SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Budúcu podobu raketovej základne navrhli študenti z celého sveta

Kvalita návrhov študentov architektúry, v ideovej súťaži o budúcnosti územia na Devínskej Kobyle, prekvapila aj organizátorov.

Areál raketovej základne nachádzajúci sa nad Bratislavou na vrchole Devínskej Kobyly je dnes nepoužívanou a schátranou spomienkou na históriu. Betónové silá, bunkre a kasárne postavené v osemdesiatych rokoch 20. storočia lákajú už iba pár pamätníkov, zvedavcov či okoloidúcich turistov. V lokalite, ktorá dýcha históriou a zároveň je obklopená krásnou prírodou, sa ukrýva ohromný potenciál.

Práve preto sa v ITB Development spolupráci s ateliérom Architekti Šebo Lichý rozhodli vyhlásiť ideovú súťaž pre študentovo budúcnosti územia Raketovej základne na Devínskej Kobyle.

Od zadania k návrhom

Na zapojenie do súťaže, a teda poslanie spracovaného návrhu – mali študenti 5 mesiacov. Počas tohto obdobia mali možnosť bližšie spoznať toto územie aj prostredníctvom odborných článkov a minulosti Raketovej základne, prírodnom bohatstve Devínskej Kobyly, či o podobných inšpiratívnych projektoch zo zahraničia. Pre študentov, ako aj záujemcov z verejnosti organizátori súťaže pripravili aj 2 komentované prehliadky územím s vlastivedným sprievodcom po Bratislave a okolí - Ivorom Švihranom.

38 návrhov – 100 študentov – 22 univerzít z celého sveta

Spracované návrhy územia bolo potrebné zaslať do konca októbra. K tomuto dátumu dorazilo 38 návrhov z celého sveta – svoje zastúpenie v súťaži mali Filipíny, Rusko, Čína i Mexiko.„Boli sme pozitívne šokovaní účasťou, počet návrhov bol naozaj nad očakávanie a celosvetové zastúpenie taktiež. Navyše, väčšina návrhov bola naozaj kvalitne spracovaná s množstvom myšlienok a nápadov. Študenti nám skomplikovali výber. Tak dobre spracované návrhy si vyžadovali poctivé preštudovanie a čas,“ konštatuje Tomáš Šebo, architekt a porotca súťaže.

Porota zložená zo skúsených architektiek s medzinárodnou pôsobnosťou (Dana Čupková, Miroslava Brooks, Lenka Petráková) a architektov (Imrich Vaško, Igor Lichý a Tomáš Šebo) nemala ľahké rozhodovanie. Nakoniec sa rozhodli udeliť spolu 6 ocenení.

  1. Miesto: Ksenia Panferova a Polina Minina, Rusko

    2. Miesto: Dávid Nosko, Slovensko

    3.Miesto: Tristan Dee, Ira Espina a Patricia Ong, Filipíny

Ocenenie „Honorable Mention“, si odniesli dva tímy študentov z University of Edinburgh – Michael Becker, Jaaziel Kajoba a Terry Feng spolupracujúci pod menom Lignum Vitae Team a Ching En Lin, Po Yen Huang a Geon Yeong Kim.

Osobitné ocenenie sa rozhodol udeliť aj starosta MČ Devínska Nová Ves – Dárius Krajčír – Cenu starostu si vybojoval rovnako tím z univerzity v Edinburghu – Bingzhi Li, Hechcen Yuan a Tubohao Yang.

Planetárium, náučný chodník alebo eko inkubátory?

Zadanie súťaže nedávalo študentom mantinely, čo sa týka kreativity, či realizovateľnosti. Študentské návrhy boli pestré a plné nápadov. Kým niektorí sa vybrali cestou zachovania historického dedičstva, iní sa zamerali na ekologický rozmer, no medzi návrhmi sa našli aj radikálnejšie, ako na príklad súkromné spa uprostred prírody.

„Súťaž predčila naše očakávania, dostali sme naozaj množstvo výborných návrhov a podnetov čo s územím robiť. Veríme, že toto je len začiatok. Územie raketovej základne má naozaj veľmi silný náboj, historický kontext. Nová Vyhliadková veža sem láka množstvo ľudí a to je moment, s ktorým sa oplatí pracovať a dať tomuto výnimočnému územiu ešte väčší zmysel a náplň. Zaslúži si to,“ uzatvára Tomáš Šebo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hypoglykémia je u diabetikov „bežná“, nepredvídateľná a potenciálne nebezpečná komplikácia inzulínovej liečby.


7 h

Nová verzia softvéru pre rodinu modelov ID prináša rýchlejšie nabíjanie, vyšší dojazd, vylepšenú navigáciu a veľa ďalších funkcií.


INZERCIA 19 h
Jiří Procházka.

Jiří Procházka, jeden z najlepších bojovníkov MMA súčasnosti, sa stal novým globálnym ambasádorom spoločnosti XTB.


16. máj
SkryťZatvoriť reklamu