SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Kultúrna pamiatka roka – Fénix s rekordným počtom uchádzačov

Vlastniť kúsok histórie je dnes menší problém, ako zabojovať o jej záchranu. Svoje o tom vie 32 uchádzačov o prestížne ocenenie.

Kubínyiovský kaštieľ vo Vyšnom Kubíne, laureát špeciálnej ceny Kultúrna pamiatka roka - Fénix 2021 za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky.Kubínyiovský kaštieľ vo Vyšnom Kubíne, laureát špeciálnej ceny Kultúrna pamiatka roka - Fénix 2021 za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky.

Ak sa chcete pustiť do rekonštrukcie kultúrnej pamiatky, musíte sa vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou, obklopiť sa schopnými ľuďmi a urobiť si výskumy. Boli to však moje najkrajšie stavbárske roky a odporúčam každému, kto má vzťah k histórii, nech sa chopí tejto šance,“ hovorí Ing. Pavol Kozáčik, vlastník Kubínyiovského kaštieľa vo Vyšnom Kubíne a hrdý držiteľ špeciálnej ceny Kultúrna pamiatka roka - Fénix 2021 za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky. Vlastníkom kaštieľa sa stal v roku 2010 a ako na slovo vzatý odborník sa hneď pustil do obnovy zdecimovaného objektu, ktorý začal svoj príbeh písať už v 1. polovici 17. storočia. Pôvodne rodinné sídlo bolo predmetom znárodnenia a neskôr slúžilo aj roľníckemu družstvu ako plemenárska stanica. Práve vďaka poslednému vlastníkovi je však kaštieľ opäť rodinným klenotom, ale aj svojským muzeálnym exponátom, keďže majiteľ ponúka návštevníkom osobne komentované prehliadky. A tento príbeh má svojich nasledovníkov v ďalšom, v poradí už 15. ročníku súťaže Kultúrna pamiatka – Fénix, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry SR, spolu s Nadáciou SPP a partnermi súťaže SPP a RTVS. Uzávierka prihlášok do súťaže priniesla rekordných 32 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli zrekonštruované v rokoch 2020 a 2021. Členovia odbornej poroty z nich nominujú 12 pamiatok. Tie zabojujú o hlas odborníkov. Laureáti súťaže získajú v máji 2022 osvedčenie o udelení prestížneho ocenenia priamo z rúk ministerky kultúry, ale aj finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže - Nadácie SPP. Súčasťou súťaže je aj hlasovanie verejnosti o najkrajšiu obnovenú pamiatku, ktoré bude spustené v marci na stránke www.kpr-fenix.sk. Víťaz verejného hlasovania získa cenu „Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP“.

Vyšný Kubín

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


13 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


13 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu