Projekt Multifunkčné centrum 4.0 sme slávnostne otvorili na otváracej konferencii v novembri 2021 a 08. apríla 2024 sa nám ho podarilo ,,symbolicky,, ukončiť (aj keď ešte celkom nekončí) prostredníctvom záverečnej konferencie. Projekt bol podporený Nórskym finančným mechanizmom a štátnym rozpočtom Slovenskej republiky.
Cieľom projektu bolo poskytnúť služby a infraštruktúru zraniteľným deťom a mládeži v okrese Vranov nad Topľou. Hlavným cieľom projektu bolo zvýšiť šance zraniteľných detí a mladých ľudí zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia v okrese Vranov nad Topľou na úspech v živote a spoločnosti, zabezpečiť dostatočný prístup k mimoškolským a záujmovým činnostiam, ktoré pozitívne ovplyvnia ich potreby osobného rozvoja.
Iniciatíva pracovníkov Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou (ďalej len HK VT) zapojiť sa do nórskych grantov, cielene vychádzala z počtu rómskych obyvateľov v okrese Vranov nad Topľou. Vranovský okres patrí medzi okresy s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva, v ktorom žije takmer 25% Rómov.
Využili sme možnosť zapojiť sa do otvorenej výzvy na predkladanie žiadostí o projekt v rámci programu Miestny rozvoj, znižovanie chudoby a inklúzia Rómov, vyhlásenej Úradom vlády SR. S potešením sme prijali informáciu, že z 20 žiadateľov sme sa medzi 9. podporenými subjektmi umiestnili na krásnom 3. mieste úspešných projektov.
Projektom MULTIFUNKČNÉ CENTRUM 4.0 sme získali z nórskych grantov 595 tisíc EUR. Projekt sa realizuje od 1. septembra 2021 do 31. augusta 2024 s udržateľnosťou na 5 rokov.
Nórsky projekt (Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov) sa zameriava na nedostatok príležitostí pre deti a mladých ľudí. Umožňuje cieľovej skupine získať vedomosti v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu, zlepšuje vyhliadky na zamestnanie, umožňuje umelecké a kultúrne vzdelávanie, prispieva k antidiskriminačnému vzdelávaniu, pomáha zlepšovať osobný rozvoj detí a mladých ľudí a prispieva k inklúzii Rómov.
Projekt uplatňuje integrovaný prístup zameraný na 4 opatrenia – zdravie, zamestnanosť, antidiskriminácia a vzdelávanie. Na dosiahnutie cieľa projektu pre deti a mládež sa realizujú aktivity: Podpora zamestnanosti mladých ľudí, Zdravie a zdravý životný štýl, Umelecké a kultúrne vzdelávanie, Diskriminácia – nebojme sa o tom hovoriť.
Projekt sme odštartovali otváracou konferenciou 23. novembra 2021. V rámci štyroch aktivít projektu sme zrealizovali počas jeho trvania 183 podujatí, z toho 28 podujatí prostredníctvom aktivity Podpora zamestnanosti mladých ľudí, 44 podujatí prostredníctvom aktivity Zdravie a zdravý životný štýl, 101 podujatí prostredníctvom aktivity Umelecké a kultúrne vzdelávanie a 10 podujatí v rámci aktivity Diskriminácia – nebojme sa o nej hovoriť, kde sa celkovo zúčastnilo 7 037 návštevníkov.
Darí sa nám plniť aj stanovené strategické ciele, ktoré sme si stanovili, a to tým, že projekt priamo prispieva k rodovej rovnosti (zamestnaní sú 2 pracovníci na plný úväzok – žena a muž). Aktivity projektu majú rovnaký prístup k deťom a k mladým ľuďom bez ohľadu na pohlavie a realizujú sa s ohľadom na inklúziu a posilnenie postavenia rómskej komunity, detí a mládeže zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia.
Jedným zo sledovaných indikátorov sú mediálne výstupy, v rámci ktorých už v tomto čase máme splnenú cieľovú hodnotu 20. Uskutočnili sme všetky informačné aktivity, ktoré sú veľmi dôležitým indikátorom. Tretia informačná aktivita predstavovala záverečnú konferenciu projektu, ktorá sa realizovala v pondelok 08. apríla 2024 o 11.00 h v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou.
Dôležitým sledovaným indikátorom sú ľudia ohrození chudobou a ľudia, ktorí využívajú služby centra, ktorých je aktuálne 805. Momentálne sme prekročili cieľovú hodnotu z plánovaných 500 návštevníkov centra ohrozených chudobou o 305 ľudí. Vďaka týmto našim činnostiam sa k nám opätovne do centra ľudia vracajú a vyhľadávajú odborné, ale aj oddychové časti projektu (aktivity, workshopy, prednášky a konferencie).
Týmto projektom sa nám darí rozvíjať aj zahraničnú spoluprácu našej organizácie. Zamestnanci, ktorí sa venujú práci s mládežou z marginalizovaných skupín spolu s p. riaditeľkou Dankou Molčanovou, vycestovali do Nórska – Oslo na 5-dňovú pracovnú stáž v rámci spoznávania práce s deťmi a s mládežou z nórskych knižníc. Navštívili sme nórske knižnice. Spoznali sme činnosť, aktivity a podujatia knižníc, ktoré realizujú pre ich znevýhodnené cieľové skupiny, ktorými sú najmä imigranti z krajín, ktoré postihuje vojna a chudoba. Nórske knižnice sú zaujímavé nielen svojou činnosťou, ale aj modernou architektúrou. Za zmienku stojí najmä ich cieľavedomosť, ochota a pomoc v poskytovaní služieb imigrantom, deťom a mládeži, pre ktorých sú brány knižnice otvorené nonstop, bez minimálneho zásahu knihovníka. Knihovníci nórskych knižníc plnia svoju prácu zodpovedne a vzdelanostne, bez akéhokoľvek nátlaku na čitateľa. Sú zástancami inovácií a samostatnosti, vďaka čomu si viete knihu vypožičať aj sami – stačí vám len preukaz čitateľa knižnice, s ktorou sa dostanete do všetkých 22. miestnych knižníc, ktoré sú rozmiestnené po celom Osle.
Nami navštívené knižnice nás očarili ako z vizuálneho hľadiska, tak aj z hľadiska funkčnosti, inovácie a vzdelávania. Konkrétne sme zavítali do centrálnej Deichman Bjørvika, Deichman Biblo Tøyen v centre Osla a do Deichman Lambertseter, v krásnej mestskej časti Osla.
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v rámci projektu Multifunkčné centrum 4.0 privítala v septembri 2023 knihovníkov z nórskej partnerskej knižnice - Deichman Tøyen Bibliotek, spolu s pánom riaditeľom Reinertom Mithasselom. Predstavili sme im program a neformálne vzdelávanie detí a mládeže z komunitných centier, čo všetko im v rámci projektu pripravujeme a poskytujeme. Program nórskych partnerov pokračoval v knižniciach Prešovského a Košického kraja a nesmeli sme vynechať výlet k nášmu slovenskému moru – k vodnému dielu Domaša.
Našim zahraničným hosťom sa v knižniciach veľmi páčilo. Zaujali ich priestory, ale aj milé prijatie zo strany knihovníkov. Takisto ich nadchla architektúra historických miest a príroda v tejto oblasti východného Slovenska.
Cieľom projektu Multifunkčného centrum 4.0 sme chceli zabezpečiť bezpečný priestor a kvalitné služby s ohľadom na rozmanitosť a odlišnosť potrieb našich detí a mládeže.
Multifunkčné centrum 4.0 získalo grant z Nórska v sume 594 519 €. Cieľom projektu je poskytnúť služby a infraštruktúru zraniteľným deťom a mládeži v okrese Vranov nad Topľou.
Ďakujeme Nórskemu finančnému mechanizmu, štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky a správcovi programu – Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, že podporili náš projekt a dovolili nám tak budovať komunitu, ktorá chce byť spolu bližšie a pomáhať si navzájom.