SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Rezort Elements postavia v Tatrách na ekologických princípoch

Cieľom je zdravý vzťah človeka a prírody.

Filozofiou horského „green“ rezortu Elements v Tatranskej Lomnici je umožniť ľuďom bezprostredný kontakt s prírodou pri jej maximálnom rešpektovaní a s využitím inovatívnych materiálov. Projekt vzniká na mieste, ktoré už bolo v minulosti zastavané. Nový koncept Elements túto vzácnu časť Tatier zrevitalizuje a prinavráti do nej život a tiež prinesie dlhodobú starostlivosť o prírodu. Vytvorí tak možnosti pre príjemné bývanie a relax v srdci hôr spôsobom, ktorý je udržateľný a harmonický s prírodou.

Výnimočná lokalita si vyžaduje unikátne ekologické riešenia

Unikátna pozícia areálu priamo v centre Tatranskej Lomnice, 100 m od lanovky na Skalnaté pleso a Lomnický štít, robí projekt mimoriadne atraktívnym. Ide o hodnotný pozemok na hranici TANAP-u, ktorý z oboch strán obteká potok a z jednej strany je otvorený do divokej tatranskej prírody. Rezort Elements sa stane východiskom pre športy a najkrajšie výpravy do hôr. Ich vzácne prostredie si vyžaduje úctu a citlivý prístup pri začleňovaní projektu do prostredia. Preto tvorcovia projektu kladú vysoký dôraz na ekológiu, zníženie uhlíkovej stopy v dlhodobom časovom horizonte, ako aj na šetrný prístup k životnému prostrediu. V rezorte sú plánované viaceré unikátne ekologické riešenia a udržateľné princípy:

  • Bioklimatická architektúra s využitím trvácnych materiálov - umožňujú minimálne straty tepla.
  • Prírodné materiály z lokálnych zdrojov - drevo použité v interiéri aj exteriéri pochádza z miestnych lesov.
  • Okná so sklami Ornilux s UV sieťou od nemeckého výrobcu Arnoldglas na ochranu vtáctva.
  • Využitie energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Využitie výhradne ekologicky šetrných upratovacích prostriedkov a čistiacich prostriedkov.
  • Stropné chladenie vo vybraných jednotkách, ktoré budú exponované svetlom.
  • Umiestnenie nabíjacích staníc pre elektromobily v podzemných parkovacích priestoroch.

Bioklimatická architektúra v rezorte Elements

Bioklimatický typ architektúry je jedným z dôkazov toho, že projektu nejde len o trendovú prezentáciu, ale prináša skutočne premyslený ekologický systém fungovania. Bioklimatická architektúra využíva inteligentné izolačné materiály, ktoré eliminujú zmeny tepla alebo chladu v interiéroch a majú aj akustickú funkciu. Vo vnútri domov bude celoročne príjemná teplota a tepelné pohodlie, nezávisle na ročnom období. Zároveň bude v miestnostiach zdravý vzduch. Moderné izolačné materiály sú odolné a majú vyššiu životnosť. Umožňujú vysoké úspory na spotrebe energie a šetria náklady spojené so zavádzaním nákladných systémov vykurovania a chladenia. Nedochádza k znečisteniu okolia a znižuje sa dopad na životné prostredie.

Bioklimatické stavby majú moderné, energeticky efektívne a ekologické systémy mechanického vetrania. Ide o tzv. skrížené vetranie, ktoré vzniká prirodzeným prúdením vzduchu, a ktoré zlepšuje klimatické podmienky v budove.

Okná šetrné k vtáctvu

Jedným z najväčších prínosov projektu pre prírodu je použitie unikátnych okien, ktoré sú bezpečné pre vtáctvo. Developer tu siahol po nákladnejšej variante s cieľom eliminovať nehody, pri ktorých dochádza k úhynu vtáctva po nárazoch do skla. Špeciálne sklá obsahujú mikročiastočky pripomínajúce pavučinky, ktoré sú pre ľudí bežne nepozorovateľné, no spevavce ich vďaka svojmu infračervenému vnímaniu vidia aj z väčšej vzdialenosti. Technológia Ornilux takto zabraňuje nárazom vtáctva do sklenených výplní. Budú to prvé okná s touto technológiou vo Vysokých Tatrách.

„Chceli sme vybudovať projekt, ktorého prevádzka a život budú realizované v harmónii s tatranskou prírody. Preto sme si dali záležať, aby sme priniesli tie najmodernejšie a najšetrnejšie riešenia,“ povedal Kamil Vacek, developer projektu Elements.

Prírodou inšpirovaný koncept a dizajn


Celý rezort tvorí celkovo 5 objektov. Ich názvy vychádzajú z elementov Feng Shui – Drevo, Zem, Kov, Voda a Oheň a odrážajú sa aj v charaktere a dizajne projektu. Vďaka stavebným prvkom a prírodným materiálom pôsobia budovy v prostredí ako prirodzené druhy. Sú nerušivo začlenené do krajiny a vytvárajú s ňou súlad. Dominantnými materiálmi sú tu drevo a kov. Drevo je zastúpené červeným smrekom v interiéroch a čiastočne aj v exteriéri. Nábytok bude vyrobený z nadštandardných prírodných materiálov, väčšinou z dubového dreva, ktoré bude v najväčšej miere lokálneho pôvodu.

Na útulnú atmosféru v interiéroch bude nadväzovať oheň v kozuboch. Spojenie so zemou symbolizuje maximálne možné zachovanie pôvodného charakteru krajiny pri výstavbe (napríklad vybudovanie parkovacích priestorov pod zemou).

„Pre projekt Elements sme navrhli nadčasový dizajn, ktorý nevyjde z módy ani o 10 a viac rokov. Zámerom bolo vytvoriť hotel priateľský nielen k rodinám, ale aj k prírode. Preto sme sa usilovali o citlivé začlenenie objektu do prostredia, najmä využitím prírodných, ale aj inovatívnych materiálov vo verejných aj súkromných priestoroch. Inšpirovali sme sa elementami Feng Shui, ktoré sa odrážajú v celkovej vízii rezortu,“ povedal architekt projektu Alex Nerovnaya z ruského architektonického ateliéru Alex_Nerovnya.


Tvorcovia projektu


Projekt pripravuje developer Hotel Elements Properties s.r.o. citlivo už viac ako deväť rokov v úzkej spolupráci s miestnymi obyvateľmi a v súlade s konceptom rozvoja Tatranskej Lomnice. Za projektom stoja mnohoročné skúsenosti domácich a vysoká znalosť lokality so zvýšenou ochranou životného prostredia. Architektonický návrh projektu pripravil ruský ateliér Alex_Nerovnya, ktorý má bohaté know-how s navrhovaním svetových eko-hotelov a stavieb v horskom prostredí. Autori sa zamerali na prepojenie komfortu rezortu a blízkosti divočiny, ktorá je doslova za dverami rezortu Elements.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 121
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 502
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 265
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 033
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 938
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 441
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu