Online hlasovanie verejnosti je najatraktívnejšia časť prestížnej súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Len minulý rok sa do neho zapojilo viac ako 62 000 hlasujúcich. Tento rok potrvá od 13. marca do 2. apríla. Stačí ísť na web stránku www.kpr-fenix.sk/hlasovanie a dať hlas jednej z 33 pamiatok, ktoré vlastníci prihlásili do 17. ročníka súťaže.
Pamiatka s najväčším počtom hlasov získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP.
„Súboj pamiatok je z roka na rok nielen zaujímavejší, ale takpovediac aj urputnejší. Na základe skúseností z uplynulých ročníkov súťaže, sme tento rok modifikovali hlasovací proces a doplnili ho o verifikáciu hlasov prostredníctvom SMS správy odoslanej na telefónne číslo slovenských operátorov, ktoré má možnosť prijímať SMS správy. Hlasovať sa môže len osobne, raz denne. Po kliknutí na konkrétnu pamiatku hlasujúci obdrží email s webovým odkazom na aplikáciu. Po jeho rozkliknutí dostane SMS správu s overovacím kódom, ktorý zadá do určeného poľa v aplikácii. Hlasovanie je bezplatné,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP. Každý z hlasujúcich má možnosť vyhrať pobyt na dve noci a pre dve osoby v Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne – držiteľovi prestížnej ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2021. Pripravených je aj 19 balíčkov s vecnými cenami. Žrebovanie výhercov sa uskutoční 11. 4. 2024 a ich zoznam bude zverejnený na stránke súťaže www.kpr-fenix.sk.
Horúci favoriti východného Slovenska
Všetky tohtoročné pamiatky boli obnovené či zreštaurované v rokoch 2022 a 2023. Východné Slovensko má aj v tomto ročníku hneď niekoľko horúcich favoritov na nových držiteľov vzácnych ocenení Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Jedným z nich je Kaštieľ v Hendrichovciach. Z objektu pôvodnej menšej kúrie vybudovali v 18. storočí Ghillányovci dôstojný klasicistický kaštieľ. Nerozlúsknutým rébusom ostávajú iniciály SG zakomponované do kovaného zábradlia. Ghillányovci totiž na istý čas dali kaštieľ v záloh Ganzaughovcom. A tak sa asi nikdy nedozvieme koho meno majú iniciály SG pripomínať. Či baróna Šándora Ghillányho, ktorý kaštieľ vybudoval alebo Štefana Ganzaugha, ktorý v kaštieli prežil celý život.
Vzácnosťou je, že výsledky aktuálnej obnovy ocenili aj priami potomkovia pôvodných majiteľov, rodiny Ghillány. Zaujímavú históriu má tiež desaťročia zabudnutá Kúria Andrássyovcov v Gombaseku. Pôvodne bola sídlom rádu paulínov, neskôr ju Juraj Bebek z Plešivca prestaval na pevnosť. Pri obnove sa našli unikátne nálezy v podobe renesančnej nástennej maľby zo začiatku 17. storočia, pôvodnej mlynice, či pozostatky dobovej toalety. Zároveň sa podarilo zreštaurovať erb a kruhový nápis na stropnom zrkadle štukovej výzdoby salónu, ktorý je oslavou Johannesa Poltza, zakladateľa miestneho železného hámra. Mesto Levoča si mnohí spájajú najmä so slávnym Majstrom Pavlom z Levoče - tvorcom najvyššieho dreveného oltára na svete, ktorý sa nachádza v levočskej Bazilike sv. Jakuba. Pulzujúcim srdcom mesta je však radnica. Ikonická budova radnice v Levoči z 15. storočia patrí k našim najvýznamnejším svetským renesančným stavbám. Vďaka obnove sa po desaťročiach sprístupnila západná časť suterénu, kde sa otvoril pôvodný prejazd. Tým sa vracia prízemie radnice do života mesta a život mesta do radnice. A nové kapitoly svojej histórie začal po poslednej obnove písať aj Kaštieľ v Budimíre, ktorý je dnes sídlom obecného úradu, informačného centra i stálej expozície tradičných remesiel a ľudových krojov. Klasicistický kaštieľ z tereziánskeho obdobia je nazývaný aj ako Starý kaštieľ. Miestni ho poznajú aj pod názvom Florián, za čo kaštieľ vďačí neskorobarokovej kamennej plastike svätého Floriána umiestnenej medzi dvoma vstupmi. Históriu spojenú so vzdelávaním má Pamätná škola v Kežmarku. Začiatkom 20. storočia bola v meste nielen katolícka, evanjelická, ale aj židovská ľudová škola. Kapacity však stále nestačili a tak sa mesto rozhodlo v roku 1911 zriadiť aj tzv. štátnu školu. Za obeť budove školy padla časť zvyškov stredovekého opevnenia mesta s ruinou Kušnierskej brány. Po peripetiách s financovaním sa školu podarilo otvoriť v auguste 1913. Dnes v nej sídli Stredná odborná škola agropotravinárska a technická. Zaujímavosťou z poslednej obnovy je práve nález vzácnych fragmentov Kušnierskej brány. Vierovyznanie nebolo len „školskou“ témou v Kežmarku, ale aj v obci Henckovce. Pôvodne katolícky kostolík z 13. storočia začali v 16. storočí využívať protestanti. Onedlho však museli ustúpiť násilnej rekatolizácii. Vlastný chrám si postavili evanjelici až v r. 1798. Dominantou evanjelického kostola v Henckovciach je hlavný oltár. Pôvodne sa na rustikálno - barokovo – rokokovom oltáre nachádzala reliéfna drevorezba Víťazoslávneho Krista. V roku 1898, na 100. výročie vysvätenia kostola, odsunuli reliéf chátrať na zadnú stranu oltára a nahradil ho obraz Nanebovstúpenia Krista, ktorý namaľoval bývalý profesor kreslenia na gymnáziu. Zreštaurovaný zabudnutý reliéf sa však po poslednej obnove vracia na dôstojné miesto, hneď vedľa hlavného oltára.
Ak ste si už našli „tú svoju naj“ pamiatku, prípadne sa chcete dozvedieť viac, detailné príbehy všetkých pamiatok uchádzajúcich sa o prestížne ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka, nielen z východného Slovenska, nájdete na stránke www.kpr-fenix.sk.
Veľké finále v znamení nových laureátov cien Fénix sa blíži
17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi - Nadáciou SPP, Slovenským plynárenským priemyslom, a.s. (SPP) a mediálnym partnerom RTVS, uzavrie slávnostný galaprogram. Odvysiela ho RTVS na Jednotke 2. mája 2024 o 21.35h. Odovzdávať sa nebude len cena víťazovi verejného hlasovania. O víťazoch v ďalších kategóriách rozhodovala odborná porota. Laureáti súťaže získajú nielen ocenenie spolu so soškou bájneho Fénixa, ale aj finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže.