Odborový zväz Nezávislých kresťanských odborov Slovenska KOVO-METAL (OZ NKOS KOVO-METAL) zorganizovali tlačovú konferenciu pri príležitosti ukončenia projektu ,,ME(N)TAL: Presadzovanie dôstojných a holistických stratégií BOZP v slovenských podnikoch.‘‘
Projekt je podporený Nórskymi grantmi 2014 – 2021 v rámci programu „sociálny dialóg – dôstojná práca“, ktorý je súčasťou InnovationNorway.
Partneri projektu sú mesto Košice, Slovenskáobchodná a priemyselná komora, Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach a nórsky Inštitút pre výskum v oblasti práce a sociálnych záležitostí FAFO.
Zlepšia sociálnu aj životnú úroveň
Milan Beregszászi, predseda OZ NKOS KOVO-METAL vysvetlil, že projekt sa snaží zabezpečiť lepší prístup k dôstojným pracovným podmienkam Slovenských zamestnancov. „Okrem existujúcich politík BOZP si holistický prístup vyžaduje prijatie vyšších štandardov starostlivosti o duševné zdravie, ktoré zlepšia sociálnu a životnú úroveň a podporia spravodlivé a dôstojné pracovné podmienky na Slovensku. Trvanie projektu bolo od 1. septembra 2022 do 30. novembra 2023. Spolu s partnermi sme za ten čas mali zasadnutie riadiaceho výboru na identifikáciu najrelevantnejších tém, dve panelové diskusie s regionálnymi výbormi a tri školenia pre sociálnych partnerov a odborníkov v Košiciach. Nasledovalo vytvorenie vzdelávacie programu pre manažérov a zamestnancov. Na základe toho bol vypracovaný rámcový dokument Plány a nástroje prevencie a chorôb BOZP v rámci COVID-19 v slovenských firmách a inštitúciách.“ Na stránke www.mentalproject.eu je možné stiahnuť aj príslušnú príručku pre zamestnancov a manažérov.
Podmienky sú čoraz prísnejšie
Školiteľ projektu a expert v oblasti BOZP, Miloš Sabol, prítomným ozrejmil, čo je to dôstojná práca a ako ju na pracovisku vytvoriť. „Dôstojná práca je ľudské právo, na ktoré má každý človek nárok. Aby bola práca dôstojná, dopĺňajú ju aspekty – bezpečné pracovné prostredie, ochrana pred nezamestnanosťou, rovnocenné zárobky mužov a žien, sociálna ochrana či právo formovať odbory. Rok čo rok sa snaží aj Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou práce poukazovať na opatrenia pre znižovanie rizík v podnikoch a snažia sa zvyšovať úroveň bezpečnosti na pracovisku u zamestnávateľov, aby zamestnávatelia ľahšie eliminovali nepriaznivé riziká na pracoviskách. Podľa stanov OSN má každý človek právo na dôstojnú prácu, ktorá je charakteristická férovými podmienkami a bezpečným pracoviskom. Dobrá spoločnosť vie, že jej najväčšou hodnotou sú jej zamestnanci.“ Okrem iného zdôraznil aj to, že zamestnanec má právo aj na primeraný odpočinok po práci, čo nie všetci zamestnávatelia rešpektujú.
Zvýšenie počtu zamestnancov
Viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová pripomenula, že mesto Košice je po U. S. Steele
druhým najväčším zamestnávateľom v Košiciach. „Budem asi skeptická, ale všetko je o peniazoch. Mesto Košice má také zariadenia, kde sa poskytujú aj sociálne a zdravotnícke služby. My tam v rámci legislatívy máme nejaké obmedzenia, teda koľko najmenej ľudí môžeme zamestnať a tým, že rozpočet nás nepustí, disponujeme nejakým budgetom peňazí a nevieme tie peniaze navýšiť, tak nechávame tých ľudí v zariadení pracovať s minimálnym počtom odborníkov. Tak aby sme dodržali zákon. Chápeme, že je to práca veľmi vyčerpávajúca. Zamestnanci sú nervózni, podráždení, nevedia sa dostať na dovolenku, lebo sa nevedia navzájom zastúpiť. Čo s tým? Nemali by sme rozmýšľať nad zmenou legislatívy a žiadať pomoc od štátu?“
Bez zdravia peniaze nepomôžu
Dôležitosť psychického zdravia potvrdila v príhovore aj Jana Končeková,riaditeľka Košickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. „Dôležitosť mentálneho zdravia sme začali plne chápať až v čase príchodu covidu, ktorý nás prekvapil a vystrašil. Pokiaľ nie je mentálne a fyzické zdravie, peniaze nám nepomôžu. Pevne verím, že práca na mentálnom zdraví zamestnancov sa bude ďalej rozvíjať a pomáhať tak celej spoločnosti lepšie prosperovať.“
Medzi najvýraznejšie výsledky projektu patrí zlepšený prístup k stratégiám podpory duševného zdravia a bezpečnosti a protokolom COVID-19 v Slovenských spoločnostiach, zvýšený počet školení pre odborný personál o duševnom zdraví a bezpečnosti v rámci COVID-19 a zvýšené povedomie o protokoloch COVID-19 a zásadách duševného zdravia a bezpečnosti a podporných programoch a stratégiách.