SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Živnostníci, pozor na finančný príspevok na stravu

Od 1. marca sa zavádza finančný príspevok na stravu. Na rozdiel od lístkov a kariet ale nie je pre vás daňovo uznateľným nákladom.

Na aké stravné má po novom nárok živnostník?

Rozsiahle zmeny v stravnom sa živnostníkov týkajú len okrajovo. Aj doteraz totiž platilo, že živnostník má nárok na stravné v rovnakej výške ako zamestnanec. V súčasnosti je to spolu 3,83 až 5,10 eur za deň, počas ktorého odpracoval viac ako 4 hodiny a ďalších 3,83 až 5,10 eur, ak odpracoval viac ako 11 hodín. To platí aj pre živnostníkov.

Výdavky na stravu však musia dokladovať. V prípade, že by sa živnostník chcel vyhnúť stravným lístkom či kartám, je nútený dokladovať svoje výdavky na stravu bločkami z reštaurácií či potravín. Ak si teda ako živnostník chcete odrátať náklady na stravu, musíte viesť účtovníctvo. V prípade, že si uplatňujete 60 % paušálne náklady, stravné v týchto 60 % už započítané máte.

Finančný príspevok vám pri kontrole neprejde

Ak by ste si do účtovníctva vkladali nepodloženú položku finančného príspevku na stravu bez toho, aby ste účtenkami dokladovali jeho využitie, tak by vám pri najbližšej daňovej kontrole hrozili veľké problémy. Takúto položku totiž zákon nepozná. Išlo by teda z vašej strany o nevedomé krátenie dane z príjmu, čo je závažný priestupok. Okrem dorovnania rozdielu v dani by vám hrozila aj mastná pokuta. Nehovoriac o tom, že tieto náklady by ste už spätne nedokázali doložiť a vydokladovať. Pripravili by ste sa tak v priemere o 1 200 až 2 400 eur ročne v nákladoch, v závislosti od počtu svojich odpracovaných hodín.

Ak vám vadia gastrolístky, prejdite na karty

Administratívne najjednoduchším spôsobom zabezpečenia stravného pre živnostníkov naďalej ostávajú stravné lístky alebo karty. Tie vznikli ako šikovné riešenie na zjednodušenie povinnosti vyplývajúcej zo zákona zabezpečiť zamestnancom (aj živnostníkom) jedno teplé jedlo denne. Ich výhody pretrvávajú aj po posledných zmenách v Zákonníku práce. Stravné lístky či kredit na karte si totiž viete objednať aj raz ročne. Do účtovníctva vám tak pribudne len jedna prehľadná faktúra a vy presne viete, s akými nákladmi môžete počítať. Je však dôležité náklady plánovať dopredu. Kredit na kartu sa totiž nesmie objednávať spätne, napríklad keď vám chýbajú náklady pri vypĺňaní daňového priznania.

Teraz je aj najlepší čas na prechod zo stravných lístkov na stravné karty. Jedna zo zmien v Zákonníku práce totiž prikazuje zamestnávateľom začať od 1. 1. 2023 poskytovať výhradne stravné karty tam, kde je to možné. Z toho vyplýva, že o dva roky sa zrušia stravné lístky v ich papierovej podobe aj pre živnostníkov. Ak chcete ušetriť na poplatkoch či poštovnom, stravnú kartu objednáte len raz a potom na ňu len dobíjate kredit. Jednoduchšie to už ani nejde. Alternatívne by ste totiž svojho účtovníka museli zasypať desiatkami faktúr či účteniek za svoju stravu. Ich náročné a nákladné spracovanie by vás stálo značnú časť hodnoty, ktorú cez stravné získavate.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 2m
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 11 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu