SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Východoslovenské historické skvosty získali prestížnu cenu

Spolu 36 čarovných príbehov našej histórie priniesol ukončený 16. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Presne 10 z historických skvostov, ktoré takmer pol roka bojovali o prestížne ocenenia zo strany odbornej i širokej verejnosti, sa nachádza práve na východnom Slovensku. Tri z nich rozšírili počas slávnostného májového galavečera na hrade Červený kameň exkluzívny klub „Fénixov“ a odniesli si cenu za profesionálnu, ale aj oku lahodiacu obnovu a cenu „adepta“, vďaka ktorej bude vytvorený unikátny časozberný dokument obnovy pamiatky.

Kostol svätej Žofie v Zborove (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP) Kostol svätej Žofie v Zborove (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP)

Čestné uznanie odbornej poroty za mimoriadny prínos k ochrane a obnove pamiatky získal Kostol svätej Žofie v Zborove. Trojloďový kostol s dvojvežím, dala ku kaštieľu ešte v r. 1630 pristavať menovkyňa svätice - Žofia Rákocziová. Kostol, ktorý mimochodom slúžil svojho času aj ako poľnohospodársky sklad sa podarilo zachrániť vďaka iniciatíve miestnej farnosti a obce. Držiteľom ocenenia „Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka“ sa zasa stalo občianske združenie Čierne diery za záchranu pamiatky „Železiareň“ – dom bytový v Betliari, ktorý je úzko spojený s pôsobením „železného“ grófa Leopolda Andrássyho. Ten dal ešte v r. 1791 postaviť v Betliari železiarne. Po ich zániku sa zachovali dve, aj to spustnuté bytovky pre zamestnancov z 19.storočia v časti obce Nižná Maša. Pamiatka ale začala písať nové stránky histórie vďaka zaujímavému alternatívnemu nápadu OZ Čierne diery. Združenie spolu s partnermi kúpilo v jednom zo schátraných objektov väčšinu bytov, ktoré budú po obnove slúžiť ako dostupné nájomné bývanie. „Túto cenu udeľujeme už 3. rok ešte neukončeným projektom obnovy historických skvostov. Vždy sú to pamiatky, ktoré sme spoznali vo chvíli, keď sa ich vlastníci, či dobrovoľníci rozhodli začať obnovovať. To, že časozberne dokumentujeme cestu obnovy až po jej úspešné dokončenie je niečo, čo ma fascinuje,“ povedal Ladislav Snopko, člen odbornej poroty súťaže.

"Železiareň" - dom bytový v Betliari (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP)

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP) Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP)

Laureáti s tajomnými príbehmi

Kostol obnovený vďaka padnutej omietke, mestská veža i dom na inzerát. Aj také sú v skratke príbehy ďalších tohtoročných laureátov prestížnej súťaže. Cenu odbornej poroty Fénix – Kultúrna pamiatka roka za komplexnú obnovu objektu pamiatky získal Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Ten rovnako ako odbornú porotu očaril aj širokú verejnosť, ktorá mu vo verejnom hlasovaní prisúdila 16 351 hlasov z celkového počtu 61 969 a zvolila si ho za najkrajšiu obnovenú pamiatku. Kostol, medzi ktorého zvláštnosti patrí i v tichu počuteľné bublanie podzemných prameňov pod jeho podlahou si tak zároveň odniesol i ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Všetko pritom odštartovala padnutá omietka. „Keď som raz sedel a slúžil sv. omšu, zvrchu plafónu padla omietka. Na strope sa odrazu objavila nejaká brada. Nevedeli sme rozlíšiť komu patrí, či Jánovi Krstiteľovi alebo Ježišovi. A tak som oslovil reštaurátorov, aby urobili výskum, prieskum a začali sme s celou obnovou. Úprimne povedané, vôbec som nevedel do čoho idem, ale urobil by som to opäť“, spomína Peter Kvasňák, rímskokatolícky farár pôsobiaci v kostole sv. Jána Krstiteľa. Obnova pamiatky z r. 1280 priniesla objavy v podobe pôvodných stropných trámov, či zvyškov omietok s konsekračnými krížmi z románskeho obdobia, ktoré sú cenným dokladom o vysvätení. A reštaurátorom sa podarilo zachrániť aj vzácne gotické a neskororenesančné maľby s bohatou ikonografiou a florálnymi motívmi. Aj z Meštianskeho na Námestí SNP č. 12 v Banskej Bystrici sa vďaka niekoľkoročnému úsiliu majiteľa stal hrdý držiteľ ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka za čiastkovú obnovu ucelenej časti objektu. Majiteľ pritom hovorí, že všetko bola vec náhody. „Našiel som dom cez inzerát, keďže som chcel otvoriť reštauráciu v centre mesta. Na náročnú rekonštrukciu som teda vôbec nebol pripravený. Rok trvalo vybavovanie povolení, samotná rekonštrukcia 4 roky. Našli sme však rôzne pamiatky, ktoré boli v 70. rokoch doslova zabetónované. Dnes je z toho najkrajší dom v centre mesta, kde sa každý dobre cíti a to ma teší,“ hovorí vlastník Peter Kulhány. Srdce mesta Brezno ožilo obnovou 31 metrov vysokej mestskej veže, ktorá získala cenu Fénix za výnimočný počin záchrany pamiatky. Veža má tri zvony a slovenskú raritu v podobe bytu zvonára a strážnika umiestneného priamo pod strechou. „Samozrejme, že sme narazili na množstvo problémov, mali sme aj objavy. Povzbudil nás však i nález časovej schránky z r. 1906, ktorá v sebe niesla zaujímavý odkaz o priebehu rekonštrukcie spred viac ako 100 rokov,“ potvrdil Tomáš Abel, primátor Brezna. Úsilie tohtoročných laureátov cien Fénix neostalo len v podobe osvedčenia o udelení ceny. Získali aj finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže Nadácie SPP.

Meštiansky dom v Banskej Bystrici (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP) Meštiansky dom v Banskej Bystrici (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP)
Mestská veža v Brezne  (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP) Mestská veža v Brezne  (Autori fotografií: vlastníci a Nadácia SPP)

Obnovené pamiatky východného Slovenska, ktoré stojí za to vidieť

Vráťme sa ale späť na východ, ktorý mal v tomto ročníku súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka azda najrozmanitejšie pamiatky. Len v našich veľhorách sa nachádzajú štyri a ďalšie dve na nich majú výhľad. Návštevníkov Tatier nepochybne zaujme historická budova železničnej stanice v centre Tatranskej Lomnice, inšpirovaná švajčiarskymi horskými stavbami. Trať z Popradu do Tatier od r. 1912 dodnes funguje vďaka unikátnej, stále funkčnej trakčnej meniarni v Hornom Smokovci. V Novom Smokovci sa zasa nachádza Villa Dr. Szontagh. Objekt nesie názov pôvodného majiteľa, ktorý priniesol do Tatier prvé klimatické sanatórium. Stavba dodnes slúži na rekreáciu. V Tatrách, 1783 m nad morom, sa na Skalnatom plese nachádza ďalšie, priam ikonické dielo slovenskej architektúry – budova astrofyzikálneho observatória SAV, najznámejšieho pracoviska svojho druhu na svete. Aj možno aj tam hore pri dobrom vetre počuť zvony z renesančnej zvonice v Kežmarku. Vďaka nádhernej sgrafitovej výzdobe, údajne kedysi zlátenej ju nazývali „Zlatou vežou“. A v Kežmarku sa nachádza tiež budova Reduty, ktorá svojho času slúžila na ubytovanie panských hostí a sídlila tu prvá kežmarská tlačiareň. Dejiny pohostinnosti sú spojené aj kaštieľom v Borši. Z pivníc rákocziovského kaštieľa sa vozilo lahodné tokajské víno až na kráľovský dvor Ľudovíta XIV., ktorému sa pripisuje výrok „ Vinum Régum – Rex Vinorum“ (víno kráľov – kráľ vín). V centre východu – Košiciach sa nachádza Reformovaný kostol z r. 1805. A doslova drahokamom sú opálové bane Dubník s obnovenou štôlňou Jozef. Opál zdobil už Izabelu Jagelovskú počas sobáša s uhorským kráľom Jánom Zápoľským a cisárovná Jozefína, manželka Napoleona Bonaparte, nosila najslávnejší opál „Oheň trójsky“. Najväčší kameň „Harlekýn“ sa tu našiel v roku 1775, mal hmotnosť 594 gramov. Z banskej štôlne Jozef dlhej 2,5 km je po obnove prístupných ucelených 980 m s expozíciou. Ak sa chcete dozvedieť viac, príbehy všetkých súťažných pamiatok sú stále prístupné na stránke http://www.kpr-fenix.sk.

Pozrite si krátke video z nakrúcania udeľovania cien Fénix – Kultúrna pamiatka roka, spolu s výpoveďami ocenených.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 911
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 773
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 667
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 571
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 983
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 647
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 340
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Knižná novinka Obyčajný hviezdny prach je dojímavý príbeh plný nádeje.


INZERCIA 15 h

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr
SkryťZatvoriť reklamu