SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Vedci univerzity svojim výskumom pomáhajú pacientom

Trenčianska univerzita sa ako jedna z mála vedeckých inštitúcií môže pochváliť výskumom v oblasti hyperbarickej oxygenoterapie.

Hyperbarick á oxygenoterapia (HBO) je unikátnou metódou s významnými klinickými výsledkami v liečbe mnohých ochorení. Viac nám k tejto téme povie rektor univerzity, Jozef Habánik.

Centrum pre HBO prepája akademické a vedecko-výskumné prostredie s požiadavkami klinickej praxe. Pán rektor, čo všetko výskum priniesol?

Centrum pre hyperbarickú oxygenoterapiu Trenčianskej univerzity je jediné pracovisko tohto typu na Slovensku, ktoré nie je založené na komerčnej báze a venuje sa vedecko-výskumnej činnosti so zameraním na personalizovanú medicínu, t.j. liečbu ušitú pacientovi priamo na mieru. Jeho vznikom sa zvýšila dostupnosť tejto unikátnej terapeutickej metódy pacientom s diagnózami, pri ktorých zlyháva prísun kyslíka do tkaniva. Vybudovaním, zriadením a prevádzkou Centradoplnila Trenčianska univerzita svoj technologický park o nadštandardné vedecko-výskumné laboratórium, nové diagnostické prístroje a veľkokapacitnú hyperbarickú komoru s monitorovacím systémom. Celkovo tvorí Centrum až 12 prístrojov, pričom sedem z nich sa nachádza v laboratóriách Fakulty zdravotníctva a päť na rôznych pracoviskách vo Fakultnej nemocnici.

Za 5 rokov sme vykonali v komore takmer 12 tisíc sedení pre pacientov nemocnice, ktoré sme v plnej výške uhradili, na čo sme právom hrdí, lebo sme pomohli a naďalej pomáhame stovkám pacientov. Výsledok výskumu priniesol viac ako 125 publikačných výstupov, za ktoré bol vedecký tím fakulty viackrát ocenený. Moje poďakovanie patrí všetkým členom tímu z fakulty aj nemocnice, rovnako tiež študentom za viac ako 4400 odpraxovaných hodín. Centrum pre HBO bolo témou 20tich záverečných prác študentov

Fakulty zdravotníctva, z ktorých viacerí sa venujú tejto problematike aj naďalej vo svojom profesionálnom živote. Výskumná činnosť je aktuálne zameraná na skúmanie účinkov predovšetkým na nehojace sa rany najmä dolných končatín, mozgovo-cievne príhody, náhlu stratu sluchu i viaceré prípadové štúdie. Získaná databáza výsledkov slúži ako jedinečný a cenný zdroj informácií pre štatistické spracovanie sledovaných parametrov a umožní lekárom, čo najúčinnejšie stanoviť terapiu. Je našim poslaním ako vedcov zabezpečiť transfer našich poznatkov, nových liečebných metód a postupov z laboratórií priamo k pacientovi.

Univerzita získala na vybudovanie Centra finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov. Hyperbarická komora je umiestnená vo Fakultnej nemocnici. Čo plánujete do budúcna, budete pokračovať vo výskume?

Na vybudovanie samotného Centra získala univerzita príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ v hodnote približne 3 mil. EUR a my sme sa zaviazali uhradiť 5 percentnú spoluúčasť. Trenčianska univerzita investovala do prevádzky komory takmer 300 tisíc EUR z vlastných zdrojov. Tieto prostriedky boli vynaložené najmä na prenájom priestorov, energie, servis, revízie, poistenie, platy lekárov, sestier, technikov a výskumných pracovníkov. V podmienkach univerzity je komora zariadením slúžiacim na vedecké účely. V súčasnosti spracovávame databázu získaných meraní, takže výskumná činnosť pokračuje. Ak by však komoru naďalej prevádzkovala univerzita, pacienti by si už museli terapiu v komore hradiť sami bez príspevku poisťovne, a to je približne 75 EUR za jedno sedenie. Preto sme zahájili proces transformácie komory na zdravotnícke zariadenie, aby liečba bola pre pacientov dostupná.

Spomínali ste, že prevádzka komory je finančne náročná. Budú ju môcť pacienti využívať aj naďalej?

Robíme všetko preto, aby hyperbarická komora zostala „doma“ v Trenčíne. Fakultná nemocnica prejavila záujem o komoru, avšak bezplatne. Jej aktuálna hodnota je 615 tisíc EUR. Univerzita je povinná nakladať so zvereným majetkom v súlade so zákonom a ten nám záväzne určuje postup. Obdobne postupovala nemocnica vo vzťahu k nám pri ponuke prenájmu priestoru, kde je komora umiestnená.Vnímame, že ide o citlivú tému, pri ktorej sa ľahko podľahne emóciám, pretože ide o pacientov a ich zdravie. Univerzita zverejnila svoj zámer vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž už začiatkom roka a Fakultnú nemocnicu sme o ňom informovali ako prvú. To, čo sme urobili naviac bolo, že sme požiadali Ministerstvo zdravotníctva o pridelenie finančných prostriedkov pre Fakultnú nemocnicu na odkúpenie tejto hyperbarickej komory. Takto by boli všetky strany spokojné. Aj nemocnica, ktorá by mohla poskytovať liečbu, aj pacienti, ktorí by mali liečbu dostupnú a hradenú zo zdravotného poistenia a aj univerzita, ktorá by získané financie mohla investovať do výskumu a prístrojového vybavenia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


5 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu