Po dvoch odložených premiérach sa tak stáva prvým slovenskočeským filmom, ktorý sa bude po lockdownoch premietať v kinách.
Snímka plná hereckých osobností
Hercov, ktorí si vo filme zahrali, sme sa pýtali, prečo by diváci mali ísť na film do kina.
“Ak divák dokáže s nami zdieľať pochopenie nášho stavu a zažije nejakú katarziu, bude to mať pre neho pekný význam,” povedal Miroslav Krobot, ktorý vo filme stvárni hlavnú postavu, spisovateľa Jozefa, ktorému narastú zajačie uši a bude nielen lepšie počuť, ale hlavne počuť aj to, čo si druhí iba myslia. Vďaka tomu zisťuje, či sa jeho predstavy o sebe samom zhodujú s predstavami iných o ňom. Práve Miroslava Krobota, významného českého divadelného režiséra a filmového herca, vníma Alexandra Borbély ako dôvod, prečo prísť na film do kina: ”Pretože tam je Krobot! On je veľmi dobrý herec.”
Alexandra Borbély, Slovenka žijúca v Maďarsku, ktorá v roku 2017 získala cenu pre najlepšiu herečku na European Film Awards za výkon vo filme O tele a duši. Jej výkon vo filme Muž so zajačími ušami je rovnako presvedčivý, napriek tomu, že slovenčina sa pre ňu už stala akoby menšinovým jazykom. Vo filme si zahrala Krobotovu aktuálnu partnerku. Prečo túto rolu prijala?“Páči sa mi, že postava Kataríny, ktorú stvárňujem, je taká rozhodná. Aj že je tehotná, pretože v civile by som už aj ja chcela byť tehotná,” smeje sa, “Páči sa mi, že chodí so starším, oveľa starším mužom, a že to medzi nimi funguje. Tá chémia, zmysel pre humor, čo ich spája. Scenár je veľmi vtipný, zároveň je aj smutný, aj tragický. V tom filme je všetko, čo tam má byť.”
Pozrite si trailer k filmu:
Pre Zuzanu Kronerovú sa tento film stal prvou príležitosťou na hranie pod taktovkou režiséra Martina Šulíka. Herečka spoluprácu hodnotila veľmi pozitívne: “Ja som si myslela, že to je mladý nevycválaný pubertiak. Pamätám si ešte jeho ocka Antona Šulíka, s ktorým sme hrávali. Bol to dobrý herec a dobrý človek. No a Martin sa na neho začína veľmi podobať.”
Zuzana Kronerová svoje obrazy nakrútila za tri dni, no na film s láskou spomína. Podobne, ako Alexandra Borbély, aj ona vyzdvihuje Miroslava Krobota ako veľmi dôležitú súčasť: “V dobrom zmysle slova Mirek nehrá. Nedopúšťa sa herectva. A to sa mi na ňom páči.”
Krobotovu dcéru vo filme stvárni Táňa Pauhofová. “Myslím, že dôvodov, prečo ísť na tento film, by mohlo byť niekoľko,” hovorí, “Prvý je ten, že je to film Martinov s krásnym posolstvom a výbornými hercami v hlavných úlohách. Je to československý film, tie potrebujeme podporiť a radi podporujeme. A myslím si, že by mohol diváka pohladiť a obohatiť.”
Snímka tvorená zohratými tvorcami
Režisérom filmu je Martin Šulík, ktorého na Slovensku netreba vôbec predstavovať a ktorý je dnes azda naším najvýznamnejším režisérom. Určite vám hovoria niečo jeho predošlé diela ako Neha, Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka, Slnečný štát, Cigán, či Tlmočník. Na tvorbe scenára sa podieľal so svojím takmer dlhoročným scenáristom Marekom Leščákom. Ako vyjadril Martina Šulíka troma slovami? “Veľký, múdry, zodpovedný.” Zdá sa, že so Šulíkom sa pracuje dobre naozaj všetkým, či už pred, alebo za kamerou. Produkciu filmu mal v rukách Rudolf Biermann, ktorý doposiaľ produkoval takmer všetky Šulíkove filmy. “Martin prekvapuje celý život. Ale väčšina z týchto prekvapení je príjemná,” povedal o režisérovi, s ktorým sa stretol prvýkrát pri nakrúcaní filmu Všetko, čo mám rád.
Tiež už priam tradične stojí za vizualitou aj nového Šulíkovho filmu kameraman Martin Štrba, ktorý keď si prvýkrát prečítal scenár, bol nadšený: “Zaujal ma viacerými formálnymi vrstvami, ktoré vypovedajú aj o obsahu. Vo filme sa veľa pracuje s posunutou realitou, s tonalitami, je tam veľa čierno-bielych tonalít a farebnej kinematografie. Jedno sa vrství cez druhé.” A práve na nakrúcanie čierno-bielych obrazov sa azda najlepší slovenský kameraman mimoriadne tešil.
Absolútne vierohodné zajačie uši
V súvislosti s filmami sa často prezentujú herci a tvorcovia, no aj v zákulisí sú často neviditeľní profesionáli. V prípade filmu Muž so zajačími ušami je to Martin Jankovič, umelecký maskér, ktorý vytvoril zajačie uši. Základ tvorí silikón, do ktorého následne chĺpok po chĺpku vpichoval srsť. Vážili približne 400 g, čo bola tiež náročná úloha, aby neboli príliš ťažké. Pre film ich vyrobil spolu 7, nakoľko s ušami prebehlo 7 nakrúcacích dní. Ich inštalácia trvala dve hodiny a, naopak, odstránenie z Krobotovej hlavy ďalšiu hodinu a pol. Ale nespoznáte, že Krobot ich nemá na hlave naozaj prirodzene vyrastené!
Mimochodom, ak budete film pozorne sledovať, uvidíte v ňom účinkovať aj Martina Štrbu a viacero slovenských režisérov: Martina Šulíka, Dušana Trančíka, Juraja Johanidesa, Paľa Pekarčíka, Romana Poláka a Ivana Ostrochovského.
Jedinečný lyrický príbeh spisovateľa Jozefa, ktorému narástli zajačie uši, môžete vidieť v kinách už od 1. júla.