V posledných rokoch sa zachránilo niekoľko výnimočných nálezov mincí, medzi ktorými vyniká poklad z Pinkových Kračian, ktorý je do 31.7.2024 prezentovaný na výstave v galérii NBS-Múzea mincí a medailí v Kremnici. Poklad bol objavený 9.6.2016 počas kopania priestoru pre bazén, kedy nálezca narazil v hĺbke 30 - 55 cm na rozbitú nádobu s mincami.
Nález mincí je výnimočný z viacerých hľadísk. Obsahuje len veľké a stredné nominály z rokov 1624 - 1704. Uvedený fakt znamená, že ich majiteľ úmyselne vybral a ukryl väčšie nominály a tak je pravdepodobné, že patril k bohatšej vrstve spoločnosti. Jadro nálezu, takmer jeho tri štvrtinu, tvoria razby pochádzajúce z Kremnice, čo poukazuje na veľký význam kremnickej mincovne v danom období. Okrem uhorských mincí boli v poklade aj sedmohradské, rakúske, sliezske a nemecké razby. Významné miesto v ňom tvorí 28 francúzskych mincí od Ľudovít XIII. po Ľudovíta XIV. z obdobia 1643 - 1701. Uvedené razby sa k nám dostávali nielen prostredníctvom Osmanskej ríše, ale aj ako priama podpora Francúzska povstaleckým Rákocziho vojakom.
Na základe najmladších mincí v náleze z roku 1704 môžeme usúdiť kedy došlo k ukrytiu finančnej hotovosti. V rokoch 1703 - 1711 sa odohralo jedno z najvýznamnejších povstaní v Uhorsku vedených sedmohradským kniežaťom Františkom Rákoczim II. namiereného proti cisárovi. Intenzívne vojnové udalosti sa dotkli najmä územia dnešného Slovenska, ale viac menej obišli oblasť Žitného ostrova, kde sa našiel poklad. Napriek tomu sa tu v roku 1704 odohralo niekoľko bojových akcií. Medzi nimi vyniká Bitka pri Topoľníkoch. Nie je vylúčené, že na ukrytie pokladu mali vplyv práve tieto vojenské aktivity, ktoré viedli majiteľa k uloženiu finančnej hotovosti do zeme v malej dedinke neďaleko Dunajskej Stredy.
Vystavené mince sú zo zbierok SNM – Historického múzea v Bratislave.