SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

200 000 registrovaných vozidiel nemá povinné zmluvné poistenie

Na Slovensku existuje viac ako 200 000 vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP).

Na Slovensku existuje viac ako 200 000 vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Viac ako šesť percent vozidiel na Slovensku zrejme nemá uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milión poistených vozidiel.

„Porovnaním týchto dvoch štatistík vychádza, že na Slovensku bolo v septembri 2020 bez povinného zmluvného poistenia približne každé sedemnáste auto,“ podotýka Jana Podoláková, riaditeľka
Úseku vývoja produktov Wüstenrot poisťovne. Podľa je slov však nejde o netradičný úkaz a približné takéto percento vozidiel bez PZP sa odhaduje dlhodobo.

Pri nehode, ktorú spôsobí vozidlo bez zákonnej poistky, sa do problematickej situácie dostáva predovšetkým vlastník vozidla bez PZP. Majiteľ poškodeného auta bude odškodnený z poistného garančného fondu SKP. No fond si škodu bude vymáhať od držiteľa nepoisteného vozidla, ktoré škodu spôsobila.

Povinné zmluvné poistenie sa nazýva aj zákonná poistka, nakoľko povinnosť uzatvoriť PZP má zo zákona každý držiteľ vozidla s evidenčným číslom. Plnenie tejto povinnosti kontroluje príslušný okresný úrad, ktorý môže uložiť pokutu až do 3320 eur. Pritom uzavrieť PZP je možné online za pár minút.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan