SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Od prvej myšlienky k točiacej sa turbíne

Ako prebieha výstavba veterného parku?

Vedeli ste, že na celom svete je v súčasnosti v prevádzke viac ako 500-tisíc veterných turbín, ktoré generujú približne 1047 GW energie? Z nich 113-tisíc sa nachádza v Európe, kde zabezpečujú až 19 % celkovej produkcie elektrickej energie. V niektorých krajinách, ako Nemecko, Holandsko či Rakúsko, sa veterné turbíny stávajú dokonca turistickou atrakciou. Príkladom je aj neďaleký veterný park na vrchu Pottenbrunn v rakúskom Bruck an der Leitha, kde si návštevníci môžu vychutnať panoramatický výhľad na okolitú krajinu z výšky viac ako 60 metrov. Za úchvatnou scenériou stojí komplexný a zaujímavý proces výstavby. Ako dlho trvá postaviť veterný park a ako to ovplyvní okolité obce a ich obyvateľov?

Veterná energia nezaháľa

Energia z vetra patrí medzi najdôležitejšie obnoviteľné zdroje energie – nielen preto, že je šetrná k prírode, ale aj vďaka možnostiam, ktoré ponúka pre inovácie a rozvoj regiónov.

Veterné parky poskytujú čistú, spoľahlivú a bezpečnú energiu a Slovensko má pre ňu v konkrétnych regiónoch aj skvelé podmienky. Príkladom je práve Záhorie, ktoré sa silou vetra vyrovná Rakúsku. Aké ďalšie kritériá však musia byť splnené, aby bolo možné uvažovať o výstavbe veterného parku?

1. Výber lokality: Základ úspechu

Najdôležitejším krokom pri výstavbe veternej elektrárne je výber správneho miesta. Aby lokalita vyhovovala, musí spĺňať niekoľko základných podmienok:

  • Dostatočná rýchlosť vetra
  • Odstup od obydlí (priemerná vzdialenosť v EÚ je aktuálne 500-700 m, v SR zatiaľ 1 km)
  • Rešpektovanie chránených území (napr. európska sústava chránených území NATURA 2000)
  • Dodržiavanie bezpečnostných noriem pre krajinu a leteckú dopravu
  • Dostupnosť elektrickej distribučnej sústavy

Moderné technológie dnes umožňujú presne analyzovať, či je daná lokalita vhodná na výstavbu veterného parku. Berú do úvahy poveternostné podmienky a na základe podrobných výpočtov dokážu už vopred odhadnúť, koľko energie bude park produkovať ešte pred začatím samotnej výstavby.

Medzi najvýznamnejších investorov v oblasti veternej energetiky na Slovensku patrí SPP, ktorý má aktuálne vypracovaných 5 projektov na výstavbu veterných parkov v rôznych regiónoch Slovenska. Lenka Jamborová, špecialistka projektov obnoviteľnej energie z SPP, zdôrazňuje: „Všetky veterné parky sú plánované mimo zastavaných oblastí, vo voľnej krajine. Výstavba nepredstavuje žiadne riziká či negatívne vplyvy pre obyvateľov okolitých obcí.“

Vedeli ste, že...?

Najväčší veterný park na svete, Gansu Wind Farm v Číne, má viac ako 7 000 turbín. Tento obrovský projekt sa rozprestiera na ploche 4 300 km², čo je približne 12-krát väčšie územie ako Bratislava. Gansu Wind Farm má potenciál vyprodukovať toľko energie, že by to stačilo na pokrytie elektrickej spotreby menšej krajiny.

2. Príprava infraštruktúry

Vo chvíli, keď je lokalita pre veterný park schválená, začína sa príprava infraštruktúry. „Tento krok zahŕňa spevnenie prístupových ciest, pričom sa využívajú najmä už existujúce komunikácie. Zároveň sa vybudujú základy a pripravia sa koridory pre uloženie podzemnej kabeláže,“ hovorí Tomáš Kupka, expert na veternú energetiku spoločnosti SPP.

Preprava komponentov veterných turbín je skutočnou logistickou výzvou. Niektoré časti, ako napríklad listy rotora, môžu mať dĺžku aj vyše 80 metrov, preto je nevyhnutné, aby bol celý transport na základe dopravnej štúdie dôkladne naplánovaný a prebiehal pod dohľadom príslušných úradov.

3. Inštalácia turbín

Jednou z najviac fascinujúcich fáz výstavby je samotná inštalácia veterných turbín. Tá prebieha už priamo na mieste a trvá približne 6-8 týždňov. „Najprv sa postaví veža, potom sa žeriavom osadí gondola a nakoniec sa pripevnia listy rotora,“ popisuje T. Kupka. Gondoly moderných veterných turbín sú vo výške 120 – 170 metrov, čo umožňuje lepšie využitie veterných prúdov vo vyšších vrstvách atmosféry a až trojnásobne vyšší výkon oproti starším modelom.

Zaujímavosť

Vo Švédsku prebiehajú prvé pokusy s inovatívnou technológiou drevených veží pre veterné turbíny. Tieto ekologickejšie alternatívy k oceľovým vežiam sú vyrobené z vrstveného dreva (LVL), ktoré je nielen ľahšie a pevnejšie, ale aj šetrnejšie k životnému prostrediu.

4. Testovanie a spustenie do prevádzky

Po dokončení inštalácie nasleduje kľúčová fáza testovania, ktorá zabezpečí, že turbíny fungujú správne a efektívne. „Pred spustením do plnej prevádzky sa turbíny testujú v skúšobnej fáze, aby sa overila ich maximálna efektívnosť a prevádzka bez akýchkoľvek rizík ,“ hovorí Tomáš Kupka. Moderné monitorovacie systémy umožňujú sledovať a optimalizovať výrobu energie na základe aktuálnych poveternostných podmienok, čo výrazne zvyšuje efektívnosť celého parku.

5. Recyklácia a ekologická udržateľnosť

Po skončení životnosti turbíny, ktorá trvá približne 25 rokov, nastupuje fáza demontáže a recyklácie. T. Kupka vysvetľuje: „Po demontáži sa všetky časti turbíny odvezú, pričom betónové základy sa kompletne rozbijú vodným lúčom a odstránia z pôdy. Na záver sa na miesto nanesie pôvodná ornica, čím sa pôda vráti do plnohodnotného stavu a môže sa opäť využívať na poľnohospodárske účely.“

Hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, veterné elektrárne sú skvelým príkladom udržateľnosti. „V súčasnosti je možné recyklovať až 95 % komponentov turbíny, pričom niektoré spoločnosti už deklarujú takmer 100 % recyklovateľnosť,“ dopĺňa Lenka Jamborová z SPP. Týmto spôsobom sa významne znižuje environmentálny dopad veterných turbín.

Veterné parky: Krok k energetickej nezávislosti Slovenska

Veterné parky predstavujú zásadný krok k energetickej bezpečnosti Slovenska. Ich prínosy siahajú ďaleko za znižovanie emisií CO₂ – významne ovplyvňujú aj miestny hospodársky rozvoj. Veterná energia je zároveň kľúčová pre dosiahnutie klimatických cieľov Slovenska a posilnenie našej nezávislosti od dovozu fosílnych palív.

Tomáš Kupka z SPP to potvrdzuje: „Veterná energia je symbolom technologickej a ekologickej vyspelosti. Veríme, že Slovensku prinesie väčšiu energetickú istotu a bezpečnosť. S jej príchodom vznikne nové priemyselné odvetvie, ktorým sa vytvorí množstvo pracovných príležitostí pre Slovákov. Zvýši sa tiež atraktivita našej krajiny pre investorov, pre ktorých je čistá energia z vetra obrovským benefitom. Jednoducho, veterná energia je pre nás príležitosťou stať sa modernou a ekologicky zodpovednou krajinou.“

SPP a veterná energia

SPP je najväčší slovenský dodávateľ energií, ktoré poskytuje pre takmer 1,5 milióna zákazníkov. V súčasnosti sa zaraďuje aj medzi najvýznamnejších investorov v oblasti veternej energetiky na Slovensku – pripravených má päť projektov veterných parkov (jeden v lokalite Drahovce, dva v oblasti Galanty a dva v katastri Skalice), ktoré sú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 211
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 908
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 530
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 927
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 403
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 322
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu