SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Menej zbytočností, zelené technológie, boj proti koronavírusu

Recyklácia, elektromobilita, digitalizácia, permakultúra, ekodomy. Svetový deň duševného vlastníctva pripomína hodnotu budúcnosti

26. apríl vyhlásila Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intelectual Property Organization – WIPO) za Svetový deň duševného vlastníctva. Tento deň dlhodobo pripomína hodnotu kreativity, inovácií, povzbudzuje ľudí k novým riešeniam a prístupov, zvyšuje právne povedomie o duševnom vlastníctve a podporuje výmenu skúseností.

20. ročník so sloganom Inovácie pre zelenú budúcnosť sa stal viacej aktuálnym, ako jeho autori predpokladali, a výnimočne intenzíne sa dotýka nielen odborníkov a autorít, ale všetkých obyvateľov planéty. Na území Slovenskej republiky inštucionálne chráni duševné vlastníctvo Úrad priemyselného vlastníctva SR.

Koronakríza? Inovátori vyhlásili ofenzívu

V marci, iba dva dni po vyhlásení mimoriadneho stavu na Slovensku pre koronavírus, ohlásil výrobu polomasiek a respirátorov Artur Gevorkyan v závode vo Vlkanovej. „Máme desaťročia skúseností s výrobou filtrov na rôzne použitie. Vo výrobe vieme kombinovať akékoľvek materiály, máme široké technologické vybavenie a špičkovo vybavené laboratóriá,“ uviedol v rozhovoroch pre médiá.

V jeden deň prišiel nápad, potom prototypy a testy, následne výroba. Dnes závod produkuje stovky tisíc respirátorov mesačne, predávajú sa v e-shope a odberatelia sú zo všetkých oblastí. Spoločnosť Gevorkyan zároveň komunikuje s patentovým zástupcom, keďže ochranné prostriedky majú potenciál uplatniť sa na celom svete.
Vo Vlkanovej postavili produkt na skúsenostiach a technológiách, ale esenciálnym pilierom úspechu stále zostáva schopnosť rozhodovať sa rýchlo a mať odvahu konať. A za všetkým tým je odveká a prirodzená ambícia inovátorov pomáhať ľuďom a chrániť ich.

Kto sú slovenskí zelení inovátori?

Kupujete si ich výrobky, žijete v domoch, ktoré vymysleli. Sú to slow fashion značky, výrobcovia biokozmetiky, permakultúrni farmári, technológovia, digitálne startupy. Používate výsledky ich duševného vlastníctva, nápadov, úsila a práce v prospech budúcnosti. Každý z nás svojím nákupným rozhodnutím podporuje ich biznis, ktorý robia zodpovedne.

Katarína Hutyrová mala 26 rokov, keď si vymyslela obchod NOSENE. A ani nepotrebovala čítať výskumné správy o tom, že módny priemysel „zanecháva veľkú environmentálnu stopu v dôsledku používania vody, energie a chemikálií používaných pri praní, sušení a žehlení, ako aj mikroplastov zanesených do životného prostredia“. Dnes má dva štýlové obchody s oblečením z druhej ruky v Bratislave a Banskej Bystrici a spolu so zákazníčkami hrdo nosí už nosené oblečenie.

Aktuálne pôsobí NOSENE aj online a doručujú na celé Slovensko a do Česka, pričom v týchto dňoch spúšťajú doručovanie aj do Rakúska, Maďarska, Poľska a Škandidávie. O svojej motivácii založiť obchod Katka hovorí: „Chcela som povzniesť second hand na miesto, kam sa ľudia nemusia hanbiť chodiť aj opätovne, budú sa tam cítiť bezpečne, príjemne a rovnako ako v bežnej predajni s oblečením. Oblečenie bude pekné, bez poškodení, poctivo vyselektované a také, aké by sme sami nosili alebo ho bez váhania odporučili svojim známym i neznámym.“

Dinosaury nahradia nové odvetvia

„Transformácia na cirkulárnu ekonomiku je vlastne nová industriálna revolúcia,“ hovorí odborník Miroslav Jurkovič. Ekonomika založená na obehovom hospodárstve prinesie útlm v niektorých oblastiach, ale nové odvetvia budú tvoriť nové pracovné príležitosti a vyššou pridanou hodnotu a tým i s vyššími platmi. „Musíme dať príležitosť vzniku nových odvetví a otvoriť dvere novým technológiám.“ Pre účinný boj s klimatickou zmenou pomenujme kľúčové problémy – odlesňovanie, čistota ovzdušia a nakladanie s odpadmi.
WIPO označuje ako „zelené“ technológie tie, ktoré chránia životné prostredie, spôsobujú menšie znečistenie, používajú všetky zdroje udržateľnejším spôsobom, recyklujú väčšinu odpadov a výrobkov a zaobchádzajú so zvyšným odpadom prijateľnejším spôsobom.

Chráňte si všetko dobré, čo vymyslíte

„Odvetvia, ktoré intenzívne využívajú práva duševného vlastníctva, generujú 45 percent hospodárskej činnosti v Európskej únii,“ upozorňuje Richard Messinger z ÚPV SR. V priemyselných odvetviach úzko spojených s duševným vlastníctvom pracuje každý tretí zamestnanec v EÚ a jeho mzda je o 47 percent vyššia ako mzdy v porovnateľnom odvetví.

Patentovať sa môžu výrobky, zariadenia a technológie, chemicky vyrobené látky, liečivá, priemyselné produkčné mikroorganizmy, biotechnologické postupy a produkty. Najčastejšiu formu ochrany technických riešení na Slovensku predstavuje takzvaný malý patent – úžitkový vzor. Za ostatných päť rokov sa ročne na Úrade priemyselného vlastníctva SR podalo vyše dvesto prihlášok patentov a tristo úžitkových vzorov.

Najviac využívaným predmetom ochrany je zápis ochrannej známky. Podnikatelia si tak chránia svoje služby a tovary na trhu, pričom počet podaní býva ročne okolo tritisíc. Úrad priemyselného vlastníctva SR zapisuje a chráni dizajny, úžitkové vzory, označenie pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov. V roku 2019 bolo podaných 2 878 národných prihlášok ochranných známok, čo je medziročný rast o 5 percent, a zastavil sa klesajúci trend.

Duševné vlastníctvo na Slovensku

20. ročník konferencie sa uskutoční 26. 5. ako virtuálne podujatie a predstaví inovátorov a trendy v domácich podmienkach.

Miroslav Jurkovič: Ako zmení cirkulárna ekonomika naše hodnoty a aké príležitosti prináša
Marián Smik, Slovenská batériová aliancia: Teraz alebo nikdy. Budujeme základy batériového ekosystému na Slovensku
Petra Presperínová, UPV SR: Zelené technológie
Matej Michlík, Nice Visions, s. r. o.: Solárne kachličky v uliciach miest: Fotovoltika môže byť aj pekná
Katarína Hutyrová, Nosene: Nový život nášho oblečenia alebo elegancia z druhej ruky ako biznis model
Artur Gevorkyan: Respirátory novej generácie počas pandémie
Helena Hybská, Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity Zvolen: Neznáme využitie známych organizmov

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Chcete bývať za 1,49% ?
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  8. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  4. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  5. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  6. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  7. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  8. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 159
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 7 343
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 766
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 866
  5. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 3 126
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 724
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 530
  8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 2 106
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prinášame Vám tip ako mať krásnu záhradu a bohatú úrodu


7 h

Neobyčajný portugalský ostrov inšpiroval aj Winstona Churchilla.


INZERCIA 17 h

Odborníci upozorňujú, že na dôchodok treba myslieť čo najskôr. Prečo?


23. mar
SkryťZatvoriť reklamu