Dlhšiu dobu máme k dispozícii nástroje ako ChatGPT, Gemini či Midjourney, ktoré umožňujú revolúciu v spôsobe, akým firmy komunikujú. Generatívna umelá inteligencia dovoľuje vytvárať stovky textov, ktoré sú takmer nerozlíšiteľné od výstupov zamestnancov a aj bez vlastného grafika je možné tvoriť špičkové vizuálne podklady. Mnohé firmy na Slovensku však zastihla táto generačná zmena nepripravené.
„Agentúra Communication Services vstúpila na slovenský trh pred piatimi rokmi, v marci 2019,“ hovorí partner spoločnosti Matúš Benčík. „Svet komunikácie sa za ten krátky čas zmenil na nepoznanie. Ešte niekoľko rokov dozadu sme klientom museli vysvetľovať, že mať profil na Facebooku nestačí. Teraz sa polovica našich stretnutí tematicky týka AI.“
Na rozdiel od opatrného prístupu firiem, ich zamestnanci nové technológie už dávno používajú, často bez vedomia manažmentu a nie celkom optimálnym spôsobom. Tak, ako pri nástupe automobilu nedávalo zmysel aj naďalej vo veľkom chovať kone, ani pred umelou inteligenciou v komunikácií nie je možné zatvárať oči donekonečna. Skôr či neskôr bude musieť svoje procesy prispôsobiť každá firma na Slovensku.
„Veľkú výhodu bude mať ten, kto sa voči AI postaví proaktívne a nebude čakať, kým ho k zmenám donúti vývoj v jeho okolí. Klientom pomáhame zorientovať sa v nástrojoch umelej inteligencie a pri tvorbe stratégie ich používania nielen efektívnym, ale aj právne čistým spôsobom,“ uzatvára Benčík.
Častou chybou je tiež skúsiť zaviesť AI nástroje do vnútrofiremných procesov svojpomocne a na vlastnej firme sa naučiť s nimi pracovať. Výsledky bývajú iba málokedy profesionálne. Kým väčšie firmy sú zvyknuté spolupracovať s komunikačnými agentúrami a nechať si od nich poradiť, v stredne veľkých a menších slovenských podnikoch stále vládne princíp „urob si sám“.
Pritom sú to práve menšie a stredne veľké firmy, ktoré vedia najviac získať použitím pokročilej umelej inteligencie. Namiesto najímania novej pracovnej sily na pokrytie čoraz väčších komunikačných potrieb im stačí rozumne využiť nástroje, ktoré sú už teraz k dispozícii zdarma, alebo za malý mesačný poplatok. Agentúram zase AI umožňuje vytvárať drafty blogov či tlačových správ, ktoré už iba upraví profesionál a výsledný výstup tak môže byť pre klienta nielen rýchlejšie dostupný, ale hlavne menej nákladný.
Rozmýšľate aj vy nad tým, ako čo najlepšie zapriahnuť umelú inteligenciu do svojich služieb? Porozprávajte sa s nami a nezáväzne nás kontaktujte na office@communicationservices.sk.