SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Počet prenajatých nehnuteľností stúpol, záujem bol o menšie byty

Počet realizovaných transakcií na prenájom sprostredkovaných realitnou kanceláriou HERRYS stúpol v minulom roku o 10 %.

Svedčí to o neutíchajúcom dopyte po prenájmoch v hlavnom meste, najmä dvojizbových bytov, no narástol aj záujem o garsónky. Najčastejšie sa prenajímalo v okrese Bratislava I. Podľa zástupcov z RK HERRYS bude trend pokračovať aj v tomto roku.

Dopyt po prenájmoch v hlavnom meste neutíchol ani v minulom roku. Počet prenajatých nehnuteľností stúpol o takmer 10 %, čo vyplýva z uzavretých transakcií RK HERRYS, ktorých bolo za minulý rok celkovo 433. Najväčší záujem o prenájmy je dlhodobo v okrese Bratislava I., o pár percent vzrástol záujem o byty v Bratislava IV. Zaujímavosťou je aj výrazne vyšší podiel bytov v novostavbách do 5 rokov, ktorý v minulom roku predstavoval 38 % z realizovaných prenájmov, teda o 10 % viac ako rok predtým. Cena nájmu bola v minulom roku stabilná a poklesy v RH HERRYS neevidovali.

„Z pohľadu počtu transakcii sa trh s prenájmami rozbehol, ceny sú pomerne stabilné a dá sa predpokladať, že tento trend bude v 2022 pokračovať. Prepad cien nájmu nepredpokladáme, čo je samozrejme dobrá správa pre prenajímateľov. Na trhu aktuálne sledujeme zvýšený dopyt po nájme zo strany záujemcov prichádzajúcich do Bratislavy z iných časti SR ako aj so zahraničnou klientelou pracujúcou pre nadnárodné spoločnosti. Práve tento dopyt počas posledných 2 rokov vo väčšej miere absentoval,“ konštatuje Martin Marsina z RK HERRYS.

V roku 2021 prevažovali medzi prenajatými nehnuteľnosťami dvojizbové byty, ktoré predstavovali 47,8 %, teda takmer polovicu. Za nimi nasledujú trojizbové byty, ktoré predstavovali 22,8 % percenta. Medziročne stúpol podiel prenajatých garsónok a jedno-izbových bytov o 3 %. Len malé percento z celkových prenájmov tvorili štyri a viac izbové byty, či rodinné domy. Vekový priemer nájomcu je už druhý rok na rovnakej hodnote, a to 33 rokov, pričom priemerný vek prenajímateľa je 46 rokov.

„Stále platí, že kúpiť byt ako investíciu je výhodné a tým sa riadi aj realitný trh. Trh je dynamický, rýchlo sa vyvíja a predpokladáme, že dopyt bude ešte stúpať. Či už niekto siahne po byte s nižším počtom izieb, kde bude nižšia koncová cena, alebo niekto siahne po väčšom byte, rozhodne sa nemusí obávať o návratnosť investície,“ dodal Martin Marsina.

Prenajímatelia sa častejšie obracali na služby realitnej kancelárie

Medziročne stúpol počet prenájmov realizovaných formou služby rent manažmentu, ktorú poskytuje RK HERRYS o 36 %. Znamená to, čoraz viac ľudí vidí pridanú hodnotu v exkluzívnom sprostredkovaní a zastrešení prenájmu svojej investičnej nehnuteľnosti. RK HERRYS proces prenajímania nehnuteľnosti výrazne zjednodušuje a zefektívňuje práve službou rent manažment, vďaka čomu svojim klientom prináša väčší zisk a zároveň šetrí čas. Pokiaľ chce mať majiteľ stále príjmy z prenájmu, vyžaduje si to vysokú mieru zaangažovanosti. Pri službe rent manažmentu táto starosť odpadá a o neustálu obsadenosť nehnuteľnosti sa stará realitná kancelária.

O realitnej kancelárii HERRYS

Realitná kancelária HERRYS je jednou z prvých plne licencovaných realitných kancelárií Národnou asociáciou realitných kancelárií na našom trhu a všetci jej agenti úspešne absolvujú pravidelné testovanie organizované asociáciou. Kancelária už desať rokov pôsobí v hlavnom meste a v jej okolí a za ten čas vybudovala tri pobočky. V roku 2018 svoju pôsobnosť rozšírila a jej makléri začali poskytovať služby aj v Prahe. HERRYS realizuje 800 realitných transakcií ročne a má skúsenosti s predajom rezidenčných nehnuteľností a je exkluzívnym predajcom vybraných developerských projektov. Realitná kancelária HERRYS získala v rokoch 2012 až 2015 a v rokoch 2019 a 2020 ocenenie za najlepšiu realitnú kanceláriu na Slovensku s ocenením CIJ Best Local Real Estate Agency. V rokoch 2016 a 2017 bol tím profesionálov vyhodnotený ako najlepší obchodnícky tím na Slovensku – Best Local Power Team of the Year. Portál SME Index vybral HERRYS ako najväčšiu klasickú realitnú kanceláriu roku 2020 na našom trhu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ Československej armády v Moldave nad Bodvou.


14 h

Do 4. ročníku projektu ENGIE Eco školy sa tento rok zapojila aj ZŠ P.O. Hviezdoslava vo Veľkých Kapušanoch.


14 h

V Liptovskom Mikuláši sa stavia viac, ako kedykoľvek predtým. Liptovský Mikuláš je dobré miesto pre život.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu