SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Každý dolár na svete má svoje pôvodné korene v Čechách

Tolar – Tollar - Delar – Dollar. Postupným komolením názvu českého Tolaru vznikol názov jednej z najrozšírenejších mien sveta.

Postupným komolením názvu českého Tolaru vznikol názov pre jednu z najrozšírenejších mien na svete – Dolár. A je jedno či je to dolár austrálsky, novozélandský, alebo ten americký. Všetky majú svoj pôvod v Čechách.

Dnes sa v novej emisii Českej mincovne vracia dolár domov

Prvý toliar vznikol v Českom kráľovstve v roku 1520. Bolo to mimoriadne kvalitné platidlo, ak nie najkvalitnejšie a tak sa zanedlho po Európe začali raziť jeho napodobeniny. Všetky sa kvôli popularite a dôvere v český „tolar“ snažili zachovať jeho názov. Tolar bol čosi ako výborne akceptovaná značka s vysokou dôverou. Tak vznikol v Holandsku Daler a tým sa vďaka podnikavým a scestovaným Holanďanom začalo platiť na mnohých miestach vo svete. Okrem iného aj v amerických kolóniách. No a potom to šlo už akosi automaticky. Tolar bola dôveryhodná značka meny a ústnym podaním sa vždy máličko zmenil jeho názov až sa napokon z českého Tolaru stal aj americký Dollar.

Dnes na dedičstvo českého tolaru – otca všetkých dolárov na svete - hrdo nadväzuje Česká mincovna.

Nová emisia Toliara (Tolaru), ktorá vyšla len v júni 2021, v limitovanej sérii 500 kusov, je pripomienkou tohoto úžasného príbehu. Reverzná strana je dielom Ladislava Vraného a znázorňuje tri jáchymovské toliare. Na averze je trojica amerických dolárov. Tých prvých, ktoré boli razené v USA v roku 1794. Podobali sa na svojho českého predka nielen podľa mena, ale prevzali aj hmotnosť a rýdzosť použitého kovu.

Limitovaná emisia zlatej investičnej mince Toliar má náklad len 500 kusov, má hmotnosť jednej trójskej unce zlata (31,1 g) a je v špeciálnom balení, ktoré je číslované.

Česká mincovna je, rovnako ako jej predchodcovia, rešpektovaným a uznávaným emitentom zberateľských, investičných mincí aj darčekových medailí, dukátov, sortiment je dnes veľmi široký. Jej prestíž potvrdzuje aj to, že Česká mincovna je v spolupráci s Českou národnou bankou výrobcom všetkých mincí, ktoré sú v Českej republike v platobnom obehu.

Od leta 2020 už má Česká mincovna svoje zastúpenie aj na Slovensku. V Bratislave, na Suchom mýte otvorila svoju prvú predajňu a výborne fungujúci web – www.ceskamincovna.sk, kde sa dajú všetky jej zlaté, strieborné, investičné a zberateľské mince objednať a kúpiť.

V čase nastupujúcej inflácie a znehodnocovania úspor je to dobrá správa ako svoje peniaze ochrániť a uložiť ich radšej v minciach z drahých kovov. Lebo, ako sa vraví: Časy sa menia, ale zlato je istota!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


19 h

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


27. máj
SkryťZatvoriť reklamu