Zvolenskí gymnazisti sú príkladom toho, že i také náročné a na prvý pohľad možno nezáživné témy ako elektroodpad, môžu byť mimoriadne zaujímavé a podnetné. Mladých ľudí totiž téma vďaka projektu mimovládnej organizácie Živica a spoločnosti SEWA a.s. natoľko zaujala, že ňou doslova žijú. Ba dokonca o elektroodpade vzdelávajú dospelých. Sú totiž presvedčení, že o tom treba hovoriť, kde sa len dá.
„Myslím si, že je to veľmi málo komunikovaná oblasť, ktorá si zaslúži aby bola spomínaná viac. Málokto rozmýšľa pri kúpe nového mobilu, či novej kosačky o tom, aký to má dopad nielen na peňaženku, ale aj na prírodu. Takže v každom veku je dôležité rozvíjať vedomosti v tejto oblasti,“ vysvetľuje jeden zo študentov Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene, nadšenec vzdelávania o envirotémach, Samuel Valko.
Pointou projektu s názvom ElektroodpadDopad je, že deti sa najskôr niečo dozvedia o problematike a potom ju sami rôznymi hravými aktivitami posúvajú ďalej. Aj zvolenských školákov do témy voviedol šokujúci film Vitajte v Sodome o obrovskej skládke elektroodpadu z Európy v Afrike. Teraz robia vlastné aktivity, nakrúcajú videá, šíria ich prostredníctvom sociálnych sietí aj klasických médií.
„Projekt je obľúbený práve preto, že sa deti učia vlastnými aktivitami. Častokrát udivene zisťujú, koľko zbytočností nakupujú, v odpade nachádzajú plne funkčné spotrebiče, učia sa, aké to má vážne dopady na našu planétu. Na akčných dňoch sme videli, ako dokážu malé deti meniť myslenie svojich rodičov a tak verím, že nám vyrastá generácia, ktorá bude mať k téme šetrenia zdrojov a ochrany planéty celkom iný prístup,“ vraví manažérka projektu ElektroodpadDopad Lesanka Blažencová.
Študenti Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene išli ešte ďalej a rozhodli sa vzdelávať priamo učiteľky a učiteľov na škole. Pripravili pre nich zábavné popoludnie, v rámci ktorého sa na chvíľu pedagógovia stali žiakmi a naopak. Hravé popoludnie vymyslel Samuel Valko so spolužiačkou Emou Kubincovou. Pripravili únikovú aj dobble hru, pexeso i kvíz. Všetko na tému elektroodpad.
Video z tohto vzdelávacieho podujatia si môžete pozrieť tu:
„Tento nápad sa mi sám zjavil v hlave, keď sme sa na stretnutí v Zaježovej rozprávali o tom, ako ideme ďalej šíriť povedomie v oblasti elektroodpadu. Dobble je známa hra, a predsa len keď chytíte niečo staré, obnovené do ruky, tak to vo vás prirodzene vzbudí záujem, že prečo je to tak. A tak si myslím, že postupne sa ľudia začnú zamýšľať, čo nás k takejto zmene obrázkov priviedlo a možno to aj v nich vzbudí záujem si zväčšiť obzory v tejto dosť aktuálnej a dôležitej téme,“ dodáva Ema.
Študenti sa pre tému nadchli vďaka učiteľovi Pavlovi Krnáčovi, pod ktorého vedením sa venujú environmentálnym témam a pripravili aj toto hravé popoludnie.
„Vzdelávanie o elektroodpade vnímam ako tému aktuálnu a veľmi dôležitú pre budúcnosť mladých ľudí a spoločnosti celkovo. Najviac ich zaujalo, kde všade sa s elektrospotrebičmi stretávajú a berú to ako úplnú samozrejmosť. A koľko prvkov obsahuje len bežný mobil, čo má dopad na prírodu nielen ako odpad, ale aj pri samotnej výrobe mobilu,“ uzavrel Pavel Krnáč.
Študenti gymnázia sa v tomto projekte rozbehli, zistili, že envirotémy ich bavia a chcú ďalej pokračovať. Apelujú na svojich pedagógov a škola zvažuje vstup do programu Zelená škola, kde prebieha registrácia práve teraz na www.zelenaskola.sk.
CEEV Živica realizuje v spolupráci s firmou SEWA, a.s. projekt ElektroodpadDopad už 7 rokov. Prostredníctvom neho vzdeláva pedagógov a žiakov základných a stredných škôl. Viac informácií ako aj inšpirácie ako o elektroodpade učiť nájdete na www.elektroodpad.zivica.sk.