Kaufland na ňu myslí aj tak, že sa spolieha na moderné technológie Vďaka nim v roku 2022 znížil oproti roku 2021 svoju celkovú spotrebu energie o takmer 2,5 %, čo je viac ako 3 milióny kWh, hoci obchodnú sieť rozšíril sieť o tri nové predajne. Ako je to možné? Kombinácia využitia odpadného tepla z priemyselného chladenia a tepelných čerpadiel, ktorá sa používa na vykurovanie a priestorové chladenie. Od roku 2021 využíva aj fotovoltický systém, ktorý dokáže vyrobiť až 15 percent z celkového množstva elektrickej energie potrebného na prevádzku jednej predajne.
Triedi a zhodnocuje na 94 percent
Keďže bežná slovenská domácnosť vytriedi len 50 percent odpadu a firmy približne 60 percent, Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť 75 percentnú mieru vytriedenia do konca roka 2030. Kaufland síce doteraz recykloval a separoval na úrovni okolo 80 percent, čo je viac než požaduje platná legislatíva, no pred dvomi rokmi si dal odvážny cieľ. Zlepšiť narábanie s vlastným odpadom. „Vďaka podrobnej analýze v predajniach a v centrálnom sklade sme získali detailný prehľad o množstve a type odpadu, ktorý vzniká pri našej obchodnej činnosti. Zároveň sme hľadali nové možnosti, ako ho vytriediť efektívnejšie a zároveň zabrániť jeho ďalšiemu vzniku,“ vysvetľuje Gabriel Čuka, riaditeľ prevádzky a Supply Chain Management. Dnes reťazec dokáže vytriediť v priemere až 94 percent vlastného odpadu, čo potvrdil aj strieborný certifikát nezávislej certifikačnej spoločnosti TÜV SÜD. Tento certifikát získal Kaufland ako prvá a zatiaľ jediná maloobchodná spoločnosť na Slovensku, ako sa mu takýto unikát podaril? „Najväčší problém predstavoval komunálny odpad, ktorý zvyčajne končí na skládke alebo v spaľovni. Ak sme to chceli zmeniť, vedeli sme, že 60 percent úspechu stojí na tom, aby sme do triedenia zapojili zamestnancov. Zvyšných 40 percent si vyžadovalo zavedenie nových procesov a inovácií,“ pokračuje Gabriel Čuka a dodáva, že o úspech sa postarali investície približne 600 tisíc eur aj vyše 5 500 hodín vzdelávania zamestnancov o efektívnej recyklácii.
Nový život pre odpad
,A čo sa deje s vytriedeným odpadom? Papier aj kartón končia v papierňach, z bioodpadu sa vyrába bioplyn či hnojová, sklo aj kov sa recyklujú a z drevených europaliet vznikajú podlahové krytiny. V prípade fólií, ktoré sa pri obslužných pultoch používajú ako obalový materiál na čerstvé mäso, mliečne či mäsové výrobky a donedávna tvorili takmer 20 percent vyprodukovaného komunálneho odpadu, pomáha slovenský start-up. Ten fólie unikátnou metódou čistenia dokáže zbaviť zvyškov potravín, čiže dnes sa až 96 percent týchto obalov môže recyklovať. V prípade Kauflandu teda skutočne platí, že ekológia a obchodný reťazec idú dokopy.