SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?

V roku 2019podľa zdrojov ÚRSO vzrástlana Slovensku priemerná cena elektriny pre domácnosti na 129 eur/MWh bez DPH.

V roku 2019podľa zdrojov ÚRSO vzrástlana Slovensku priemerná cena elektriny pre domácnosti na 129 eur/MWh bez DPH, čo v porovnaní s rokom 2018 predstavuje nárast približne o šesť percent. Mnohí z nás preto uvažujú akým spôsobom znížiť náklady na energie vo svojej domácnosti, či firme.

Jedným z najefektívnejších riešení ako na to, je inštalácia vlastnej fotovoltickej elektrárne, ktorá okrem značného zníženia výdavkov za energie, prináša aj čiastočnú energetickú nezávislosť.

Ako fotovoltická elektráreň funguje?

Fotovoltické panely vyrábajú a dodávajú elektrickú energiu pre všetky elektrické spotrebiče pripojené v objekte, zabezpečia ohrev vody v elektrickom zásobníku, dodajú energiu klimatizácii pre chladenie či kúrenie, alebo napájajú vykurovanie. Vlastnú vyrobenú energiu je tiež možné uložiť do batérií pre použitie na čas, kedy to domácnosť, firma potrebuje.

Môžem získať podporu na moju fotovoltiku a ak áno akým spôsobom?

Fotovoltika patrí medzi obnoviteľné zdroje energie, vďaka čomu je možné pre rodinné domy využiť priamu podporu prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry/Operačný program kvalita životného prostredia v maximálnej výške 1.500,- €. Viac na:https://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacnosti/podporovane-zariadenia/fotovolticke-panely/

Pre firmy je k dispozícii Európsky Operačný program Kvalita životného prostredia obsahuje Výzvu zameranú na Zníženie energetickej náročnosti a zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov energie v podnikoch (OPKZP-PO4-SC421-2019-59).Túto výzvu môžu využiť firmy podnikajúce v ekonomickej činnosti SK NACE Rev. 2 - Sekcia C = Priemyselná výroba - ide o akúkoľvek výrobu.

Výška príspevku je od 20.000 € po max. 200.000 €. Výzva je zaradená pod tzv.de minimis podporu. To znamená, že firma môže vyčerpať za 3 roky max. 200.000 € zo všetkých de minimis programov dohromady.

Návratnosť investície do fotovoltického zdroja je priemerne 6,5 roka, so zárukou 10 rokov na komponenty a životnosťou fotovoltického systému viac než 25 rokov.

Ako mám postupovať v prípade, že mám záujem o využitie fotovoltiky?

Ideálnym spôsobom je kontaktovať spoločnosť, ktorá zastrešuje kompletné riešenie. Teda pripravý technický návrh a potrebnú administratívu súvisiacu s čerpaním podpory vo forme dotácie a zabezpečí samotnú inštaláciu a spustenie systému do prevádzky.

Informujte sa preto u nás o jednotlivých možnostiach a pridajte sa k mnohým spokojným majiteľom vlastnej fotovoltickej elektrárne.

S prianím slnečného dňa

https://ekosolution.sk/kontakt

Použité zdroje:https://www.energie-portal.sk/Dokument/nove-cisla-urso-ukazali-za-co-platime-v-cene-elektriny-samotna-komodita-tvori-36-106070.aspx

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu