SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka

Krásny, ale chudobný kraj, hladová dolina, východ, kde nič nie je.

Krásny, ale chudobný kraj, hladová dolina, východ, kde nič nie je. Tak sa o Gemeri hovorí mimo Gemera. Tamojší ľudia však vedia, že vec sa má inak. Poďte sa s nami presvedčiť, že byť svetový je v závode Essity v Gemerskej Hôrke normálka.

Med zinárodné ocenenia, moderné technológie a výrobky, ktoré putujú do celého sveta. Niektoré sú dokonca tak špecifické, že sa takmer nikde inde nevyrábajú. A navyše ich objednávky neohrozujú výkyvy trhu, keďže ľudia tieto produkty potrebujú stále. Essity je vzácnou kombináciou prostredia, v ktorom sa neustále inovuje a rodinnej atmosféry, v ktorej vládne spolupatričnosť a dobré vzťahy.

Steny, za ktorými sa skrýva budúcnosť

Essity v Gemerskej Hôrke na prvý pohľad vyzerá ako každý iný závod. Šesť výrobných hál, logistické centrum, administratívna budova, jedáleň. Haly sú však plné najmodernejších technológií, ktoré by na úpätí Slovenského Krasu čakal iba málokto.

Gabriel výrobu dôverne pozná, veď s linkami pracuje od roku 1998: „Do Essity som kedysi prišiel na odporúčanie známych. Vôbec som nevedel, čo ma tu čaká. Prekvapilo ma, koľko pokrokových technológií sa za týmito stenami skrýva. A to boli samozrejme 90. roky a nie dnešná moderná doba. Dnes tu máme technológie, ktoré sú vo svetovom meradle nadštandardné, ak nie úplne top,“ vysvetľuje manažér troch výrobných liniek. Väčšina výroby je plne automatizovaná, samozrejmosťou sú výrobné linky riadené programovateľnými automatmi od svetových výrobcov.

Možnosti kariérneho rastu majú aj po dvadsiatich rokoch práce

„Keď zavádzame novú technológiu, väčšinou náš projektový tím vycestuje do zahraničia k dodávateľovi, tam si inováciu osvojí a vráti sa s knowhow, na ktorom potom tu v Gemerskej Hôrke staviame,“ vysvetľuje Arnold, ktorý je vedúci dvoch liniek a vedie tím 37 ľudí. „Po vojenčine som uvažoval, že odídem do zahraničia. Otec, ktorý tu pracoval, ma však prehovoril, aby som to v Essity skúsil. Som tu 20 rokov, prešiel som už nejednou pozíciou na kariérnom rebríčku a svoje rozhodnutie ostať neľutujem.“

Ambície Arnoldovi nechýbajú ani po dvoch dekádach v Essity: „Viem aké mám možnosti kariérneho rastu a čo sa ešte musím naučiť. Pracujem na tom a zároveň sa starám o svoj tím, aby bol spokojný a šťastný.“

Arnoldovi kolegovia pred časom vymysleli systém ako skrátiť čas prestavby linky na polovicu. Za tento úspech získali ocenenie, ktoré sa udeľuje v rámci celého koncernu Essity. Prevzali si ho na medzinárodnom udeľovaní cien v Portugalsku. Z Gemerskej Hôrky však nie sú ani zďaleka jediní. Ďalšie úspešné tímy si prebrali ocenenia v posledných rokoch v Ríme, Berlíne či Barcelone.

Skvalitňujú životy miliónov ľudí

Aj keď je závod Essity nabitý technológiami, uplatnenie v ňom nájdu aj záujemcovia s netechnickým vzdelaním. Môžu pracovať na finančnom oddelení, na Logistike, na oddelení Kvality, Bezpečnosti, Nákupu alebo ako Júlia na pozícii asistentky manažmentu: „Okrem toho, že pripravujem podklady pre manažment a reporty zo stretnutí, mám na starosti aj internú a externú komunikáciu. Pri externej komunikácii je naším hlavným nástrojom sponzoring. Essity pomocou sponzoringu podporuje množstvo inštitúcií v regióne Rožňava, Rimavská Sobota a Revúca. Svoje výrobky poskytuje škôlkam, školám, neziskovým organizáciám aj nemocniciam.

„Bývam neďaleko. Pred štyrmi rokmi som si hľadala prácu v regióne a Essity mi poskytla výbornú príležitosť. Možno aj celoživotnú,“ uvažuje Júlia. Firma si ju získala platovými podmienkami, ktoré na daný región hodnotí ako nadpriemerné, benefitmi, ale v prvom rade priateľskou atmosférou. „Takmer všetci si tu tykáme, je tu neformálna atmosféra, ale treba dodať, že to nevplýva na našu profesionalitu. Sme pyšní na produkty, ktoré v Gemerskej hôrke vyrábame.“

Viacerí zamestnanci sa zhodujú, že sa už stretli s posmešnými slovami na adresu ich výrobkov. Jednoznačne však hovoria, že sú na prácu a produkty, ktoré vyrábajú hrdí. Najmä muži priznávajú, že si na začiatku kariéry v Essity museli zvyknúť na zaobchádzanie s dámskymi hygienickými pomôckami. Dnes ich však sebavedomo prezentujú a vysvetľujú, že vyrábajú niečo, čo človek potrebuje po celý život a bez ich výrobkov by sa nezaobišiel. Do portfólia Essity patrí všetko od papierových vreckoviek a detských plienok až po zdravotnícke riešenia, ktoré pomáhajú pacientom alebo seniorom viesť kvalitný a dôstojný život. Zamestnanci zároveň poukazujú na výhodu, že pracujú v odvetví, ktorým neotrasie kríza, keďže o ich produkty bude záujem vždy.

Keď je práca (ako) rodina

Ildikó skončila zdravotnú školu, ale bez praxe sa jej vytúženú prácu v zdravotníctve dostať nepodarilo. K tejto oblasti ju to však stále ťahalo, a tak sa zamestnala v závode Essity. Z ručného balenia prešla k baleniu na linke a v kariére by sa chcela posunúť na pozíciou operátorky zodpovednej za kvalitu výrobkov.

Ildikó má rada neustálu zmenu a výzvy. Spomína si, ako sa raz s kolegyňou dohodli, že pôjdu odbehnúť maratón. Vytvorili družstvo a na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach odbehli štafetu v rámci Essity Running tímu. Keďže sa zapojilo viac tímov zo závodu, stalo sa, že na štarte stáli proti svojím nadriadeným. Na výsledkovej listine sa však tím, v ktorom bola Ildikó umiestnil vyššie.

Dodáva, že je rada, že v Essity pracuje. Má kam rásť, 13. a 14. plat sú skvelým bonusom na letnú dovolenku alebo vianočné darčeky a od skúsenejších kolegov sa neustále učí niečo nové. Na Gemeri normálka.

Essity v Gemerskej Hôrke aktuálne hľadá kolegov na rôzne pozície ako napríklad operátorov, inžinierov a rôzne pozície v administratíve. Viac sa dočítate tu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu