26. apríl vyhlásila Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intelectual Property Organization – WIPO) za Svetový deň duševného vlastníctva. Tento deň dlhodobo pripomína hodnotu kreativity, inovácií, povzbudzuje ľudí k novým riešeniam a prístupov, zvyšuje právne povedomie o duševnom vlastníctve a podporuje výmenu skúseností.
20. ročník so sloganom Inovácie pre zelenú budúcnosť sa stal viacej aktuálnym, ako jeho autori predpokladali, a výnimočne intenzíne sa dotýka nielen odborníkov a autorít, ale všetkých obyvateľov planéty. Na území Slovenskej republiky inštucionálne chráni duševné vlastníctvo Úrad priemyselného vlastníctva SR.
Koronakríza? Inovátori vyhlásili ofenzívu
V marci, iba dva dni po vyhlásení mimoriadneho stavu na Slovensku pre koronavírus, ohlásil výrobu polomasiek a respirátorov Artur Gevorkyan v závode vo Vlkanovej. „Máme desaťročia skúseností s výrobou filtrov na rôzne použitie. Vo výrobe vieme kombinovať akékoľvek materiály, máme široké technologické vybavenie a špičkovo vybavené laboratóriá,“ uviedol v rozhovoroch pre médiá.
V jeden deň prišiel nápad, potom prototypy a testy, následne výroba. Dnes závod produkuje stovky tisíc respirátorov mesačne, predávajú sa v e-shope a odberatelia sú zo všetkých oblastí. Spoločnosť Gevorkyan zároveň komunikuje s patentovým zástupcom, keďže ochranné prostriedky majú potenciál uplatniť sa na celom svete.
Vo Vlkanovej postavili produkt na skúsenostiach a technológiách, ale esenciálnym pilierom úspechu stále zostáva schopnosť rozhodovať sa rýchlo a mať odvahu konať. A za všetkým tým je odveká a prirodzená ambícia inovátorov pomáhať ľuďom a chrániť ich.
Kto sú slovenskí zelení inovátori?
Kupujete si ich výrobky, žijete v domoch, ktoré vymysleli. Sú to slow fashion značky, výrobcovia biokozmetiky, permakultúrni farmári, technológovia, digitálne startupy. Používate výsledky ich duševného vlastníctva, nápadov, úsila a práce v prospech budúcnosti. Každý z nás svojím nákupným rozhodnutím podporuje ich biznis, ktorý robia zodpovedne.
Katarína Hutyrová mala 26 rokov, keď si vymyslela obchod NOSENE. A ani nepotrebovala čítať výskumné správy o tom, že módny priemysel „zanecháva veľkú environmentálnu stopu v dôsledku používania vody, energie a chemikálií používaných pri praní, sušení a žehlení, ako aj mikroplastov zanesených do životného prostredia“. Dnes má dva štýlové obchody s oblečením z druhej ruky v Bratislave a Banskej Bystrici a spolu so zákazníčkami hrdo nosí už nosené oblečenie.
Aktuálne pôsobí NOSENE aj online a doručujú na celé Slovensko a do Česka, pričom v týchto dňoch spúšťajú doručovanie aj do Rakúska, Maďarska, Poľska a Škandidávie. O svojej motivácii založiť obchod Katka hovorí: „Chcela som povzniesť second hand na miesto, kam sa ľudia nemusia hanbiť chodiť aj opätovne, budú sa tam cítiť bezpečne, príjemne a rovnako ako v bežnej predajni s oblečením. Oblečenie bude pekné, bez poškodení, poctivo vyselektované a také, aké by sme sami nosili alebo ho bez váhania odporučili svojim známym i neznámym.“

Dinosaury nahradia nové odvetvia
„Transformácia na cirkulárnu ekonomiku je vlastne nová industriálna revolúcia,“ hovorí odborník Miroslav Jurkovič. Ekonomika založená na obehovom hospodárstve prinesie útlm v niektorých oblastiach, ale nové odvetvia budú tvoriť nové pracovné príležitosti a vyššou pridanou hodnotu a tým i s vyššími platmi. „Musíme dať príležitosť vzniku nových odvetví a otvoriť dvere novým technológiám.“ Pre účinný boj s klimatickou zmenou pomenujme kľúčové problémy – odlesňovanie, čistota ovzdušia a nakladanie s odpadmi.
WIPO označuje ako „zelené“ technológie tie, ktoré chránia životné prostredie, spôsobujú menšie znečistenie, používajú všetky zdroje udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zvyšným odpadom prijateľnejším spôsobom.
Chráňte si všetko dobré, čo vymyslíte
„Odvetvia, ktoré intenzívne využívajú práva duševného vlastníctva, generujú 45 percent hospodárskej činnosti v Európskej únii,“ upozorňuje Richard Messinger z ÚPV SR. V priemyselných odvetviach úzko spojených s duševným vlastníctvom pracuje každý tretí zamestnanec v EÚ a jeho mzda je o 47 percent vyššia ako mzdy v porovnateľnom odvetví.
Patentovať sa môžu výrobky, zariadenia a technológie, chemicky vyrobené látky, liečivá, priemyselné produkčné mikroorganizmy, biotechnologické postupy a produkty. Najčastejšiu formu ochrany technických riešení na Slovensku predstavuje takzvaný malý patent – úžitkový vzor. Za ostatných päť rokov sa ročne na Úrade priemyselného vlastníctva SR podalo vyše dvesto prihlášok patentov a tristo úžitkových vzorov.
Najviac využívaným predmetom ochrany je zápis ochrannej známky. Podnikatelia si tak chránia svoje služby a tovary na trhu, pričom počet podaní býva ročne okolo tritisíc. Úrad priemyselného vlastníctva SR zapisuje a chráni dizajny, úžitkové vzory, označenie pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov. V roku 2019 bolo podaných 2 878 národných prihlášok ochranných známok, čo je medziročný rast o 5 percent, a zastavil sa klesajúci trend.

Duševné vlastníctvo na Slovensku
20. ročník konferencie sa uskutoční 26. 5. ako virtuálne podujatie a predstaví inovátorov a trendy v domácich podmienkach.
Miroslav Jurkovič: Ako zmení cirkulárna ekonomika naše hodnoty a aké príležitosti prináša
Marián Smik, Slovenská batériová aliancia: Teraz alebo nikdy. Budujeme základy batériového ekosystému na Slovensku
Petra Presperínová, UPV SR: Zelené technológie
Matej Michlík, Nice Visions, s. r. o.: Solárne kachličky v uliciach miest: Fotovoltika môže byť aj pekná
Katarína Hutyrová, Nosene: Nový život nášho oblečenia alebo elegancia z druhej ruky ako biznis model
Artur Gevorkyan: Respirátory novej generácie počas pandémie
Helena Hybská, Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity Zvolen: Neznáme využitie známych organizmov
