SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Chceme byť spoločnosťou, ktorá bude vyrábať bez emisií

Pri výrobe elektriny je spoľahlivosť a bezpečnosť kľúčová. V čase pandémie o to viac. Energia však musí byť aj ekologická.

Na otázky v článku odpovedá Miroslav Šarišský, riaditeľ HR v spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s.

Pandemická situácia kladie veľké nároky na celú krajinu, jednotlivca, akú výzvu však predstavuje pre Slovenské elektrárne, teda spoločnosť, ktorá nemôže jednoducho zavrieť na pár mesiacov, ani poslať všetkých na home office. Čo je v tomto smere pre vás najväčšou výzvou?
V prvej vlne bola najväčšou výzvou dostupnosť materiálu. Či to bola dezinfekcia, rúška, germicídne žiariče, termokamery a podobne. Keďže sme však na hrozbu reagovali už koncom februára s niekoľkotýždňovým predstihom pred štátom, dokázali sme sa s tým pomerne dobre vyrovnať. V druhej vlne je najväčšou výzvou disciplína. Drvivá väčšina zamestnancov dodržiava hygienické zásady veľmi zodpovedne, najmä z prevádzky jadrových elektrární. Aj u nás sa ale nájdu jednotlivci, ktorí nariadenia nedodržiavajú a tým ohrozujú seba aj svojich kolegov. Je to odraz názorov v spoločnosti, kde šíritelia rôznych bludov a hoaxov naberajú na sile. Okrem prijímania opatrení preto veľa úsilia venujeme komunikácii a vysvetľovaniu našich krokov.

Ako reagujú zamestnanci?
Nedávny prieskum firemnej klímy nám ukázal, že zamestnanci vysoko ocenili aktívny prístup spoločnosti k riešeniu pandémie. Klíma v spoločnosti sa zlepšila o 45%, zamestnanci si uvedomili a ocenili, že zamestnávateľ urobil na ochranu ich zdravia naozaj maximum.

Zlepšenie o 45% , to je značný posun vo firemnej atmosfére, čo sú podľa vás tie najdôležitejšie rozhodnutia vďaka ktorým ste urobili taký veľký skok?
Určite to nie je len otázka prístup počas pandémie. O zlepšenie atmosféry sa snažíme už pomerne dlhý čas. Sústredili sme sa na intenzívnejšie poskytovanie informácií a vysvetľovanie rozhodnutí manažmentu, zorganizovali sme unikátne vzdelávacie podujatie Univerzitu Slovenských elektrární, zaviedli sme systém finančného oceňovania zlepšovacích návrhov a nápadov – volá sa Burza nápadov a urobili desiatky rôznych rozhodnutí na zvýšenie spokojnosti zamestnancov.

Univerzita Slovenských elektrární, povedzme si trochu viac k tomuto projektu...
V Slovenských elektrárňach máme naozaj veľmi veľa dobrých odborníkov, špecialistov na konkrétnu problematiku. No ani ten najlepší špecialista nemôže pochopiť niektoré rozhodnutia, ktoré sa netýkajú jeho špecializácie, pokiaľ k tomu nemá dostatočné informácie. Cieľom Univerzity Slovenských elektrární bolo zmeniť tento stav. Vrcholový manažment spoločnosti v týždňových turnusoch odovzdával skúsenosti a vedomosti riadiacim pracovníkom prakticky zo všetkých oblastí fungovania spoločnosti. Od riadenia financií, cez obchodovanie s elektrinou, nasadzovanie zdrojov, až po fungovanie jednotlivých elektrární. Aby mali širší obraz o celej spoločnosti.

Týždeň z mesiaca manažment venoval tejto aktivite, to je obrovské množstvo času a energie...
Áno, ale stálo to za to. Musíme si uvedomiť, že ani jadrový inžinier nemusí rozumieť vývoju na trhoch s elektrinou alebo výpočtu návratnosti konkrétnej investície. Sme komplexná firma, máme tu stovky rôznych profesií a odborností. V rámci Univerzity SE sme sa snažili, aby absolventi získali komplexný prehľad o jej fungovaní. Chceli sme zvýšiť transparentnosť a vysvetľovať mnohé veci, o ktorých sa dovtedy u nás nehovorilo.

Možno by sme si mohli povedať viac aj k Burze nápadov...
Princíp je veľmi jednoduchý. Každý projekt predložený prostredníctvom Burzy nápadov, ktorý spoločnosti pomôže ušetriť alebo zarobiť financie je odmenený podielom na zisku alebo úspore, a to až do výšky 3% z čistej súčasnej hodnoty realizovaného nápadu. Nápad môže predložiť ktokoľvek, hodnotí sa jeho konkrétny, kvantifikovateľný prínos. Od augusta minulého roku, keď sme Burzu nápadov odštartovali, dosiahla celková hodnota nápadov 50 miliónov eur, pričom odmenu získalo 134 autorov a spoluautorov.

Neohroziť zdravie svojich zamestnancov, ale zároveň potreba pomôcť svojim partnerom, okolitým mestám a obciam...ako ste v Slovenských elektrárňach riešili túto dilemu?
Ochrana zdravia zamestnancov bola a je našou prioritou, preto sme tento rok zrušili našu účasť na takmer všetkých tradičných podujatiach, ako napríklad Čisté hory, či Naše Mesto. Našim dlhodobým partnerom sme napriek tomu pomohli, aby projekty mohli pokračovať ďalej. Pomohli sme tiež mnohým rodinám v ťažkej sociálnej situácii, ktoré odporučili naši zamestnanci, rozbiehame aj nášho Vianočného anjela, v rámci ktorého naši zamestnanci plnia vianočné priania deťom z detských domovov, či marginalizovaných komunít. Zapojili sme sa však napríklad do akcie Do práce na bicykli, počas ktorej nedochádzalo k stretávaniu sa väčších skupín. Dosiahli sme výborné výsledky, 64 zapojených tímov prešlo viac ako 41 tisíc kilometrov, čím sme ušetrili vyše 11 ton skleníkových plynov.

Práve produkcia skleníkových plynov je často diskutovanou témou aj vo vzťahu k elektroenergetike.
Ako sa prejavuje zodpovedné podnikanie v tejto oblasti?

Slovenské elektrárne vyrábajú vďaka jadrovým a vodným elektrárňam až 92,5% elektriny bez emisií skleníkových plynov. V tomto ohľade patríme medzi najlepšie energetické spoločnosti v okolitých krajinách. V roku 2023 plánujeme ukončiť prevádzku elektrárne Nováky, čím ušetríme až 1,5 milióna ton emisií. Našou víziou je sa stať spoločnosťou, ktorá bude vyrábať bez emisií až 100% produkcie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020

Celkový trh s uvedenými vozidlami tak poklesol o takmer 25% oproti roku 2019.

Tlačové správy

Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách

Digitalizácia má byť o moderných riešeniach, ktoré slúžia ľuďom. Ich zavádzanie do každodenného života je prioritou aj pre DATALAN

Tlačové správy

Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru

Trend podčiarkujú čísla návštevnosti webstránky poisťovne a stavebnej sporiteľne Wüstenrot