SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Prerastá vám home office cez hlavu? Pomôže vám personalista

V čase, ktorý práve všetci prežívame, nám práve zamestnanci HR oddelenia môžu byť oporou.

„Komunikujte so svojím personalistom. Ak vám aj nedokáže priamo pomôcť, aspoň vás vypočuje a už to môže pomôcť. Som ale presvedčený, že vám pomôže v sebe objaviť smer a možnosti ako nielenže prežijete pandémiu, ale ten čas doma aj efektívne využijete,“ hovorí Erik Kaľavský, senior školiteľ PLANEO Elektro.

Ako by mal vyzerať ideálny vzťah personalista – zamestnanec?

Mal by byť obohatený o pravidelnú komunikáciu. Správny personalista sa vždy opýta, ako vie ľuďom pomôcť, ale tí najlepší sa nepýtajú. Tí pomáhajú bez toho, aby ich niekto požiadal. Raz mi moja šéfka povedala, že správny personalista „vidí za roh“.

Čím mi môže byť personalista nápomocný pri práci z domu?

Nezáleží na tom, či ste doma pre pandémiu alebo po dovolenke a pociťujete istú demotiváciu. Personalisti sú tu práve preto, aby vám pomohli nájsť smer a silu, ktorá vám pomôže k činnosti. Niekedy je to len chvíľkový rozhovor, inokedy celodenný tréning, na ktorého konci sa zamestnanci cítia lepšie, personalistu nevynímajúc. Sme tiež ľudia, tiež nás zmáha prokrastinácia, či demotivácia.

Môžem sa so svojimi problémami obrátiť na personalistu bez obáv, že mi to niekde zohľadní?

Komunikujte so svojim personalistom pravidelne a budete krok pred veľkou časťou nepríjemných udalosti, alebo sa na ne dokážete pripraviť. Ak ste už v problémovej situácii, zdvihnite telefón a začnite komunikovať. Uvedomte si, že nemáte čo stratiť. Objektivita je často silnou vlastnosťou každého personalistu a preto sa nemusíte báť následkov svojho otvorenia sa personalistovi. Apropo, ideálne je zrealizovať motivačný rozhovor, na ktorom dokonale uvidíte KTO ste, KDE ste a KÝM sa chcete stať.

Ako konkrétne môžu byť personalisti v momentálnej situácii nápomocní pri udržiavaní sociálnych vzťahov na pracovisku?

Aktuálne väčšina personalistov pracuje z domu a táto situácia je aj pre nás nová. Osobne zastávam názor, že nezáleží na tom, ako sa spojím s ľuďmi, dôležité je, že s nimi spolupracujem. V konečnom dôsledku nie vždy rozhoduje o výsledku osobný kontakt, ale kvalita komunikácie, záujem o človeka, sústredenosť na jeho potreby a odbornosť personalistu.

Foto: archív EK, Pexels

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu