SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Káva – odhaľte všetky jej neznáme

Káva pre nás dnes znamená oveľa viac ako len bežný druh nápoja. Pre mnohých je ranným rituálom.

KÁVA – ODHAĽTE VŠETKY JEJ NEZNÁME

Káva pre nás dnes znamená oveľa viac ako len bežný druh nápoja. Pre mnohých je ranným rituálom, bez ktorého si nedokážu predstaviť úspešný štart do nového dňa. Pre iného zas predstavuje energetickú vzpruhu, ktorá mu umožní naplno sa pustiť do každej výzvy. Káva má jednoducho pre nás príliš mnoho podôb.

V poslednom čase často čítame o tom, že káva pre nás nie je to pravé orechové. Veľmi často sa rozoberajú práve jej negatívne účinky na ľudský organizmus. Je káva pre nás vhodnou voľbou alebo nie? V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že káva rovnako ako mnoho iných nápojov patrí do skupiny potravín, ktoré sú priam nabité biologicky aktívnymi látkami. Jednou z nich je samozrejme kofeín, ktorý má na ľudský organizmus priam zázračné účinky. Ale ako to už samozrejme býva zvykom – všetkého veľa škodí. Kofeín ani ostatné biologicky aktívne látky nie sú v káve žiadnou výnimkou.

Z toho dôvodu by všakkáva rozhodne v našom živote nemala dostať stopku, a to najmä ak patríte medzi ľudí, ktorí si znamenitú kávu dokážu vychutnať do poslednej kvapky. Látky, ktoré obsahuje, majú naozaj pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, účinných látok na povzbudenie a vzpruhu. Dokáže nielen vrátiť stratenú chuť do práce, ale i spomaliť starnutie. Skvelo poslúži i pri starostlivosti o náš zovňajšok. Kľúčové však je vybrať si ten správny druh kávy, ktorý vám prinesie všetky blahodarne účinky. Ako postupovať pri výbere a ktorá káva je najlepšia? Všetky potrebné informácie vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Aké aktívne látky sa nachádzajú v káve?

Ako sme už naznačili vyššie, káva je plná biologicky aktívnych látok. Hoci za svoju najväčšiu slávu vďačí kofeínu, rozhodne nie je jediným, o ktorom by dnes mala byť reč. Kofeín predstavuje silný stimulačný prostriedok centrálnej nervovej sústavy. Samozrejme, jeho hlavná úloha tiež spôsobuje, prečo je tak mimoriadne obľúbeným prostriedkom pre posilnenie sústredenia a koncentrácie.

Z chemického hľadiska sa kofeín radí medzi alkaloidy. Do tejto kategórie spadajú i ďalšie dve chemické látky, ktoré sa v káve vyskytujú a majú v nej podstatný účinok. Reč je o látkach teofylín a teobromín. Teofylín má podobné ba ešte silnejšie účinky ako slávny kofeín. Vzhľadom na to, že sa ho v káve nachádza menej ako kofeínu však o ňom hovoríme oveľa menej ako o jeho slávnom kolegovi. Dnes je preskúmaný najmä jeho vplyv na dýchaciu sústavu človeka. Pri astmatických ochoreniach je to práve teofylín, ktorý pomáha uvoľniť kŕčovité sťahy priedušiek. Z toho dôvodu je dôležitou častou súčasťou liekov proti astme.

Teobromín sa nachádza hlavne v kakau, malé percento obsahu objavíme i v káve. Jeho hlavnou úlohou je stimulácia organizmu, v portfóliu jeho vlastností však objavíme i diuretický účinok. Práve z toho dôvodu sa predpokladá, že káva spôsobuje dehydratáciu. Pri normálnom užívaní kávy (v tomto prípade sa predpokladá 1 až 3 šálky denne) však nie je dôvod obávať sa tohto účinku. Na škodu však rozhodne nie je dopriať si po každej šálke kávy poriadne veľký pohár čistej vody. Nenechajte sa zmiasť malými pohármi vody, ktoré je zvykom prikladať ku káve v kaviarňach. Stavte na poriadne veľký pohár vody – minimálne si pomôžete pri dodržiavaní pitného režimu.

Okrem spomínaných látok je však káva i bohatým a prirodzeným zdrojom antioxidačných látok. Antioxidanty preukázateľne spomaľujú proces starnutia a sú vynikajúcimi bojovníkmi proti voľným radikálom, ktorých zvýšený výskyt v organizme má za následok prepuknutie celého spektra ochorení. Biologicky aktívne látky, ktoré sa v káve vyskytujú dokážu zmierniť bolesti, ktoré pociťujeme, povzbudiť organizmus i celkové zdravie.

Kľúčom celého procesu je však vybrať si správnu variantu kávy. Základom je vyberať si kávu, ktorá prešla najkratším procesom úpravy. Tak máme istotu, že aktívne látky sa v nej stále nachádzajú a neboli zničení pri procese úpravy. Úspech slávi najmä pomalé praženie, pri ktorom sa naozaj zachováva väčšina chemických látok.

Využiť môžete i kávovú usadeninu. Veľmi obľúbeným je peeling z kávových zrniek a cukru. Pomôže prinavrátiť pokožke sviežosť i bojovať proti celulitíde.

Káva a celá rada mýtov

Pri káve sme samozrejme zvyknutí na to, že s jej konzumáciou prichádza na rad i celý zástup mýtov. Jeden z nich sa týka zvyšovania krvného tlaku, ktorý má na svedomí najmä obsah kofeínu. Pravdou je, že pri konzumácii kávy si postupne vytvárame akýsi druh tolerancie. Pri konzumácii približne troch šálok kávy denne, ktoré obsahujú menej ako 300 mg kofeínu dochádza k zvýšeniu krvného tlaku len na veľmi krátky čas. Postupne si telo vytvorí toleranciu a k zvýšeniu krvného tlaku už nedochádza.

Na druhej strane boli vedeckými štúdiami dokázané prospešné účinky kávy, ktoré pomáhajú znižovať riziko infarktu myokardu, a to najmä vďaka tomu, že zlepšujú celkový stav ciev a krvného riečiska. Rovnako sú dokázané priaznivé účinky kávy na znižovanie rizika vzniku civilizačných chorôb, ako je napríklad cukrovka 2. typu. Pravidelná a vyvážená konzumácia kávy sa tiež preukázateľne podpisuje na znižovaní hladiny látky, ktorú nazývame homocysteín. Homocysteín je aminokyselina, ktorá obsahuje atómy síry a veľmi často je dávaná do súvislosti najmä s rozvojom a zhoršení aterosklerózy.

Zrnková a instantná káva – sú rovnocennými protivníkmi?

S príchodom instantných káv prišlo na trh množstvo možností, ako si pripraviť kávu jednoducho a navyše sa zbaviť čiernych zrniečok okupujúcich dno pohára. Instantné kávy so sebou rovnako priniesli obrovský boom týkajúci sa sladkých kávových nápojov.V porovnaní so zrnkovou kávou je však instantná káva ochudobnená o celú radu látok.

V prvom rade jej chýba dostatočná aróma a jemná chuť. Instantná káva si túto schopnosť nezachovala, a preto v súvislosti s ňou môžeme naraziť na celý rad chemických látok, ktoré jej majú za cieľ prinavrátiť stratenú chuť a vôňu. Tie však už nemajú prírodný základ. Podľa chemických rozborov je zas instantná káva ochudobnená o pozitívne chemické látky, ktoré sa za bežných okolností v zrnkovej káve vyskytujú. Reč je najmä o antioxidantoch, ktoré sa ničia pri procese ďalšieho spracovania.

Problém predstavujú i samotné sladené a dochucované kávové nápoje, ktoré majú so skutočnou kávou veľmi často len málo spoločné. V energetických a sladkých nápojoch sa často kofeín nachádza v nadmernom množstvo a spojení s vysokým obsahom cukru dokáže organizmus naozaj nakopnúť. Tento stav je však len naozaj krátkodobý. Vďaka pridanému cukru vzniká na tento druh nápojov veľmi ľahko a rýchlo závislosť. Problémom je i vysoký obsah kofeínu, ktorý nemá priaznivý vplyv na zdravie. Nadbytok kofeínu sa často prejaví nadmernou vyčerpanosťou, problémami so spánkom a v neposlednom rade i vytrvalými bolesťami hlavy.

V prípade, že si vyberáte vhodný typ kávy, siahnite po produkte s vysokým obsahom aktívnych látok, ktorý prešiel minimálnym procesom spracovania. Vhodnejšou alternatívou sú vždy zrnkové kávy, ktoré si vo svojom zložení stále zachovávajú vysoký podiel aktívnych látok.

RECENZIA KÁVY ARABICA A ESPRESSO OD SUPERSTRAVA

Káva pre mňa znamená môj úspešný štart nového dňa. Približne dvakrát do týždňa si doprajem šálku voňavej kávy prevoňajúcej mi prvé hodiny môjho dňa, ktoré predstavujú začiatok novej práce. Niekedy mám však tendenciu siahnuť po káve i v poobedných hodinách. Je to môj relaxačný rituál, kedy si vychutnávam len znamenitú chuť. Už niekoľko týždňov som mala možnosť skúšať kávu od Superstrava. Objektom môjho záujmu sa stali Arabica a Espresso, ktoré za bežných okolností patria medzi moje dva najobľúbenejšie typy. Ako si viedli v mojom testované a aké dojmy vo mne vyvolali?

Balenie

Oba produkty na mojom stole pristáli v podobe 200g balenia. Vždy pri skúšaní nového produktu volím menšie balenie, takže bolo pre mňa výhodou, že stránka obsahuje dve rôzne balenia – 1 kg a 200 g. Balenie je veľmi jednoduché, čo sa mi naozaj páčilo.

Prvý dojem

Po otvorení balenia ma prekvapila výrazná vôňa oboch produktov. Vždy dávam prednosť zrnkovej káve, a to najmä preto, že si zachováva svoju výraznú vôňu. V tomto prípade to platilo doslova. Ráno zvyknem začínať vždy Espressom a tak sa moje prvé vyskúšanie odohralo hneď na druhý deň ráno po dorazení oboch produktov. Espresso malo naozaj výraznú a vynikajúcu chuť. Výhodou pre mňa bol aj fakt, že káva je vhodná do automatického kávovaru, pretože pri príprave kávy je kávovar najlepším priateľom.

Svoj kávový rituál som dodržala aj poobede. V tomto prípade padla voľba na Arabicu. Tá je pre mňa v porovnaní s Espressom lahodnejšia a jemnejšia. Rovnako ako Espresso aj Arabica mala vynikajúcu vyváženú chuť a jemnú vôňu. Oba produkty boli skvelé a už sa teším až siahnem po väčšom balení.

Výhody a nevýhody

+ výhodné balenie

+ skvelá chuť oboch produktov

+ výrazná vôňa

+ naozaj prepracovaná aróma

+ možnosť pripravovať v kávovare

+ pražené na Slovensku

Záverečné hodnotenie

Espresso a Arabica to u mňa, ako u bežného milovníka kávy vyhrávajú na plnej čiare. Káva, ktorá mi naozaj chutila a predstavovala vzpruhu nielen pre môj organizmus, ale i potešenie pre chuťové poháriky. Naozaj som si obľúbila celkovú chuť, ktorú mi káva priniesla a tešila som sa na každé ráno, kedy si opäť doprajem šálku Espressa alebo Arabicy (niekedy ich jednoducho striedam, neostávam vždy verná len jednému druhu). Výhodou pre mňa je možnosť pripravovať si kávu pomocou automatického kávovaru, pretože táto možnosť je pre mňa jednoducho rýchlejšia a lepšia.

Kávu od Superstrava odporúčam každému, kto má záujem nielen o skvelú chuť, ale ide mu i o to, aby sa v káve nachádzali účinné látky, ktoré neboli zničené pri celkovom spracovaní kávy. Tento fakt sa prejavuje i na tom, že si káva (Espresso i Arabica) zachovali plnohodnotnú chuť, v ktorej nebolo cítiť žiadne nepríjemné podtóny, s ktorými sa niekedy stretávam pri ochutnávaní bežných komerčných značiek.

Po káve od Superstrava ešte rozhodne siahnem, tentokrát si však vyberiem väčšie balenie. Žiadne nevýhody som pri svojom testovaní neobjavila, cena bola pre mňa viac ako prijateľná.Zrnková káva od Superstrava ma príjemne prekvapila a dala mi možnosť opäť si vychutnať šálku znamenitej kávy.

Celú ponuku nájdete nawww.altevita.sk. Možnosť dodávať SUPERCOFFEE do Vašej kancelárie alebo kaviarne!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?

Januárové číslo biznisového mesačníka INDEX je už v predaji.

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.