nás znamená?

Prináša nám to veľa –množstvo dobre platených pracovných pozícií, ale aj dobrú podnikateľskú kultúru. Vo veľkých medzinárodných spoločnostiach je veľmi pozitívna, progresívna a povedal by som „západná“. Nikoho tu u nás nenapadne, že by napríklad zneužíval systém alebo nebodaj niečo ukradol. A fakt, že tu máme veľa ľudí, ktorí sa snažia na sebe pracovať a poctivo niečo dosiahnuť pomáha celej krajine.

Bizniscentrá tiež ľuďom ponúkajú dlhodobú kariéru. Ak pracujete pre malú firmu, už po troch rokoch sa vám môže stať, že sa vypracujete na finančného riaditeľa a viac nemáte kam rásť. Ja už som v Dell 17 rokov a stále sa posúvam. Podobne sú tu na tom mnohí ďalší, ktorí aj po 15 rokoch vidia, kam by sa ešte mohli vypracovať. Pozitívne súčasne je, že firmy v tomto odvetví veľa investujú do ľudí – do ich vzdelania, tréningov a podobne. Robíme to aj pre seba, aby boli dobrí v tom, čo pre nás robia, ale aj pre nich samotných aby sa mohli dalej rozvíjať a rásť.

Zamestnanci dnes od veľkých firiem očakávajú, že budú viac pomáhať komunite. Ako sa k tomu stavia Dell?

Je to pre nás veľmi dôležité, CSR aktivity sú súčasťou našej kultúry. Máme vo firme množstvo zamestnaneckých tímov, ktoré sa venujú rôznym aktivitám – od pomoci planéte, cez trávenie času so seniormi, až po prácu s mládežou a čisteniu parkov. Ide len o to, aby si človek našiel to, čo považuje za dôležité a môže to v rámci dobrovoľníckej aktivity robiť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.