SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Zaujímavosti o vianočných nákupoch: Ste číslo 6, 7 či 9?

Prečo sa obdarúvame? Prečítajte si, ako táto tradícia vznikla a pobavte sa zaujímavosťami z celého sveta.

Ona sa už teší. A čo vy – darčeky sú nakúpené? Ona sa už teší. A čo vy – darčeky sú nakúpené? (Zdroj: Shutterstock)

Zaujímavosti o vianočných nákupoch: Ste číslo 6, 7 či 9?Vianočné darčeky sa spájajú s kresťanským symbolom úcty, ktorú traja mudrci Gašpar, Melichar a Baltazár vzdali malému Ježišovi po jeho narodení. Tradícia obdarúvania sa však začala dávno pred zlatom, kadidlom a myrhou pri jasličkách s Ježiškom. Svetu ju dali starí Rimania, ktorí sa počas sviatkov Saturnálií oddávali bujarej zábave, hostinám a 19. decembra si vymieňali darčeky. Boli to drobnosti, ktoré mali obdarovaného pobaviť. Tieto oslavy boli v Rímskej ríši mimoriadne populárne. Potom však prišiel kresťanský cisár Konštantín so snahou zaraziť všetky pohanské zvyky. Vedel však, že keby zakázal Saturnálie, mohlo by to znamenať jeho rýchly koniec. Preto ponúkol ľuďom inú príležitosť na oslavy a obdarúvanie sa – Vianoce s ich dojemným príbehom o Ježiškovi, ktorému traja králi darovali dary.

Keď darčeky na Vianoce, tak PLANEO!

Dnes oslavujeme Vianoce oveľa štedrejšie, než kedysi. Pod vyzdobenými stromčekmi sa tlačia darčeky od výmyslu sveta. A veru vymyslieť ich je niekedy naozaj problém! Pritom stačí kliknúť na planeo.sk a o pár minút máte vybavené darčeky pre celú rodinu aj kamarátov. Ale dovtedy sa ešte pozrime na zaujímavosti, súvisiace s vianočným nákupným šialenstvom.

  1. Darčeky síce kupujeme pre iných, no každý druhý človek sa poistí a kúpi dačo aj sám pre seba. Alebo iba sám sebe.
  2. Najpredávanejším darčekovým sortimentom sú hračky , knihy, športové potreby, lacnejšia elektronika, kozmetika a oblečenie.
  3. Najpopulárnejším vianočným darčekom sú – absolútne bez fantázie – peniaze.
  4. Každú sekundu sa vo svete predá 28 stavebníc LEGO.
  5. Nákupná horúčka dosahuje vrchol posledný piatok a sobotu pred Vianocami.
  6. Tretina nakupujúcich síce pozná svoj rozpočet, ale aj tak ide nad limit. Ak k nim patríte aj vy, využite splátky s nulovým navýšením a ste bez starostí o rozpočet.
  7. Vyše polovica ľudí si na darčeky nešetrí a nakupuje z decembrovej výplaty.
  8. Američania minú ročne na darčeky až 5 miliárd dolárov. Na darčeky pre svoje zvieratká!
  9. Cez mobil sa nakupuje pohodlnejšie, než keď máme ísť do predajne a späť. Možno aj preto si dvaja ľudia zo sto vybavia svoje vianočné nákupy počas sedenia na toalete.
  10. Najväčším vianočným darčekom bola Socha slobody, ktorú Američanom darovali Francúzi.

A čo vy? Máte už darčeky? Objednávajte čím skôr, Vianoce sa blížia každým dňom!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Či už si chcete pripraviť rýchle občerstvenie alebo zásobiť špajzu, sušička potravín je užitočným pomocníkom v každej kuchyni.


INZERCIA 10 h

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, ktoré patrí do skupiny tzv. civilizačných ochorení.


INZERCIA 10 h

Bežný hluk na školskej hodine je na úrovni zvuku vysávača, dá sa to však riešiť. Do júla môžu školy dostať dotáciu až 400 000 eur.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu