SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Unikátne okná v rezorte Elements chránia vtáctvo

Sklo je v architektúre trendovým prvkom, ale pre vtáky je často nebezpečné. Projekt Elements tento problém vyriešil.

Úchvatný pohľad na majestátne vrcholy hôr z rezidencie či hotelovej reštaurácie, cez veľké okná patrí k jedným z najväčších vizuálnych zážitkov, ktoré horské rezorty poskytujú svojim návštevníkom. Sklo je v architektúre trendovým prvkom, ale pre vtáky je často nebezpečné. Projekt Elements, ktorý vzniká v Tatranskej Lomnici tento problém vyriešil unikátnym sklom Ornilux, ktoré eliminuje nárazy vtákov do skla.

Snahou developera výnimočného projektu Elements, Kamila Vaceka, je od začiatku priniesť majiteľom rezidencií a návštevníkom čo najväčší zážitok z prírody, pri rešpektovaní jej prirodzeného života a zachovaní harmónie rezortu s okolím. V súlade s touto filozofiou prináša Elements do Tatier novinku v podobe unikátnej technológie Ornilux, ktorú vyvinula nemecká spoločnosť Arnold Glas. Je prevratná v tom, že zabraňuje nárazom vtákov do sklenených výplní okien.

Nemecká spoločnosť Arnold Glas

Spoločnosť Arnold Glas, založená v roku 1959, je jedným z najväčších a najinovatívnejších výrobcov skla v Nemecku. Alfred Arnold, zakladateľ spoločnosti, je vynálezcom prvého moderného izolačného skla ISOLAR vyrobeného s flexibilným okrajovým tesnením. Otázkou, ako vyriešiť problém zrážok vtákov s oknami na budovách, vestibuloch, koridoroch sa spoločnosť zaoberala od v roku 2006. Dovtedy známe čierne samolepky s vtákmi na presklených plochách neboli veľmi účinné ani estetické.

Nová technológia Ornilux

Spoločnosť Arnold Glas prišla s revolučnou technológiou Ornilux, ktorá spočíva v tom, že sklo je potiahnuté ochranným UV filtrom, ktorý vtáky bezpečne rozlíšia, ale pre ľudský zrak je filter neviditeľný. Ide o mikročiastočky v podobe sieťovanej kresby pripomínajúcej pavučinky, pričom je súčasne zachovaná transparentnosť okien. Architekt Christian Irmscher z Arnold Glas sa pri tvorbe inovatívnej fólie inšpiroval pavúčími sieťami. Produkt Ornilux tak umožňuje bezpečné dizajnové použitie veľkých sklenených plôch v architektúre. Človeku umožňuje nádherné pohľady na vrcholy hôr a zároveň nie je prekážkou pre vtáky.

„Poslaním rezortu Elements je vytvoriť príjemnú oázu relaxu uprostred prírody. Uvedomujeme si, čo nám Tatry poskytujú a chceme tento dar chrániť. Je pre nás dôležité vytvoriť bezpečný spoločný priestor človeka a prírody, preto pre projekt vyberáme inovatívne materiály. Veríme, že naši klienti, ktorí sú milovníkmi Tatier, tento prístup a investíciu ocenia,“ povedal developer projektu Kamil Vacek.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 52m

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


7 h

Ako zvoliť ten správny model a čo by mal alebo nemal smartfón pre deti spĺňať


11 h
SkryťZatvoriť reklamu