SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Envirocena Atlas – prihláste tých, ktorí pomáhajú planéte

Začína sa druhý ročník najväčšej iniciatívy, ktorá oceňuje ochranu prírody.

Mladí reportéri si počas workshopu vyskúšali prácu na simulovanej kauze kontaminácie potoka.Mladí reportéri si počas workshopu vyskúšali prácu na simulovanej kauze kontaminácie potoka. (Zdroj: CEA v Trenčíne)

Ocenenie Atlas, ktoré vyhlasuje Nadácia VÚB, otvára nominácie v 8 kategóriách. Tie sú určené pre organizácie, firmy, obce aj osobnosti a sledujú výsledky ich zelených projektov. Jedným z víťazov pilotného ročníka bolo aj Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne, ktoré rieši šírenie nevyhnutnej zelenej osvety v aktívnej spolupráci so žiakmi a študentmi ako mladými reportérmi. Aj tento projekt môže slúžiť ako inšpirácia, aby dali podobné iniciatívy o sebe vedieť a prihlásili svoju prácu na ocenenie Atlas.

Mladí reportéri pre životné prostredie

Originálny nápad, ktorý v Trenčíne rozbehli, vyniká priamym zapájaním mladých ľudí do zisťovania príčin aj dôsledkov environmentálnych problémov. Cenný je najmä prístup, vďaka ktorému získava mládež praktickú skúsenosť s tvorbou reportáží o životnom prostredí. Titul víťaza ocenenia Atlas 2021 v kategórii vzdelávacích a osvetových projektov priniesli trenčianskej organizácii aj výsledky fotosúťaže, v ktorej mladí ľudia prinášali tipy, ako môžu jednotlivci zmierňovať klimatické zmeny a ako správne triediť a minimalizovať odpad.

„Pre malý vzdelávací program, ako sme my, ktorý funguje predovšetkým na dobrovoľníckej báze, je každá podpora, finančná či iná, mimoriadne vítaná. Zisk ocenenia Atlas bol pre nás nesmiernou vzpruhou. Pomohol nám nadýchnuť sa v ťažkých časoch bez financovania, mali sme vďaka nemu možnosť uskutočniť viacdenný workshop, rozbehnúť podcast a ešte viac nakopnúť celý realizačný tím, zložený z dvoch dospelých a štyroch študentov,“ hovorí Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne. Na workshope, ktorý vznikol v reakcii na zisk ocenenia, sa v júni zúčastnilo 45 mladých ľudí a pedagógov. Tí tvorili rôzne reportáže na lokálne témy, týkajúce sa problémov životného prostredia v meste. Počas leta a jesene vzniklo vďaka podpore z ceny Atlas aj 12 epizód podcastu OBJEKTívne 21, kde sa mladí reportéri venujú okrem zelených tém aj aktívnemu občianstvu a príbehmi zaujímavých osobností chcú inšpirovať najmä mladých.

Motivácia na dlhé roky

Aj napriek tomu, že trenčianske združenie veľmi potrebovalo financie na svoje ďalšie pokračovanie, jeho zástupcovia prejavili štedrosť a spolupatričnosť s ostatnými tromi finalistami v kategórii, a o časť svojho grantu sa s nimi podelili. „Cítili sme sa v dobrej spoločnosti ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí. Bolo fajn odprezentovať náš program Mladí reportéri pre životné prostredie medzi toľkými zaujímavými enviro-osvetovými projektmi. Získali sme nové kontakty, záujemcov o zapojenie do programu a zakaždým, keď hľadíme na cenu Atlas vystavenú v kancelárii, si uvedomíme, že náš program bol v roku 2021 uznaný ako najprínosnejší zo 78 nominovaných projektov v oblasti enviro osveta. A toto vedomie nás bude motivovať a posilňovať ešte dlhé roky,“ hodnotí Klaudia Medalová.

Oceňovať budú aj firmy, obce či osobnosti

Nadácia VÚB svojou envirocenou vyzdvihne tento rok ďalšie nasledovania hodné zelené iniciatívy, a to až v 8 kategóriách. Autori inovatívnych projektov, realizovaných na Slovensku v roku 2021, sa môžu prihlásiť do niektorej z kategórií - biodiverzita, životné prostredie, osveta, eko startupy, zelená ekonomika, samosprávy, kampaň a hrdinovia. Všetci ôsmi laureáti získajú verejné uznanie od popredných odborníkov domácej enviro scény, ktorí zasadnú do nezávislého panelu porotcov a víťazi v prvých štyroch kategóriách si odnesú aj finančnú odmenu na ďalšie napredovanie. Celkovo tak Nadácia VÚB prerozdelí 40-tisíc eur.

„Kríza, ktorá sa čoraz viac dotýka prírody a klímy, je jedna z najväčších, akej kedy ľudstvo čelilo. Čas konať je teraz a každá pozitívna zmena má svoj zmysel. Ako inštitúcia, ktorá sa rozhodla povýšiť boj za udržateľnosť na základný princíp všetkého, čo robíme, sme minulý rok predstavili slovenskej verejnosti iniciatívu Atlas. Rozhodli sme sa ňou zviditeľňovať a podporovať tých, ktorí svojou vytrvalou prácou prikladajú ruky pre zelenší svet a lepšiu budúcnosť,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky a dodáva: „S týmto cieľom otvárame aj druhý ročník nášho enviro ocenenia. Motivovaní tým, čo sa nám podarilo rozbehnúť, sme pripravili aj niekoľko noviniek, ktorými Atlas ďalej rozširujeme. Veríme, že tak dokážeme odovzdať ešte viac povzbudenia a hovoriť ešte hlasnejšie o témach, ktoré sa týkajú nás všetkých.“

Nominovať môže aj verejnosť

Prihlášky projektov uchádzajúcich sa o cenu Atlas 2022 môžu posielať zástupcovia samotných organizácií, ale urobiť tak môže aj ktokoľvek, kto pozná ich prácu a na nomináciu získa od daného subjektu či osoby súhlas. Predkladať projekty je možné do 28. februára cez elektronický formulár (po prihlásení je dostupný v sekcii Atlas 2022). V ďalšom kroku vyberie odborná porota spolu 24 finalistov, z ktorých vzídu 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme, ôsmi víťazi. Viac informácií o ocenení Atlas, jednotlivých kategóriách aj podmienkach prihlasovania nájdete na tejto stránke.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


13 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


13 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu