SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast

Tatravagónka Poprad je úspešná a rastie, zmluvy uzatvára na roky vopred.

POPRAD. Tatravagónka a.s. Poprad patrí k firmám so silnou väzbou k regiónu, v ktorom pôsobí a dáva prácu miestnym ľuďom. Je totiž druhým najväčším podnikom v Prešovskom kraji.

Jej výroba ďaleko presahuje slovenské hranice. Z popradskej vagónky a trebišovskej pobočky smerujú na železničné trate v celej Európe jedinečné nákladné vagóny. Tatravagónka je totiž najväčším výrobcom nákladných vagónov a podvozkov v Európe aj vďaka vlastnému silnému vývojovému tímu.

Príkladom špičkových produktov sú kontajnerové vozne na prepravu ťažkého tovaru. Tento typ vagónov nevyvinula doteraz žiadna iná vagónka.

Pre zákazníkov sú veľmi dôležité intermodálne – kontajnerové vozne, obilninové a cisternové vagóny, či skriňové vagóny na prepravu sypkých tovarov, vrátane tých potravinových. Široké portfólio vagónov znamená obrovské možnosti pre dopravu. Na prepravu bielej techniky do domácností a iného spotrebného tovaru sa napríklad využívajú vagóny s hliníkovými posuvnými stenami.

Vozne pre autá a dovolenkárov

Tatravagónka vyvinula a vyrobila vagóny na prepravu automobilov, vyrobených napríklad aj v novom závode Jaguar Land Rover pri Nitre. Podobné typy vagónov sa v minulosti dodávali hlavne do Nemecka a Belgicka. Vagóny na prepravu áut však slúžia nielen na prepravu hotovej produkcie automobiliek, ale umožňujú aj pohodlnú, a hlavne ekologickú prepravu dovolenkárov do svojich destinácií. Mnohé železničné spoločnosti, aj naša slovenská, zaraďujú podobné typy vagónov do osobných vlakov, aby si cestujúci oddýchli v osobnom vagóne a zároveň previezli auto do cieľa svojej cesty.

Železničné trate sa majú rozrastať

V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí o potrebe rozširovať železničnú prepravu a tovar z kamiónov presmerovať do vlakov.

Aj táto filozofia a dlhodobý cieľ Európskej únie je zárukou dlhodobej stability a rozvoja Tatravagónky Poprad.

Jedným z dôkazov je i fakt, že obchodníci firmy už kontrahujú aj vagóny, ktoré bude firma vyrábať v roku 2024.

V posledných rokoch výrazne rastie i produktivita spoločnosti. Kým v roku 2017 vyrobil závod 2090 vagónov, o tri roky neskôr to už bolo 3958 vagónov a na tento rok ich plánuje vyrobiť 4200.

Paralelne vyrába spoločnosť 9 typov vagónov a maximálna kapacita po vybudovaní ďalšej linky dosiahne 4600 až 4700 vagónov.

Stabilná práca

Všetky spomenuté skutočnosti odrážajú fakt, že Tatravagónka je stabilným zamestnávateľom s dobrým menom u obchodných partnerov.

Pre spoločnosť je personálna politika veľmi podstatná. Vagonári sú právom hrdí na to, že aj vďaka ich práci vzniká produkt, ktorý je dnes veľmi žiadaný a predstavuje etalón kvality a spoľahlivosti v Európe. V Tatravagónke pracujú už aj celé rodiny a vystriedali aj predošlé generácie svojich príbuzných. I dnes sa uchádzajú o zamestnanie deti zamestnancov, čo tiež vypovedá o vzťahu zamestnancov k spoločnosti.

NAŠA TATRAVAGÓNKA

Otvorenou podnikovou kultúrou spoločnosť vytvára podmienky na tímovú prácu nielen na pracoviskách, ale aj mimo nich. Prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít sa zamestnanci aktívne zapájajú do rozvoja a podpory regiónu, športové tímy Vagonárov zápolia na mnohých športových podujatiach, no aj v oblasti finančnej a materiálnej podpory regiónu majú zamestnanci spoločné rozhodujúce slovo. Sponzoringová a filantropická komisia zložená zo zamestnancov spoločnosti každý mesiac hlasuje a rozhoduje o tejto podpore regiónu.

Manažment Tatravagónky Poprad ponúka obyvateľom Popradu, ako aj jeho okolia, že v spoločnosti nájdu stabilnú prácu, možnosť kariérneho rastu, školení a sebarealizácie. Pravidelnými investíciami sa obstarávajú novšie a novšie technológie, napr. zváracie roboty. Zamestnancov firma zaškoľuje na novú technológiu a nové typy strojov, čím rastie aj kvalifikácia.

„V rámci duálneho vzdelávania každoročne prijímame študentov stredných odborných škôl, ktorí u nás počas celého štúdia praxujú a pripravujú sa na povolanie, ktoré si zvolili. Naša fluktuácia sa v tomto roku pohybuje okolo jedného percenta a najviac kolegov odchádza prirodzene do dôchodku, prípadne na základe dohodnutého kariérneho rozvojového plánu do sesterských a dcérskych spoločností v rámci Slovenska i zahraničia,“ povedala PhDr. Dagmar Matúšová, riaditeľka úseku riadenia ľudských zdrojov.

Absolventi s nápadom

PhDr. Dagmar Matúšová pokračuje, že v súvislosti s neustále sa rozširujúcou výrobou spoločnosť pravidelne prijíma do svojich radov zváračov, konštruktérov, elektrikárov na údržbu rozsiahleho strojového parku, ale aj kolegov strojárov na úsek kontroly kvality.

Možnosti kariérneho rastu majú ľudia ovládajúci cudzie jazyky a mnohí ďalší, jazykové vzdelávanie spoločnosť už dlhé roky podporuje a v rámci firmy prebieha jazykové vzdelávanie v anglickom aj nemeckom jazyku.

„Hľadáme aj absolventov hlavne technických smerov, ktorí nám prinášajú množstvo nových nápadov a v spolupráci so skúsenými kolegami dokážu rýchlo napredovať.“

Aktuálny zoznam hľadaných pozícií nájdete na webe spoločnosti www.tatravagonka.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu