SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce

Aktuálna situácia môže viesť k demotivácii aj prokrastinácii v práci. Čo robiť, aby sa to nestalo vám alebo vašim zamestnancom?

Obchody a prevádzky sú zatvorené, zamestnávateľom bolo odporučené umožniť zamestnancom prácu z domu v čo najvyššej možnej miere. Kombinácia straty sociálnych kontaktov a istôt sa môže prejaviť aj na demotivácii zamestnancov. U ambicióznych typov k nej môže prispieť aj menšia šanca na kariérny postup, keďže svoje prednosti uplatňujú len cez počítač, čo so sebou nesie určité obmedzenia. Zamestnanci, ktorí museli zostať doma, prichádzajú o možnosti vonkajšej motivácie, ktoré im ponúka zamestnávateľ, resp. sa jej im dostáva vo forme, ktorá pre nich nemusí byť prínosná. Slovnú pochvalu pred kolegami vnímame pozitívnejšie, než keď si ju prečítame v mailovej schránke. Ako môžu zamestnávatelia motivovať svojich zamestnancov na homeoffice a tých, ktorí zostali doma kvôli zatvoreniu prevádzky?

Kľúčová je pravidelná komunikácia face to face. Preto je veľmi vhodné čo najčastejšie využívať video rozhovory cez dostupné aplikácie,“ odporúča Erik Kaľavský, senior školiteľ najväčšej siete elektropredajní PLANEO Elektro. „Takýto konferenčný video rozhovor prinavráti tie pozitívne emócie, ktoré nám pri osobnom stretnutí navodí priame stretnutie s kolegami, ich úsmev, tón hlasu či vzhľad.“

Videohovor tak dokáže suplovať pracovné prostredie, v ktorom sa nebavíme vždy len o práci a to mu dáva príjemný ľudský rozmer. „My to máme nastavené tak, že v samom úvode sa tešíme vizuálnym zmenám najmä neoholených mužských brád pomaly sa meniacich na dávnych gladiátorov či Vikingov,“ prezrádza s úsmevom skúsený školiteľ. „Pozitívne sú vnímané aj zmeny pozadia pri video rozhovore, ja mám najradšej rôzne filmové tapety či politické konferencie vplyvných ľudí.“

Pokiaľ nejde o obchodné rokovanie, atmosféru dokážu príjemne odľahčiť aj nečakané zvuky v pozadí v podobe detských otázok či dramatické vstupy domácich miláčikov do záberu kamery.

Manažérom Erik Kaľavský odporúča:

  • Porady viesť pravidelne a cez videohovor. Budú na ne pripravení zamestnanci aj ich rodiny
  • V úvode prejaviť záujem o súkromie zamestnancov. Pár minút navyše navodí dobrú atmosféru.
  • Odkryť niečo aj zo svojho súkromia, napr. ukázať novinku v byte či zvieratko. Veď aj vy ste ľudia.
  • Okrem spoločných porád využívať videohovory aj pri rozhovore so zamestnancami jednotlivo. Dáte im tak priestor povedať to, čo by im na spoločnej porade bolo nepríjemné.

Keď sa práca stáva rutinou

Práca z domu má svoje výhody, ku ktorým nesporne patrí viac času či blízkosť rodiny, no má aj svoje nevýhody, ako nedostatok sociálnych kontaktov či pre niekoho prísna sebadisciplína. „Pri dlhodobej práci z domu môže hroziť, že zamestnanec začne uberať z kvality svojej práce alebo nebude schopný dodržiavať termíny, čo sa odrazí na jeho výsledkoch nielen teraz, ale hlavne v budúcnosti,“ upozorňuje Erik Kaľavský z PLANEO Elektro a tento proces prirovnáva k priberaniu: „Pomaly a nenápadne sa stávame lenivejšími, ale to, že sme pribrali, si všimneme až vtedy, keď si akosi ťažšie obliekame a zapíname oblečenie a vonku zisťujeme, že telo nás už nepočúva tak, ako predtým.“

Ako nestratiť radosť z práce?

  • Dodržiavajte pravidelnosť, ako keby ste chodili do zamestnania – aj s prechádzkou po raňajkách namiesto cesty do práce.
  • Naplánujte si ciele a výslednú kvalitu projektu a priebežne ju konzultujte s nadriadeným alebo kolegom
  • Po dobre odvedenej práci sa odmeňte drobnosťou.
  • Komunikujte s kolegami. „V našom tíme spravidla začíname ráno konferenčným rozhovorom, kde si prejdeme ciele na daný deň. Ďalej komunikujeme prostredníctvom aplikácie, kde si ako skupina píšeme a občas vymieňame vtipné meme obrázky,“ dáva svoj tip Erik Kaľavský.
  • Kvalita vášho súkromného života sa odráža na kvalite vašej práce. Venujte sa preto aj sebarozvoju a svojim koníčkom.

Demotivácia, laxný prístup k práci a slabé výsledky sa odrazia aj na kvalite vás samých. Upozorní vás na to nuda, hoci máte okolo seba dosť podnetov. Ja osobne sa aj preto snažím o zvyšovanie kvalít nielen pracovných, ale hlavne osobných. Keď som počas práci z domu dobre naladený a šťastný otec a partner, dokážem vyprodukovať oveľa viac kvalitných projektov, ako za niekoľko týždňov v teréne,“ pridáva svoju skúsenosť školiteľ PLANEO Elektro Erik Kaľavský.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


1 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu