SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

200 000 registrovaných vozidiel nemá povinné zmluvné poistenie

Na Slovensku existuje viac ako 200 000 vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP).

Na Slovensku existuje viac ako 200 000 vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Viac ako šesť percent vozidiel na Slovensku zrejme nemá uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Kým v septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milión poistených vozidiel.

„Porovnaním týchto dvoch štatistík vychádza, že na Slovensku bolo v septembri 2020 bez povinného zmluvného poistenia približne každé sedemnáste auto,“ podotýka Jana Podoláková, riaditeľka
Úseku vývoja produktov Wüstenrot poisťovne. Podľa je slov však nejde o netradičný úkaz a približné takéto percento vozidiel bez PZP sa odhaduje dlhodobo.

Pri nehode, ktorú spôsobí vozidlo bez zákonnej poistky, sa do problematickej situácie dostáva predovšetkým vlastník vozidla bez PZP. Majiteľ poškodeného auta bude odškodnený z poistného garančného fondu SKP. No fond si škodu bude vymáhať od držiteľa nepoisteného vozidla, ktoré škodu spôsobila.

Povinné zmluvné poistenie sa nazýva aj zákonná poistka, nakoľko povinnosť uzatvoriť PZP má zo zákona každý držiteľ vozidla s evidenčným číslom. Plnenie tejto povinnosti kontroluje príslušný okresný úrad, ktorý môže uložiť pokutu až do 3320 eur. Pritom uzavrieť PZP je možné online za pár minút.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


2 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu