SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Jarné upratovanie Košíc sa začalo

Dobrovoľníci s rúškami a v dvojmetrových odstupoch čistili Poľov a Pereš.

KOŠICE. Po zime je mesto zakaždým o niečo viac zašpinené ako obvykle, preto je namieste ho upratať. A to aj napriek tomu, že túto jar je všetko inak.

Spoločnosť Kosit však aj v tomto roku oslovila zástupcov všetkých mestských častí s ponukou spolupráce na tejto záslužnej akcii.

Karanténne opatrenia v súvislosti so zabránením šírenia nového koronavírusu však spočiatku ovplyvnili aj organizované jarné upratovanie.

„Spoločnosť Kosit, a. s., vyhlásila i v tomto roku v poradí už tretí ročník najväčšej dobrovoľníckej environmentálnej aktivity, ktorou podporuje čistenie verejných priestranstiev v meste Košice. Na túto akciu vyčlenila sumu 11 000 eur. O podporu sa mohlo uchádzať všetkých 22 mestských častí a pre každú spoločnosť vyčlenila príspevok vo výške 500 eur,“ hovorí PR manažérka Kositu Slavomíra Brzová.

Upratali Pereš a Poľov

Podporu môžu mestské časti využiť do 30. júna 2020, Kosit im tak zabezpečí prenájom veľkokapacitného kontajnera, rukavice i vrecia na vyzbieraný odpad a následnú prepravu a zneškodnenie odpadu.

A prvé lastovičky sa už do toho aj pustili. V uplynulých dňoch už dobrovoľníci upratovali v mestských častiach Poľov a Pereš.

„Tí v určených lokalitách pracovali v malých skupinách zložených ideálne z členov jednej domácnosti a s rúškami na tvárach. Vyzbierali viac ako päť ton odpadu," hovorí S. Brzová.

Dva metre od seba

S cieľom vyčistiť tamojší lesík sa stretli dobrovoľníci minulú sobotu na konci Haburskej ulice v MČ Pereš.

„Spoločnosť Kosit zabezpečila veľkokapacitný kontajner a pre každého dobrovoľníka gumené rukavice a čierne plastové vrecia. Občianske združenie Pomoc Perešu malé občerstvenie – minerálky a keksíky,“ hovorí starosta mestskej časti Jozef Karabin.

Dobrovoľníci boli aj pri zbieraní odpadkov minimálne dva metre od seba.

Tehly aj nábytok

V lese toho našli neúrekom. Boli tam rôzne spotrebiče, elektromotory, pneumatiky aj s diskami, kusy nábytku, vrecia s trávou, obklady, dlažby či tehly.

„Jarného upratovania sa zúčastnilo celkovo 25 dobrovoľníkov OZ Pomoc Perešu a obyvateľov, ktorí vyzbierali 3 280 kg rôzneho odpadu. Zaujímavosťou je, že 'perešský lesík' a jeho okolie, ktoré sme upratovali, patrí do katastra Lunika IX, Myslavy, Lorinčíka a Bašky," dodáva starosta Pereša.

Poľovčania vyčistili aj okolie ihriska

V Poľove upratovanie trvalo celý týždeň. Aj oni mali k dispozícii veľkokapacitný kontajner, vrecia či rukavice.

„S poskytnutými pomôckami sme počas jedného týždňa v malých skupinkách pracovali na skrášlení okolia nedávno rekultivovaného ihriska. Objekt telocvične a spoločných priestorov prešiel renováciou pred pár týždňami a samotné ihrisko a jeho širšie okolie sme vyčistili práve počas jarného upratovania. V kontajneri skončili hlavne plasty, sklo, nedopalky, konáre, ale i zničené kreslo či stolička. Akciu hodnotím ako úspešnú. Jednoznačne sa zvýšila kvalita prostredia, v ktorom žijeme,“ komentoval Roland Lacko, zástupca starostu MČ Poľov. V tejto mestskej často sa vyzbieralo 1780 kilogramov odpadu.

Upratovať budú aj ďalší

Hoci koronavírus pozmenil pôvodné plány, jarné upratovanie Košíc bude pokračovať a mestské časti sa môžu prihlasovať do konca júna.

„Aktuálne evidujeme záujem o upratovanie v celkovo sedemnástich mestských častiach. Predbežne by sa malo 30. mája upratovať Sídlisko Ťahanovce a 6. júna Staré Mesto. Na oboch miestach je očakávaná účasť sto dobrovoľníkov," dopĺňa Brzová.

Dobrý pocit aj výhra

V súvislosti s upratovaním sa spoločnosť Kosit rozhodla zorganizovať aj súťaž. A tak každý, kto sa zapojí, môže okrem dobrého pocitu získať aj odmenu.

Stačí, ak sa dobrovoľníci pri upratovaní odfotia a fotografiu zašlú do Kositu.

„Hlavnú výhru predstavuje poukaz na dovolenku vo výške 1000 eur a tiež menšie výhry pre ďalších súťažiacich. Všetky detaily k súťaži nájdu obyvatelia na našom webe i facebooku," uzavrela hovorkyňa.

MONIKA ALMÁŠIOVÁ

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.

Tlačové správy

SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov

Rok 2020 bol pre spravodajstvo SME.sk rekordný z hľadiska viacerých parametrov.