Pravdepodobne horšie vidíte nielen do diaľky, ale aj do blízka a je možné, že vám lekár diagnostikoval sivý zákal. Neexistuje vtedy iná liečba ako operácia. Operácia katarakty, teda sivého zákalu, patrí medzi najčastejšie vykonávané zákroky na svete. Jej podstata spočíva vo výmene vlastnej zakalenej vnútroočnej šošovky za umelú. Ide o rýchly zákrok, ktorý trvá 10 až 15 minút a vykonáva sa v miestnom znecitlivení kvapkami.
Pred operáciou musí pacient absolvovať podrobné očné vyšetrenie. Na základe výsledkov vyšetrení, ale aj informácií, aké má povolanie, koníčky, či šoféruje, často číta knihy alebo pracuje s počítačom, lekár odporučí vnútroočnú šošovku „na mieru“.
V súčasnosti sa implantujú tri základné typy šošoviek. Štandardom sú monofokálne, s ktorými bude pacient vynikajúco vidieť na jednu vzdialenosť. Prémiové multifokálne šošovky umožňujú, aby pacient videl bez okuliarov do diaľky, na vzdialenosť rúk i do blízka. Po operácii je však nutné počítať s istým časom, kým si mozog privykne na nový spôsob distribúcie svetla.
Najmodernejším typom sú šošovky s predĺženým ohniskovým rozpätím. Umožňujú ostro vidieť do diaľky, ale zabezpečujú aj funkčné videnie na oblasť v dosahu rúk. Všetky tieto typy majú aj varianty určené pre pacientov s astigmatizmom.
Príležitosť lepšie vidieť
MUDr. Juraj Bajaček, primár očnej kliniky NeoVízia v Poprade, sa operáciám sivého zákalu venuje 14 rokov a po viac ako 6-tisíc zákrokoch vysvetľuje, čo by si pacienti mali pred operáciou rozmyslieť. „Pacient musí v prvom rade vedieť, či mu po operácii budú, alebo nebudú prekážať okuliare na čítanie. Štandardom operácie katarakty v dnešnej dobe je popri samotnej operácii aj odstránenie pôvodnej dioptrickej chyby, čiže oslobodenie od okuliarov do diaľky. Ak sa chce pacient zbaviť aj okuliarov na čítanie, má na výber z nadštandardných multifokálnych, ale aj iných prémiových šošoviek.“
Dôležité je zaujímať sa aj o to, z akého materiálu je šošovka vyrobená. Dlhodobú znášanlivosť organizmom, najmenej komplikácií, stabilné výsledky a najnižšie riziko vzniku druhotného sivého zákalu preukazuje hydrofóbny akrylát. Pýtajte sa tiež, či vaše budúce šošovky budú obsahovať plnohodnotný UV filter či filter proti nebezpečnému modrému svetlu, ktoré vyžarujú aj obrazovky či vnútorné osvetlenie.
Ak vás čaká spomínaná operácia, berte ju ako príležitosť. Vaša prirodzená šošovka sa dá vymeniť za umelú len raz v živote. Urobíte tak rozhodnutie, ktoré ovplyvní kvalitu vášho videnia počas budúcich rokov života.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300023