SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie

Nadácia PARTNERS ocenila tých najlepších účastníkov Finančnej olympiády

Rozumieť vlastným financiám a pravidelne si odkladať aspoň časť príjmu sa ukázalo ako kľúčové pre zvládnutie aktuálnej pandémie aj z finančného hľadiska. Vzdelávať vo financiách je potrebné už od detstva a aj na základnej škole, avšak stredná škola by mala dať študentom také spektrum ekonomických a finančných základov, aby bez problémov zvládli vstup do bežného pracovného života, pri založení rodiny dokázali riadiť rodinné financie alebo mohli rozbehnúť vlastné podnikanie.

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ MLADÝCH

Vedomosti v oblasti financií sú nevyhnutnou výbavou mladých ľudí aj podľa OECD. V jej pravidelnom testovaní PISA, ktorého posledný ročník bol v roku 2018, skončili slovenskí 15-roční žiaci pod priemerom krajín OECD, aj keď oproti meraniu v roku 2015 sa ich výsledky zlepšili. Podľa dotazníka, ktorý bol súčasťou testu a sledoval faktory vplývajúce na úroveň finančnej gramotnosti, sa zistilo, že žiaci, ktorí majú vlastný účet (približne polovica účastníkov testu PISA), platobnú kartu (40 %), za posledných 12 mesiacov nakupovali prostredníctvom internetu (75 %), či uskutočnili platbu mobilným telefónom (40 %), dosiahli významne vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti. Preto by mali rodičia, ak to ich socio-ekonomické zázemie dovoľuje, umožniť deťom reálne využívať finančné nástroje a naučiť sa ich pod dohľadom správne využívať.

VZDELÁVACIE PROJEKTY PRE ŠKOLY

Pre zlepšovanie finančnej gramotnosti mladých je dôležité, aby školy začleňovali do bežných školských osnov aj finančné vzdelávanie. Školám pritom pomáhajú viaceré inštitúcie a jednou z nich je aj Nadácia PARTNERS,ktorá pre stredné školy pripravuje v oblasti finančnej gramotnosti dva projekty. Prvým je Finančná akadémia, vzdelávací cyklus prednášok pre maturantov na tému osobných financií. Vedomosti a zručnosti získané počas uvedeného vzdelávania môžu využívať študenti pri zakladaní vlastných bankových účtov, pri uzatváraní sporenia, poistenia či príprave na ďaleký dôchodok. Dokážu poradiť rodičom a starým rodičom pri investovaní.

FINANČNÁ OLYMPIÁDA

Druhým projektom nadácie je Finančná olympiáda, súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetci študenti, ktorí si chcú v troch kolách počas jedného školského roka preveriť svoje vedomosti zo sveta financií, získať pre seba zaujímavé výhry a pre školu aj vyučujúceho finančný príspevok. Finančná olympiáda preveruje základnú finančnú gramotnosť stredoškolákov a za osem rokov súťaže sa do nej celkovo zapojilo viac ako 40 000 mladých ľudí. Aktuálneho ôsmeho ročníka Finančnej olympiády sa zúčastnilo rekordných takmer 6 000 študentov z 300 stredných škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska a víťazkou sa stala Paulína Tomagová, študentka štvrtého ročníka Bilingválneho gymnázia v Sučanoch.

„Finančnú olympiádu sme pripravili pred rokmi ako praktické doplnenie finančnej výučby, ktoré pomôže formou súťaže preskúšať nielen znalosti študentov v oblasti základných ekonomických pojmov, orientácie v poistných a bankových službách, v oblasti investovania, ale aj na konkrétnych príkladoch vypočítať výhodnosť bežných finančných produktov či služieb. A za osem rokov jej existencie vidíme postupné zlepšenie finančných a ekonomických vedomostí u študentov,“ hovorí Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.

ŠTUDENTI VÍTAJÚ MOŽNOSŤ FINANČNÉHO VZDELÁVANIA

Financie sú oblasť, ktorá na prvý pohľad študentov veľmi neláka. Nadácia PARTNERS preto pri Finančnej olympiáde aj Finančnej akadémii pristupuje k vzdelávaniu o financiách kreatívne – vďaka praktickým informáciám, zábavnému prístupu lektorov a motivačnému nastaveniu oboch projektov.

„Zvlášť praktické sú prednášky z oblasti osobných financií vo Finančnej akadémii. Tento projekt zvýšil finančnú gramotnosť nielen našich študentov, ale aj učiteľov. Motivoval študentov k aktívnemu dopĺňaniu vedomostí zo sveta financií a hospodárenia s peniazmi a učiteľov k zavedeniu nového predmetu – osobné financie a krúžku Spoznávanie sveta financií. Študenti začínajú aplikovať získané vedomosti do praxe napríklad zriadením študentských účtov, sporenia, ale aj rozumnejším hospodárením s vlastnými financiami,“ hovorí Dana Gburová z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni, ktorá sa pravidelne zúčastňuje ako Finančnej akadémie, tak aj Finančnej olympiády a dodáva: „Študenti veľmi pozitívne a radi participujú na oboch projektoch. Dokonca sa už v septembri pýtajú, či sa aj v tomto školskom roku zapojíme do týchto projektov. Veľmi úspešní sme vo Finančnej olympiáde, kde sme si počas uplynulých rokov odniesli už šesť ocenení – z toho jedno prvé, dve druhé a tri tretie miesta.“

www.nadaciapartners.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu