SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!

Jeseň v Košickom kraji ponúka stovky miest oddychu a radosti.

Jeseň v Košickom kraji ponúka stovky miest oddychu a radosti. Nie je ľahké si vybrať, ale my sme sa vydali na cestu do kaštieľa, stredovekej sýpky a dokonca aj k zemplínskemu moru!

Vidiecka romantika v stredovekej sýpke

V srdci Slovenského krasu nájdete jaskyne, vyhliadkové vrchy, hlboké doliny, opustené hrady, kaštiele, múzeá a Granárium. Tento neobvyklý penzión vás očarí príjemným dotykom histórie a umenia v krásnej prírode Jablonova nad Turňou. Veľkým lákadlom je tu stredoveká sýpka s vínnou pivnicou. Chceli by ste v nej zažiť noc? Zapísali ju dokonca do registra národných kultúrnych pamiatok. Budova je samozrejme po modernizácii, všetko tu dýcha skutočnou vidieckou romantikou. Nájdete tu zaujímavú expozíciu vinohradníctva, ale aj pieckový háj, kde si môžete upiecť chrumkavý chlebík priamo na tradičnej piecke. Na tomto úchvatnom mieste sú aj zvieratá. Chov oviec, kôz a prasiatok poteší nielen najmenších návštevníkov.

Anjel až z Hollywoodu?

Pri objavovaní krasu nezostaňte len v Granáriu. Len na skok je to k Hájskym vodopádom. Patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Šum padajúcej vody a krása panenskej východoslovenskej prírody činia z návštevy tejto lokality vskutku neopakovateľný zážitok. Dozvedeli sme sa, že nie sú len dielom prírody, ale aj dielom ľudských rúk, pretože sa v miestach Hájskej doliny v minulosti nachádzali malé travertínové bane a lomy.

Asi vás dosť prekvapí, že na blízku je tiež miesto späté s Hollywoodom. Neďaleko nad obcou Háj stojí monumentálna socha dostrieľaného anjela s odtrhnutým krídlom – rekvizita zo známeho hollywoodskeho vojnového trháku „Za nepriateľskou líniou“. 10 metrov vysokého plastového anjela darovali filmári obci za to, že im poskytla priestory na nakrúcanie. Dnes je socha vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Cukrová homoľa bez cukru

Zádielská dolina je najhlbšiou tiesňavou na Slovensku a obdivovať tu môžete mnoho prírodných diel. Tak napríklad, najkrajším a najznámejším prírodným výtvorom perly Slovenského krasu, Zádielskej tiesňavy, je monumentálny obelisk - Cukrová homoľa. Keď budete hľadať jeho vrchol, zadívate sa do výšky 105 metrov. Vedeli ste, že je najvyššou skalnou vežou nielen v Slovenskom krase, ale aj na celom Slovensku? Okolo Cukrovej homole vás povedie pekný Náučných chodník Zádielska tiesňava, ktorého východiskom je obec Zádiel. V skalách Zádielskej doliny sa nachádzajú jaskyne, z ktorých najznámejšie sú Kostrová, Kráľovská, Stará jaskyňa, Kozia jaskyňa, Jaskyňa pod valom, Skrytá jaskyňa, Skrytá sieň, Zádielska zrkadlová jaskyňa, Zelená jaskyňa a Bobková jaskyňa. V Slovenskom krase by bola škoda vynechať Domicu, Krásnohorskú a Gombaseckú jaskyňu.

Z úplne iného súdka je výlet do Betliara, bývalého sídla rodiny Andrássyovcov, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. stor. Kaštieľ je dominantným objektom obce a vynikne aj na vašich fotografických záberoch.

Pre (ne)pravého rytiera

Pri kaštieli ešte zostaneme, ale presunieme sa do Kluknavy, Kaštieľa Biela dáma Čierny rytier, kde bolo v stredoveku sídlo spišskej vetvy rodu Csákyovcov. Priamo na tomto mieste sa vyspíte doružova ako pravý rytier alebo dáma. Nájdete tu výnimočné prostredie, ktoré dýcha romantikou, rozprávkami, rytiermi a kráskami. Ľahko sa prenesiete do čarovných príbehov z detstva a možno začnete snívať o smelých rytieroch. Ak si chcete len poriadne oddýchnuť, kaštieľ má wellness so saunou, vírivkou a odpočívareň. Vychutnať si môžete aj masáž, kozmetické ošetrenie, zábal voňavým olejom.

Za liečivou studničkou

Po noci v kaštieli vás čaká kopa zážitkov, na ktoré nestačí ani jeden deň. Prechádzky či cyklistika vás dovedú k runovému nápisu, k rybníku so pstruhmi alebo pútnickému kostolu a liečivej studničke. Možno vás zláka Folkmárska skala, Žehra, Skalné mesto Dreveník, náučný chodník História a osobnosti Kluknavy. V blízkosti je aj agrofarma Ranč FAH, jaskyňa Zlá diera, jaskyňa Šarkanova dieram, Banícke múzeum v Gelnici či Turzovské jazero.

Najkrajšie turistické trasy

Z Kluknavy je na skok k historickým pamiatkam východného Slovenska. Môžete navštíviť Spišský hrad, Spišskú kapitulu, Markušovce, Hodkovce, Bijacovce, Gelnicu, Smolník, Jasov, Betliar, Krásnu Hôrku a staré bane na zlato. Kaštieľ ponúka výlety po historických pamiatkach v okolí so sprievodcom, aby bol váš zážitok bohatší a jedinečný.

Neďaleký Slovenský raj zase najkrajšie turistické trasy so scenériou riek, potokov a vodopádov, divej prírody a skalných útesov. Stredovekú atmosféru a množstvo historických pamiatok nájdete v Levoči. Ak budete mať ešte dosť energie na ďalšie turistické vychádzky do blízkeho okolia, stále máte čo objavovať. Štefanská huta, Drevený most, Tri Duby alebo zvyšky Richnavského hradu? Tak, kam sa vyberiete?

Piesková pláž pri zemplínskom mori

A teraz sa presuňme až k moru. Nemusíte ďaleko cestovať. Jedinečný výhľad na slovenské more ponúka Hotel Glamour na brehu druhej najväčšej vodnej priehrady na Slovensku. V najrušnejšom letnom rekreačnom stredisku Kamenec si počas jesene môžete vychutnať ticho vodnej hladiny Zemplínskej šíravy a nerušený relax. Zlatým klincom je pôvabná terasa pri vodnej ploche. Oku lahodiaca je aj veľká piesková pláž pri hoteli .

Šperk Vihorlatských vrchov

Ak máte radi aktívny oddych, navštívte zaujímavé atraktivity, ktoré ponúka blízke okolie Šíravy. Ideálnym miestom na oddych, ale i aktívnu turistiku pre rodiny s deťmi je šperk Vihorlatských vrchov - Morské oko. Je najväčším jazerom vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Morské oko je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab.

Jazero pod hradom

Romantickú prechádzku si môžete vychutnať aj z konských chrbtov. Vo Vinnom v stredisku Hôrka je jazdiareň Hipocentrum a v Klokočove jazdecký areál Klokočina. Keď sa pôjdete pozrieť na tieto majestátne zvieratá, neobíďte ani zaujímavosti spomínaných obcí.

Klokočov je najvýznamnejšie pútnické miesto gréckokatolíkov na Zemplíne a Vinné ponúka celý rad možností výletov. Počas celého roka prichádzajú ľudia na Vinianske jazero a stredoveký Viniansky hrad. Krásny výhľad na Šíravu a pod vrcholom aj zaujímavá zrúcanina kostolíka - to ukrýva lokalita zvaná Senderov.

Pivnica, kaštieľ i thermalpark

Milovníci tekutého pokladu môžu spoznať východoslovenskú vínnu pivnicu v Orechovej (Sobranecká časť). Orechová ponúka krásne ovocné vína vysokej kvality. Alebo zamierte opačným smerom do srdca Zemplína – Michaloviec. Históriou vás prevedie Zemplínske múzeum v Michalovciach, bývalý kaštieľ významného rodu Stáray. Ale ak sa vám nechce nikam chodiť a potrebujete len relaxovať, dokonalým miestom je susedný thermalpark s wellnessom.

Noc v neviditeľnom hoteli

Videli ste už skoro všetko, ale chceli by ste sa zobudiť v neviditeľnom hoteli? Predstavte si, že metropola východu ponúka aj takýto nevšedný zážitok a nový spôsob, akým sa budete pozerať na Košice. Neviditeľný hotel len tak ľahko nenájdete, preto vám našepkáme, že je priamo na južnej strane mesta v Kongres Hoteli Roca a ponúka izbu pre milovníkov streetartu a mestkého života - izbu Urban Flashbacks. Verte, že The Invisible Hotel by ste na mape nenašli, pretože sa rozpína ďaleko za múrmi partnerských hotelov. Presadzuje a propaguje miestnych ľudí, hodnoty, lokality a zážitky. Vyberá len to najlepšie, čo metropola východu ponúka. Každá jeho izba je na inom mieste. Urban Flashbacks je v Kongres Hoteli Roca.

Farebná a odvážna. Presne taká je izba, ktorá vzdáva hold košickej streetartovej scéne a odráža rozmanitosť ulíc, stien či múrov mesta, ktoré prenáša rovno do interiéru. Je navrhnutá pre milovníkov streetartu a živého mestského života. Autori izby Viktor Fehér a Martin Kiman posunuli košickú streetartovú scénu na nový level. Títo špecialisti na skrášľovanie verejného priestoru pre vás pripravili príbeh izby Urban Flashbacks.

Balíček zážitkov

Aj keď sa vám z izby vyrážajúcej dych nebude chcieť nikam odísť, prinúti vás k tomu vyskladaný balíček zážitkov a chutí, ktoré vám postupne odkryjú neviditeľnú tvár mesta. Je zostavený špeciálne pre The Invisible Hotel a dostupný jedine prostredníctvom neho. Ochutnajte miestne remeselné limonády, vyskúšajte prírodnú kozmetiku alebo si urobte program s voľnými vstupmi do kina, múzea či galérie so súčasným umením.

Na izbe sú pre každého záujemcu o nevšedný zážitok pripravené vstupenky (Kino Úsmev, HUBa Co-working, SACShop, Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum, K13 – výstavy), cez ktoré nasajete umeleckú atmosféru Košíc. Na jazdu sa zážitkami sa môžete vybrať bicyklom priamo z hotela. Objavíte čaro, ktoré nemusí byť zrejmé na prvý pohľad. O to intenzívnejšie sa stáva pre tých, ktorí chcú objavovať neviditeľné.

www.krajsveta.sk

Aktivita je zrealizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 1 h

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 16 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


16 h
SkryťZatvoriť reklamu