SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze

Banka vníma ľudí nielen cez čísla, ale aj cez príbehy.

Popri záchrane aktuálnej situácie sa sociálni bankári snažia ľudí hlavne finančne vzdelávať.Popri záchrane aktuálnej situácie sa sociálni bankári snažia ľudí hlavne finančne vzdelávať. (Zdroj: Shutterstock)

Často stačí, ak dostanú ľudia dobrú radu. S pomocou sa môžu vymaniť aj z dlhovej špirály či zlepšiť svoj sociálny status.

Pred pár rokmi sa mladá mamička Martina zo severu Slovenska borila s finančnými problémami. Opustil ju manžel, ktorý jej na tri deti posielal iba 50 eur mesačne. Martina pracovala len brigádne, aj to len vtedy, keď mohla odbehnúť od syna. Mal ortopedické problémy, pre ktoré nemohol nastúpiť do škôlky. V banke sa už začala prepadať do kolónky zlyhaných úverov. Bežne by banka pristúpila k vymáhaniu, vďaka sociálnemu bankovníctvu sa však našlo riešenie. „Na prvé počutie sa to môže zdať ako hlúposť, ale napriek tomu, že Martina mala množstvo úverov, poskytli sme jej ďalší. Aby mohla poslať svoje dieťa na operáciu,“ vysvetľuje Rastislav Blažej, Slovenskej sporiteľne.

Martinina situácia sa stabilizovala, jej dieťa nastúpilo do škôlky a ona sa mohla zamestnať na plný úväzok. Naučila sa viesť si finančný denník a kontrolovať výdavky. Postupne spláca dlhy a ešte si dokáže ušetriť.

Za sedem rokov sa podarilo vyriešiť tisíc takýchto prípadov. Popri záchrane aktuálnej situácie sa sociálni bankári v Slovenskej sporiteľni snažia ľudí hlavne finančne vzdelávať. Niekedy stačí aj to, aby si v lekárni pýtali bezdoplatkovú alternatívu pravidelne užívaného lieku alebo zredukovali návyky, ktoré ich stoja desiatky eur mesačne.

Jednoduchý motív

Prečo vlastne sporiteľňa do projektu Sociálnej banky išla? „Motív je jednoduchý. Finančný sektor sa má iba tak dobre, ako sa majú ľudia v krajine. Finančné zdravie klientov by malo byť prirodzenou potrebou každej banky,“ konštatuje Blažej, ktorý sa dostal na mapu sociálnych inovátorov Slovenska. Ide o mapu asi stovky ľudí, ktorí menia Slovensko k lepšiemu a koordinuje ju Nadácia Pontis.

Pomoc ľuďom s riešením zlyhaných úverov je len jednou z viacerých oblastí, do ktorých sa Slovenská sporiteľňa pustila. Pôvodne prišla s pomocou pre začínajúcich podnikateľov. Nejde pritom len o peniaze, ktoré im požičia, ale aj o edukáciu v praxi. Aby sa človek, ktorý chce podnikať dostal k peniazom od banky, musí si dobre pripraviť podnikateľský a finančný plán a zvážiť rôzne riziká. Vďaka programu prežije dlhšie ako tri roky až 92 percent mladých firiem, ktoré ním prešli a získali úver.

Od začínajúcich podnikateľov prešla banka k podpore neziskoviek a sociálnych podnikov. Cieľom je naučiť ich podnikať a zisk následne použiť na veci súvisiace s hlavnou činnosťou, ktorou je zvyčajne pomoc iným ľuďom.

Bývanie pre všetkých

V spolupráci s inými neziskovkami, odborníkmi a obcami vytvorila sporiteľňa aj program pre ľudí zo sociálne a priestorovo znevýhodnených skupín, ktorí prechádzajú finančným vzdelávaním, sporia si, vďaka čomu následne dokážu kúpiť pozemok. Sporením sa kvalifikujú na získanie mikroúveru, za ktorý si nakúpia stavebný materiál a pomocou stavebného učiteľa si na vlastnom pozemku postavia dom. Dnes je program rozbehnutý v 29 obciach na Slovensku.

Vo väčších mestách má zase Slovenská sporiteľňa projekt nájomného bývania pre ľudí, ktorí si z rôznych dôvodov nedokážu nájsť ubytovanie. Banka sa verejne zaviazala zabezpečiť dostupné bývanie pre tisíc ľudí v núdzi do roku 2025.

Viaceré projekty však už len sanujú následky toho, že finančná gramotnosť Slovákov je stále veľmi nízka. Aby sa to zmenilo, vznikol projekt finančného vzdelávania FinQ. Je určený pre mladých ľudí, a cieľom je, aby bolo na Slovensku stále viac tých, ktorí s financiami narábajú zodpovedne. FinQ ocenili aj tvorcovia mapy Sociálnych inovátorov, na ktorú zaradili aj spoluautorku programu FinQ Darinu De Jaegher.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


8 h

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


8 h

Bezplatné poradenstvo „Žiť energiou“ je v januári dostupné v každom krajskom meste.


INZERCIA 9 h
SkryťZatvoriť reklamu