SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dobrý skutok, ktorý môžete spraviť vo vašej kuchyni

Vôňa kapustnice sa mieša s vôňou vyprážaného kapra. Koledy, rodina.

Vianoce majú svoju špecifickú chuť. Môžu byť však po chuti aj ďalej od našich prahov. Rozhodne o tom každý sám za seba, keď zo zvyškov, ktoré zostanú z príprav, nespraví odpad, ale surovinu, ktorú je možné ešte využiť.

Toto platí aj v prípade rastlinného kuchynského oleja z fritézy, panvice alebo pohára s nakladanou zeleninou, rybami či syrom. Namiesto výlevky či koša ho zlejte ho do čistej a suchej PET fľaše a odneste na čerpaciu stanicu Slovnaft. Olej vodu znečisťuje a organizmy v nej hynú. Vo vašom príbytku zas upcháva kanalizáciu. Použitý kuchynský olej pritom možno ešte zužitkovať – spoločnosť Meroco z neho vyrobí biopalivovú zložku, ktorá sa v Slovnafte primiešava do motorovej nafty. Splňte tieto Vianoce želanie aj prírode: začnite separovať použitý kuchynský olej, a tak udržíte vodu čistú, a odovzdajte ho na Slovnaftke, a tým znížite emisie skleníkových plynov. Pretože biopalivová zložka z použitého kuchynského oleja ich tvorí o polovicu menej ako biopalivová zložka z vypestovanej repky olejnej.

Ročná spotreba rastlinných olejov na Slovensku predstavuje 14 kilogramov na hlavu. Ak jeden deciliter oleja dokáže znečistiť 1000 litrov vody, jeden človek potenciálne môže znečistiť až 140 000 litrov vody za rok. No nemusí to tak byť. Stačí, ak všetok použitý rastlinný olej zlejete do PET fľaše alebo pôvodného obalu bez zvyškov iných potravín. Najlepšie ho je prefiltrovať cez sitko. Odovzdáte ho obsluhe na jednej z 212 čerpacích staníc Slovnaft a ak ste členom Bonus klubu, získate navyše bonusové body: za každý dcl jeden bod.

Pozrite si najbližšiu čerpaciu stanicu, a tiež návod, ako môžete olej odovzdať:

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


9 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 10 h

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


13 h
Skryť Zatvoriť reklamu