SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Slovak Training Academy vrátila Košice na leteckú mapu

Slovak Training Academy zvyšuje prestíž Slovenska, Košice vrátila na leteckú mapu sveta.

Výcvikové stredisko pre pilotov vrtuľníkov Slovak Training Academy (STA) pôsobí v Košiciach iba tri roky, no za tento krátky čas stihlo prinavrátiť do regiónu tradíciu leteckého výcviku, ktorou boli Košice dlhodobo známe. Spoločnosť, ktorá dáva prácu trom stovkám ľudí, sa rýchlo etablovala a priniesla miliónové investície v metropole východu. Prítomnosť unikátneho výcvikového strediska s dvomi desiatkami vrtuľníkov, ktoré v Európe nepozná konkurenta, zvýšila prestíž Slovenska a Košíc na svetovej leteckej mape.

STA je jediná civilná firma v Európe, ktorá má vo svojej flotile až štyri vrtuľníky typu UH-60 Black Hawk. Tieto stroje pritom slúžia nielen pre potreby pilotného výcviku, ale tiež pre školenia pozemného personálu a mechanikov. Z vlastnenia unikátnych Black Hawkov ťaží aj Letecká fakulta Technickej univerzity, s ktorou má Slovak Training Academy úzke partnerstvo a ponúka jej možnosť školiť študentov na týchto legendárnych strojoch. Mimo radových študentov Leteckej fakulty sa v Slovak Training Academy školia aj adepti na pilotov a mechanikov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí takto majú možnosť zoznámiť sa s technickými detailami legendárneho amerického vrtuľníka.

Pôsobenie Slovak Training Academy na medzinárodnom letisku v Košiciach nie je náhodné. Práve lokálne podmienky, klíma, striedajúce sa ročné obodbia či hornaté i nížinaté blízke okolie sú skvelými podmienkami na výcvik pilotov pre rôzne misie,” vysvetľuje Lukáš Halás, výkonný riaditeľ STA a dodáva: “Okrem toho, letecký výcvik tu má bohatú históriu, čo bol jeden z ďalších argumentov, prečo sme si zvolili práve Košice.” Súkromná akadémia prakticky okamžite po otvorení nadviazala úzku spoluprácu s Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach. V univerzitnom areáli zrekonštruovala viacero budov, ktoré dostali nielen nový šat, ale tiež technické zázemie, vrátane hangáru s vrtuľníkom či simulátormi letu. Aj vďaka tomu sa výcvik pilotov vrtuľníkov, ktorí Slovensku budú čoskoro chýbať, vrátil do Košíc včas a aktuálne patrí medzi atraktívne študentské odbory.

Celkovo má STA v Košiciach vo svojej flotile 20 vrtuľníkov – od ľahkých typov ako sú MD-530 až po ťažké pechotné vrtuľníky UH-60 Black Hawk v civilnej verzii. Tento typ pôvodne amerického vojenského vrtuľníka je výkladňou skriňou súkromnej akadémie. “Sme hrdí, že disponujeme až štvoricou týchto legendárnych strojov, ktoré prešli kompletným odzbrojením a generálnou opravou a teraz slúžia výhradne na účely výcviku a občasnú civilnú pomoc,” vysvetľuje Halás a dodáva: “Napríklad prednedávnom sme vrtuľník poskytli na monitoring situácie pri záplavách v povodí rieky Hornád a v najbližšej dobe plánujeme vrtuľníkmi bezplatne odniesť nadrozmerný náklad z neďalekej národnej pamiatky, ktorý by inak nebolo možné odniesť. Chceme a vieme pomôcť, keďže nám záleží na obyvateľoch regiónu, ale i Slovenska. Sme preto pripravení kedykoľvek podať pomocnú ruku v prípade, že mesto či štát bude naše vrtuľníky potrebovať.

Prítomnosť akadémie Slovak Training Academy si chváli aj Medzinárodné letisko Košice, ktoré už prednedávnom ocenilo profesionalitu a vysokú odbornosť tejto spoločnsti. Pôsobenie STA na letisku zároveň prispieva k chodu letiska v krízovom období, kedy sa viacero pravidelných letov aerolínií utlmilo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


5 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


5 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu